Trei puncte vitale pentru constănțeni

Farul Constanța – CS Otopeni       1 – 0

În primul meci al etapei a 17-a, disputat la Constanța în fața a aproximativ 100 de spectatori, Farul a câștigat partida disputată împotriva celor de la CS Otopeni, cu scorul de 1-0, unicul gol al partidei fiind marcat de Rușmir, în minutul 32.
Mijlocașul formației constănțene a trimis un șut din întoarcere, din centrul careului echipei oaspete, care îl l-a lăsat fără replică pe portarul Cristian Munteanu. CS Otopeni nu a reușit să forțeze golul egalizator, iar pe final de meci a rămas și în inferioritate numerică, după ce mijlocașul Valentin Negru a primit direct cartonașul roșu în minutul 92.
În urma acestui rezultat, Farul Constanța a urcat pe locul 14 în clasament, cu 16 puncte, în timp ce CS Otopeni a rămas pe penultimul loc al Ligii I, cu doar 9 puncte acumulate în 17 etape.
Au evoluat echipele:
Farul Constanța: Curcă – Farmache, Rastovac, Pătrașcu, Maxim – Cruceru – Băcilă, C. Voiculeț, Rușmir (Păcuraru 86), L. Pîrvu (Mendy 76) – Chico. Antrenor: Ion Marin.
CS Otopeni: Cr. Munteanu – Dumitrescu, Scarlatache, Diogo, Sorin Pană – Kalle (Predescu 59), Mărgărit (Manea 74), V. Negru, Fl. Pîrvu, C. Constantin – Ganea (Chihaia 15). Antrenor: Liviu Ciobotariu.