Interes maxim în rândul copiilor pentru Cupa „Crai Nou” la atletism

Sala de atletism a complexului „Areni” din Suceava a găzduit sâmbătă 10 ianuarie ediția a II-a a Cupei „Crai Nou”. Competiția a fost organizată de Direcția pentru Sport a Județului Suceava, Clubul Sportiv Municipal Suceava, Asociația Județeană de Atletism și cotidianul „Crai Nou”. La întreceri au participat peste 70  de mici sportivi de vârste între 9 și 12 ani de la CSM Suceava, LPS CSȘ Suceava, CSM Rarăul Câmpulung, CS Gura Humorului și CSM Dorna Vatra Dornei.

Cele două categorii de vârstă la care s-a concurat au fost copii I și copii II, micii atleți suceveni întrecându-se în probele de 50 și 60 metri, 200 și 600 de metri, precum și la săritura în lungime și triatlon. Au participat sportivi de la LPS CSȘ Suceava, pregătiți de profesorii Nicolae Barbălată, Toader Flămând, Iustin Tătărău, de la CSM Suceava antrenați de Radu Mihalescu și Liliana Petrache, de la CSM Rarăul Câmpulung pregătiți de Erzilia Țâmpău precum și de la CSȘ Gura Humorului antrenați de Dana Scripcă.

Cei care au urcat pe podiumul de premiere sunt:

Proba de 50 m – copii II

Locul I – Tudor Spiridon – LPS CSȘ Suceava

Locul II – Cosmin Nesteriuc – LPS CSȘ Suceava

Locul III – Alexandru Rață – LPS CSȘ Suceava

Proba de 50 m – copile II

Locul I – Georgiana Bejinariu – CSM Suceava

Locul II – Bianca Radu – LPS CSȘ Suceava
Locul III – Sorina Rață – LPS CSȘ Suceava

Proba de 60 m – copile I

Locul I – Renate Toromuș – CSȘ Gura Humorului

Locul II – Diana Pânzari – CSȘ Gura Humorului
Locul III – Mădălina Bârleanu – LPS CSȘ Suceava
 

Proba de 60 metri – copii I

Locul I – Daniel Macovei – LPS CSȘ Suceava

Locul II – Lucian Molotă – LPS CSȘ Suceava
 

200 m – copile I

Locul I – Evelina Balmos  – LPS CSȘ Suceava

Locul II – Ungureanu Roxana – LPS CSȘ Suceava

Locul III – Mihaela Marin – LPS CSȘ Suceava

200 m – copii I

Locul I – Laurențiu Țîmpău – CSM Rarăul Câmpulung

Locul II – Constin Vranău – CSM Rarăul Câmpulung

600 m – copile I

Locul I – Ioana Pascar – LPS CSȘ Suceava

Locul II – Otilia Strutinschi – CSȘ Gura Humorului

Cornelia Pușcaș – CSM Dorna Vatra Dornei 

600 m – copii I

Locul I – Andrei Gafița – CSM Suceava

Locul II – Iulian Plăcintă – LPS CSȘ Suceava

600 m – copii II

Locul I – Ilie Vâjîilă – CSȘ Gura Humorului

Locul II – Dumitru Dranea – LPS CSȘ Suceava

Locul III – Alexandru Prăsneac – CSM Dorna Vatra Dornei

600 m – copile II

Locul I – Loredana Tcaciuc – LPS CSȘ Suceava

Locul II – Roxana Brândușă – CSM Vatra Dornei

Locul III – Diana Biceagă – LPS CSȘ Suceava

Lungime : copii I

Iustin Ventomiuc – LPS CSȘ Suceava

Marius Reboșapcă – LPS CSȘ Suceava

Cătălin Nastasiuc – LPS CSȘ Suceava

Lungime : copile I

Alina Ciobanu – LPS CSȘ Suceava

Lavinia Ielciuc – LPS CSȘ Suceava

Cei care au urcat pe podiumul de premiere la fiecare categorie de vârstă au fost recompensați cu premii în bani, medalii, diplome și dulciuri, toți ceilalți participanți la cea de-a doua ediția a Cupei „Crai Nou” fiind răsplătiți cu dulciuri și răcoritoare. Premiile au fost înmânate de către reprezentantul Consiliului Județean, Neculai Barbă, directorul executiv al cotidianului „Crai Nou”, Mihai Chira și inspectorul de specialitate din cadrul DSJ Suceava, Valerian Dura. Pe lângă principalii organizatori, au mai oferit premii Consiliul Județean Suceava, Fundația Ana și SC Ecuator prin directorul general Robert Croitoru.

Cluburile câștigătoare la categoriile de vârstă copii I, LPS CSȘ Suceava la masculin, CSȘ Gura Humorului la feminin, iar la copii II LPS CSȘ Suceava la masculin și CSM Suceava la feminin au primit cupe din partea organizatorilor.