Handbal : România a învins Ungaria în primul meci de la Euro

Selecționata feminină de handbal a României a învins formația Ungariei cu scorul de 27-21 (11-9), miercuri seară, la Campionatul European din Macedonia, în Grupa A.
Cele două echipe au intrat mai greu în meci, primul gol venind abia în minutul 4, dar formația României s-a detașat rapid pe tabelă (3-0, min. 6), grație unei prestații excelente a Luminiței Huțupan Dinu, care a făcut un meci mare. Cu un joc defensiv foarte bun, România a condus tot timpul în prima repriză, diferența maximă fiind de patru goluri (2-6, 3-7, 5-9), dar cu timpul unguroaicele au revenit și s-au apropiat la un gol (8-9, min. 23, 9-10, min. 25). La pauză, România avea doar două goluri în plus, 11-9, din cauza lipsei de soluții din atac. Echipa lui Radu Voina a ratat și două aruncări de la 7 metri.
La reluare, avantajul tricolorelor a crescut la trei goluri, 12-9 (31), 15-12 (33), după care Ungaria a avut șansa egalării (min. 36), însă Gorbicz a ratat o aruncare de la 7 metri. A urmat o perioadă bună pentru noi, diferența ajungând la cinci goluri, 19-14 (min. 42), iar apoi chiar la șapte, 23-16 (47). Ungaria a mai redus din diferență, 24-20 (55) pentru noi, dar echipa României a obținut în cele din urmă o victorie frumoasă, cu scorul de 27-21.
România va juca următorul meci în Grupa A, vineri 5 decembrie, cu Franța (ora 19.15).
Au evoluat echipele:
Ungaria: Katalin Palinger, Melinda Pastrovics – portari, Barbara Balogh (1 gol), Orsolya Verten (1), Zita Szucsanszki (1), Melinda Vincze (2), Anita Bulath, Anita Gorbicz (5), Piroska Szamoransky (2), Gabriella Szucs (1), Agnes Hornyak (2), Monika Kovacsicz (1), Zsuzsanna Tomori (5). Antrenor: Vilmos Imre.
România: Luminița Dinu, Paula Ungureanu – portari, Ramona Maier (3 goluri), Carmen Amariei (2), Daniela Crap, Cristina Neagu (5), Oana Manea (5), Valentina Ardean (4), Adina Fiera (3), Narcisa Lecușanu (5). Antrenor: Radu Voina.