GCS: 3.350 de noi cazuri de infecții SARS-CoV-2 în țară în ultimele 24 de ore. În județul Suceava s-au confirmat alte 55 de cazuri ridicând la 14.863 numărul total de suceveni infectați

Până astăzi, 20 decembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 591.294 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

498.777 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.350 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba11690522,59
2.Arad13420522,82
3.Argeș17493502,99
4.Bacău15500712,05
5.Bihor16782572,84
6.Bistrița-Năsăud6932602,2
7.Botoșani7596321,86
8.Brașov237942284,59
9.Brăila7520863,25
10.Buzău7861661,76
11.Caraș-Severin5933512,3
12.Călărași5863752,59
13.Cluj274543004,65
14.Constanța243241575,15
15.Covasna482111,46
16.Dâmbovița138811192,59
17.Dolj144091041,91
18.Galați144002323,33
19.Giurgiu5777752,53
20.Gorj4883220,78
21.Harghita516380,7
22.Hunedoara10900462,46
23.Ialomița6244903,12
24.Iași253111931,79
25.Ilfov216772806,7
26.Maramureș9963471,72
27.Mehedinți4706301,73
28.Mureș14371642,38
29.Neamț10521291,33
30.Olt8878751,07
31.Prahova22814892,49
32.Satu Mare6668201,94
33.Sălaj6004141,25
34.Sibiu16352752,71
35.Suceava14863551,47
36.Teleorman6951622,29
37.Timiș237181864,02
38.Tulcea4972612,99
39.Vaslui9574802,05
40.Vâlcea9353372,1
41.Vrancea6737401,05
42.Mun. București922536006,16
43.Cazuri noi nealocate pe județe2968*-721 
 TOTAL591.2943.350 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 501 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA11
2ARAD14
3ARGEŞ18
4BACĂU8
5BIHOR9
6BISTRIŢA-NĂSĂUD 
7BOTOŞANI4
8BRĂILA7
9BRAŞOV19
10BUZĂU7
11CĂLĂRAŞI4
12CARAŞ-SEVERIN2
13CLUJ10
14CONSTANŢA24
15COVASNA1
16DÂMBOVIŢA25
17DOLJ17
18GALAŢI35
19GIURGIU6
20GORJ1
21HARGHITA1
22HUNEDOARA3
23IALOMIŢA8
24IAŞI32
25ILFOV15
26MARAMUREŞ21
27MEHEDINŢI2
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI79
29MUREŞ2
30NEAMŢ10
31OLT7
32PRAHOVA15
33SĂLAJ 
34SATU MARE3
35SIBIU6
36SUCEAVA8
37TELEORMAN34
38TIMIŞ9
39TULCEA7
40VÂLCEA3
41VASLUI15
42VRANCEA8
 TOTAL501

Până astăzi, 14.394 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 19.12.2020 (10:00) – 20.12.2020 (10:00) au fost raportate 98 decese (58 bărbați și 40 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău,  Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dolj, Galați, Gorj, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Olt, Prahova, Sibiu, Timiș,  Vaslui și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 de ani,  5 decese la categoria de vârstă 40-49 de ani, 9 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 31 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 27 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 25 decese la categoria de peste 80 de ani.

97 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost înregistrate comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 11.360. Dintre acestea, 1.267 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 4.599.845 de teste. Dintre acestea, 12.234 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 7.764 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 4.470 la cerere.

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 59 teste prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 20 decembrie.

Pe teritoriul României, 41.786 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 10.781 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 63.374 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 105  persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 2.589 de apeluri la numărul unic de urgență 112.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 19 decembrie a.c., 8.040  sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.677.370 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost constatate, ieri, 4 infracțiuni pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

loading...