CGS: 930 de cazuri de infecții SARS-CoV-2 în țară în ultimele 24 de ore. În județul Suceava s-au confirmat 27 cazuri ridicând la 24.003 numărul total de suceveni infectați

Până astăzi, 12 mai, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.068.817 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.018.642 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 930 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba20891201,46
2.Arad23461260,82
3.Argeș26974421,00
4.Bacău25871120,51
5.Bihor28849241,12
6.Bistrița-Năsăud11752230,77
7.Botoșani1401170,46
8.Brașov43264321,03
9.Brăila13133190,75
10.Buzău12397100,57
11.Caraș-Severin11218361,19
12.Călărași994790,62
13.Cluj56891591,43
14.Constanța42574120,77
15.Covasna8393460,94
16.Dâmbovița2231080,56
17.Dolj26374240,63
18.Galați27321360,80
19.Giurgiu1091470,58
20.Gorj915950,23
21.Harghita8159190,83
22.Hunedoara22695200,91
23.Ialomița1068090,59
24.Iași42026350,52
25.Ilfov44737351,37
26.Maramureș2023390,34
27.Mehedinți8220190,78
28.Mureș23679301,08
29.Neamț18624310,71
30.Olt14416180,57
31.Prahova34625461,22
32.Satu Mare1289570,38
33.Sălaj1083630,87
34.Sibiu26122281,17
35.Suceava24003270,30
36.Teleorman13555150,84
37.Timiș53903461,01
38.Tulcea8294100,65
39.Vaslui15832100,37
40.Vâlcea16221230,73
41.Vrancea10554150,63
42.Mun. București1820901271,42
43.Cazuri noi nealocate pe județe    714*-109 
 TOTAL1.068.817930 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 288 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA7
2ARAD6
3ARGEŞ16
4BACĂU5
5BIHOR1
6BISTRIŢA-NĂSĂUD4
7BOTOŞANI2
8BRĂILA0
9BRAŞOV9
10BUZĂU4
11CĂLĂRAŞI1
12CARAŞ-SEVERIN14
13CLUJ12
14CONSTANŢA15
15COVASNA1
16DÂMBOVIŢA2
17DOLJ36
18GALAŢI14
19GIURGIU2
20GORJ1
21HARGHITA5
22HUNEDOARA8
23IALOMIŢA1
24IAŞI9
25ILFOV4
26MARAMUREŞ4
27MEHEDINŢI1
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI27
29MUREŞ8
30NEAMŢ12
31OLT5
32PRAHOVA15
33SĂLAJ2
34SATU MARE2
35SIBIU1
36SUCEAVA3
37TELEORMAN8
38TIMIŞ7
39TULCEA0
40VÂLCEA3
41VASLUI8
42VRANCEA3
 Total288

Până astăzi, 29.233 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 11.05.2021 (10:00) – 12.05.2021 (10:00) au fost raportate 98 de decese (55 bărbați și 43 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeș, Bacău, Bihor, Botoșani, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Constanța, Covasna, Dolj, Galați, Giurgiu, Harghita, Hunedoara, Iași, Maramureș, Mehedinți, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vâlcea, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 2 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 ani, 5 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 4 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 23 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 30 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 34 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

97 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar pentru un pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 5.733. Dintre acestea, 874 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 7.565.452 de  teste RT-PCR și 993.475 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 24.307 teste RT-PCR (14.910 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.397 la cerere) și 10.236 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 16.544 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 6.274 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 41.676 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 161 de persoane.

loading...