Intră acum și în grupul de
Prefectura Suceava a informat că, joi, conform datelor centralizate de Direcția de Sănătate Publică Suceava în județ se înregistrează un număr de 7.001 de persoane declarate vindecate de Covid-19, iar 277 de suceveni cu Covid-19 sunt internați în spitalele din județ.
Potrivit sursei citate, la nivelul județului, în ultimele 24 de ore au fost internate 30 persoane diagnosticate cu Covid – 19, în același interval de timp fiind externate 29 persoane declarate vindecate.
![](https://cdn.newsbucovina.ro/wp-content/uploads/2020/10/test-covid.jpg)
Astfel, din totalul celor 598 pacienți internați în Spitalul Județean de Urgență „Sf. Ioan cel Nou” Suceava, 188 pacienți sunt diagnosticați cu Covid-19, 101 pacienți sunt în zona tampon și 309 pacienți sunt cu alte afecțiuni (non-Covid).
Mai exact, din cei 188 pacienți diagnosticați Covid-19: 91 prezintă forme medii ale bolii; 29 prezintă forme ușoare; 51 prezintă forme severe; 17 prezintă forme grave și sunt internați în secția ATI, dintre aceștia 4 pacienți sunt ventilați mecanic.
În aceste condiții, Spitalul Județean de Urgență „Sf. Ioan cel Nou” Suceava dispune, la această dată, de 329 paturi libere din care 30pentru pacienți Covid-19, 203 în sectorul Non-Covid și 96 pentru zona tampon. La unitatea ATI sunt disponibile 3 paturi libere pentru pacienți Covid. De asemenea sunt 26 ventilatoare libere din care 12 pentru pacienți Covid-19.
Totodată, în Spitalul Municipal Rădăuți sunt internați 89 pacienți diagnosticați cu Covid-19 și 3 persoane suspecte de infecție cu noul coronavirus.
Persoanele suspecte Covid-19, internate în zonele tampon, în cazul confirmării infecției cu noul coronavirus sunt declarate pacienți diagnosticați Covid-19, fără a fi influențată statistica în ceea ce privește numărul de internări, a precizat Prefectura Suceava.
Intră acum și în grupul de