Handbal, Campionatul European : România a învins Croația și a terminat pe locul 5

România – Croația   36 – 33

După ce a fost la un pas să se califice în semifinalele Campionatului European de handbal feminin, România a reușit până la urmă să termine acest turneu final pe locul 5. În ultimul meci, România a învins Croația cu 36-33 și și-a asigurat clasarea la final pe locul 5. Selecționerul Radu Voina a declarat după acest meci că locul ocupat de România la Campionatul European din Macedonia este corect”.

La rândul ei, Luminița Huțupan, îngerul și demonul din poarta noastră, a declarat la finalul acestui Campionat European că nu regretă faptul că a revenit asupra retragerii de la națională, anunțată la Beijing. Ea a spus că numai și calificarea din grupa morții, unde am învins Ungaria, Franța și Danemarca, reprezintă o mare performanță.

România a pierdut la acest turneu final doar două partide, cu Spania și Norvegia. Fie și doar un egal obținut într-una dintre aceste partide ar fi ajutat echipa noastră să se califice în semifinalele competiției.