Intră acum și în grupul de
![](https://cdn.newsbucovina.ro/wp-content/uploads/2020/01/autostrada-nordului.jpeg)
Camera Deputaților a adoptat, marți, cu 211 voturi „pentru” și o abținere, în calitate de for decizional, proiectul de Lege pentru aprobarea obiectivului de investiţii „Autostrada Nordului”.
Legea prevede că de la 1 ianuarie 2021 încep procedurile pentru construcția autostrăzii Vama Petea – Satu Mare – Baia Mare – Dej – Bistrița – Vatra Dornei – Suceava.
Potrivit acestei legi, termenul de executie este de 4 ani.
Mai mulți parlamentari din Ardeal, dar și cinci din județul Suceava, între care Angelica Fădor, Cătălin Nechifor și Eugen Bejinariu, au semnat o inițiativă legislativă pentru Autostrada Nordului ce prevede executarea obiectivului de investiții Autostrada Vama Petea – Satu Mare – Baia Mare – Dej – Bistrița – Vatra Dornei – Suceava din credite externe și fonduri europene.
Intră acum și în grupul de