Handbal : Cu Petru Ghervan pe bancă, România a impresionat în amicalul cu Danemarca

România a fost învinsă la limită, scor 32-29, de campioana europeană, Danemarca, în cel de-al treilea meci din cadrul turneului de pregătire.
Naționala condusă de Aihan Omer și Petru Ghervan a încheiat cu bine partidele amicale dinaintea Campionatului Mondial din Croația, lăsând o impresie bună în ultimul joc, cu campioana europeană, Danemarca.
Tricolorii au început foarte bine meciul, conducând în minutul 3 cu 3-1 după două goluri marcate de căpitanul Sandu Iacob și unul de Adi Petrea. Danezii răspund prin extrema stângă de clasă mondiala, Lars Christiansen și egalează la 3. România joacă foarte relaxat, iar Vali Ghionea înscrie de două ori consecutiv pe contraatac și pune două lungimi fața de adversari, 7-5, minutul 13, făcându-l pe antrenorul Ulrik Wilbek să solicite time-out. Danemarca egalează apoi în minutul 19, printr-un trasor al lui Nielsen și forteaza desprinderea, dar la pauză intră cu doar două goluri avans, 15-13.

Danezii încep mai hotărât partea secundă și profită de indeciziile din atacul României, astfel că scorul devine 20-15 în minutul 36, avantaj care se menține până în minutul 45. Gazdele au apoi 6 minute în care nu reușesc să înscrie deloc, iar România punctează prin Iacob, Stavrositu și Toma, apropiindu-se la un singur gol dupa reușita din 7 metri a lui Vali Ghionea, 26-25, minutul 51. Timpul de odihnă solicitat de Wilbek îi trezește însă pe danezi care înscriu prin Jesper Jensen. Finalul meciului aparține gazdelor care gestionează bine ultimele minute și câștigă partida cu scorul de 32-29.
Partida de duminică a însemnat ultimul amical al României înaintea plecării spre Croația, acolo unde pe 16 ianuarie va începe Campionatul Mondial. România se află în grupa A, alături de Franța, Ungaria, Slovacia, Argentina și Australia.
Au evoluat formațiile:

Danemarca: Thomas Mogensen 5, Lars Christiansen 5, Jesper Noddesbo 4, Mads Nielsen 4, Lasse Svan Hansen 3, Jesper Jensen 3, Mikkel Hansen 2, Michael Knudsen 2, Hans Lindberg 2, Lasse Boesen 1, Klavs Bruun Jorgensen 1.
România: Stănescu 8 intervenții, Popescu 5, Bârză – Petrea 4 goluri/6 aruncari, Pârăianu 7/9, Iacob 3/5, Ghionea 7/10 (4/4), Stavrositu 3/7, Toma 2/2, Nicolae 2/4, Rohozneanu 1/2, Jurcă 0/3, Buricea 0/1, Irimescu 0/2, Cozma, Timofte. (C.M.)