CGS: 6.186 cazuri de infecții SARS-CoV-2 în țară în ultimele 24 de ore. În județul Suceava s-au confirmat 89 cazuri ridicând la 22.063 numărul total de suceveni infectați

Până astăzi, 17 martie, pe teritoriul României, au fost confirmate 874.985 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

790.813 pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 6.186 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba169201063,10
2.Arad188061192,51
3.Argeș22271811,41
4.Bacău216871241,41
5.Bihor230611712,28
6.Bistrița-Năsăud9410561,45
7.Botoșani11776651,45
8.Brașov355772734,29
9.Brăila10555791,81
10.Buzău10122651,00
11.Caraș-Severin8879411,38
12.Călărași8147481,42
13.Cluj441552963,93
14.Constanța350172743,19
15.Covasna6334391,26
16.Dâmbovița192101242,24
17.Dolj215341552,10
18.Galați219741871,95
19.Giurgiu8710352,58
20.Gorj7926752,29
21.Harghita6599320,88
22.Hunedoara176801693,48
23.Ialomița8776601,55
24.Iași358641431,81
25.Ilfov347614335,35
26.Maramureș184861012,33
27.Mehedinți6606521,64
28.Mureș189741211,46
29.Neamț15256891,80
30.Olt12093351,23
31.Prahova28495941,23
32.Satu Mare109771012,36
33.Sălaj8954713,01
34.Sibiu215371052,47
35.Suceava22063891,08
36.Teleorman10714801,80
37.Timiș446543765,84
38.Tulcea6815531,30
39.Vaslui13844801,32
40.Vâlcea13091692,39
41.Vrancea8844761,20
42.Mun. București14252312454,49
43.Cazuri noi nealocate pe județe5308*99 
TOTAL874.9856.186 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.169 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA21
2ARAD17
3ARGEŞ32
4BACĂU12
5BIHOR10
6BISTRIŢA-NĂSĂUD7
7BOTOŞANI16
8BRĂILA5
9BRAŞOV54
10BUZĂU10
11CĂLĂRAŞI11
12CARAŞ-SEVERIN11
13CLUJ37
14CONSTANŢA158
15COVASNA8
16DÂMBOVIŢA14
17DOLJ21
18GALAŢI38
19GIURGIU26
20GORJ41
21HARGHITA9
22HUNEDOARA37
23IALOMIŢA16
24IAŞI48
25ILFOV53
26MARAMUREŞ11
27MEHEDINŢI6
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI113
29MUREŞ32
30NEAMŢ24
31OLT13
32PRAHOVA21
33SĂLAJ19
34SATU MARE33
35SIBIU37
36SUCEAVA28
37TELEORMAN32
38TIMIŞ46
39TULCEA6
40VÂLCEA12
41VASLUI11
42VRANCEA13
 TOTAL1169

Până astăzi, 21.787 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 16.03.2021 (10:00) – 17.03.2021 (10:00) au fost raportate 89 de decese (45 bărbați și 44 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeș, Arad, Bacău, Bistrița-Năsăud, Bihor, Botoșani, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Timiș, Vaslui, Vâlcea, Ilfov și București.

Dintre acestea, 5 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 ani, 8 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 26 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 37 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 13 decese la categoria de peste 80 de ani.

85 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar pentru 4 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 11.361. Dintre acestea, 1.266 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.389.800 de teste RT-PCR și 463.418  teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 27.983 de teste RT-PCR (18.881 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.102 la cerere) și 11.858 de teste rapide antigenice.

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 61 de teste RT-PCR, prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 17 martie a.c.

loading...