Un singur caz de infecție cu SARS-CoV-2 în județul Suceava. În țară în ultimele 24 de ore au fost confirmate 28 de noi cazuri

Până astăzi, 5 iulie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.080.979 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 1.045.351 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 28 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2127400,03
2.Arad23677-1**0,03
3.Argeș2746400,05
4.Bacău2608700,04
5.Bihor2928610,01
6.Bistrița-Năsăud1187900,02
7.Botoșani1418910,03
8.Brașov4368600,02
9.Brăila1329800,02
10.Buzău1258200
11.Caraș-Severin1148900,03
12.Călărași1006000
13.Cluj5761050,04
14.Constanța4295920,01
15.Covasna855700
16.Dâmbovița2250300,01
17.Dolj2669600,07
18.Galați2766200,03
19.Giurgiu1102900,04
20.Gorj921300,01
21.Harghita828600,01
22.Hunedoara2286700
23.Ialomița1079300,02
24.Iași4242810,02
25.Ilfov4513610,08
26.Maramureș2041400,03
27.Mehedinți833900,01
28.Mureș2398210,03
29.Neamț1898600,04
30.Olt1462740,03
31.Prahova3545250,11
32.Satu Mare1300500,04
33.Sălaj1094900,02
34.Sibiu2651200,03
35.Suceava2422410,02
36.Teleorman1371600,01
37.Timiș5435600,04
38.Tulcea843800,01
39.Vaslui1599000,02
40.Vâlcea1644610,02
41.Vrancea1069300,01
42.Mun. București18371680,03
43.Cazuri noi nealocate pe județe    424*-2 
 TOTAL1.080.97928 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**Numărul total de cazuri aferent județului Arad a fost actualizat.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 4 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA1
2ARAD1
3ARGEŞ0
4BACĂU0
5BIHOR0
6BISTRIŢA-NĂSĂUD0
7BOTOŞANI0
8BRĂILA0
9BRAŞOV0
10BUZĂU0
11CĂLĂRAŞI0
12CARAŞ-SEVERIN0
13CLUJ0
14CONSTANŢA0
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA0
17DOLJ0
18GALAŢI0
19GIURGIU0
20GORJ0
21HARGHITA0
22HUNEDOARA0
23IALOMIŢA0
24IAŞI0
25ILFOV0
26MARAMUREŞ0
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI1
29MUREŞ0
30NEAMŢ0
31OLT0
32PRAHOVA0
33SĂLAJ0
34SATU MARE0
35SIBIU0
36SUCEAVA1
37TELEORMAN0
38TIMIŞ0
39TULCEA0
40VÂLCEA0
41VASLUI0
42VRANCEA0
 TOTAL4

Până astăzi, 33.973 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 04.07.2021 (10:00) – 05.07.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 45 decese (28 bărbați și 17 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Mureș și Prahova.

44 dintre aceste decese sunt anterioare intervalului mai sus menționat și au fost introduse în baza de date, la solicitarea Ministerului Sănătății, de către Direcțiile de Sănătate Publică din țară, în urma verificărilor efectuate.

Astfel, 1 dintre acestea s-a în luna septembrie 2020, 2 în luna octombrie 2020, 9 în noiembrie 2020, 16 în decembrie 2020, 3 în ianuarie 2021, 5 în februarie 2021, 7 în martie 2021 și 1 în aprilie 2021, în județul Mureș.

Dintre cele 45 decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 ani, 2 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 7 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 11 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 24 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

43 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar pentru 2 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 402. Dintre acestea, 65 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 8.401.917 teste RT-PCR și 1.507.938 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 4.011 teste RT-PCR (1.937 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 2.074 la cerere) și 7.856 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 1.839 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 718 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 18.410 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 35 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 182 de apeluri la numărul unic de urgență 112.

loading...