Un singur caz de infecție cu SARS-CoV-2 în județul Suceava. În țară în ultimele 24 de ore au fost confirmate 37 de noi cazuri

Până astăzi, 28 iunie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.080.667 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.045.351 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 37 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2127220,06
2.Arad2367210,05
3.Argeș2744820,06
4.Bacău2607950,04
5.Bihor2928500,04
6.Bistrița-Năsăud1187710,03
7.Botoșani1418700,05
8.Brașov4367910,02
9.Brăila1329400,03
10.Buzău1258200,01
11.Caraș-Severin1148400,04
12.Călărași1006000,03
13.Cluj5757220,08
14.Constanța4295500,03
15.Covasna855600,04
16.Dâmbovița2250100,04
17.Dolj2668450,09
18.Galați2765030,03
19.Giurgiu1102120,01
20.Gorj921520,02
21.Harghita828610,04
22.Hunedoara2286700,01
23.Ialomița1079100,05
24.Iași4240810,03
25.Ilfov4512530,09
26.Maramureș2040710,05
27.Mehedinți833900,02
28.Mureș2397610,04
29.Neamț1897700,05
30.Olt1462220,05
31.Prahova3541480,11
32.Satu Mare1299810,04
33.Sălaj1094600,03
34.Sibiu2650810,03
35.Suceava2422310,02
36.Teleorman1371500,01
37.Timiș5434230,05
38.Tulcea843600,02
39.Vaslui1598710,02
40.Vâlcea1644010,04
41.Vrancea1069200,02
42.Mun. București18367860,05
43.Cazuri noi nealocate pe județe             417*-20 
 TOTAL1.080.66737 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 5 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA1
2ARAD0
3ARGEŞ0
4BACĂU0
5BIHOR0
6BISTRIŢA-NĂSĂUD0
7BOTOŞANI0
8BRĂILA0
9BRAŞOV0
10BUZĂU0
11CĂLĂRAŞI0
12CARAŞ-SEVERIN0
13CLUJ1
14CONSTANŢA0
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA0
17DOLJ0
18GALAŢI0
19GIURGIU0
20GORJ0
21HARGHITA0
22HUNEDOARA0
23IALOMIŢA0
24IAŞI0
25ILFOV0
26MARAMUREŞ0
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI1
29MUREŞ0
30NEAMŢ0
31OLT0
32PRAHOVA1
33SĂLAJ1
34SATU MARE0
35SIBIU0
36SUCEAVA0
37TELEORMAN0
38TIMIŞ0
39TULCEA0
40VÂLCEA0
41VASLUI0
42VRANCEA0
 TOTAL5

Până astăzi, 33.311 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 27.06.2021 (10:00) – 28.06.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 58 de decese (32 bărbați și 26 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Constanța, Maramureș și Prahova.

57 dintre aceste decese sunt anterioare intervalului mai sus menționat și au fost introduse în baza de date, la solicitarea Ministerului Sănătății, de către Direcțiile de Sănătate Publică din țară, în urma verificărilor efectuate.

Astfel, 1 dintre acestea s-a produs în luna august 2020, 1 în luna septembrie, 7 în luna octombrie, 25 în noiembrie 2020, 6 în decembrie 2020, 2 în ianuarie 2021, 4 în februarie 2021, 9 în martie 2021 și 2 în aprilie 2021, în județele Maramureș și Prahova.

Dintre cele 58 de decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 40-49 de ani, 8 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 20 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 18 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 11 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

Toate decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 534. Dintre acestea, 86 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 8.316.206 teste RT-PCR și 1.433.354 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 4.533 de teste RT-PCR (2.312 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 2.221 la cerere) și 6.190 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 1.906 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 839 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 18.533 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 41 de persoane.

loading...