Alte trei noi cazuri de infecție cu SARS-CoV-2 în județul Suceava. În țară în ultimele 24 de ore au fost confirmate 109 de noi cazuri

Până astăzi, 25 iulie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.082.292 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.047.246 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 109 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2128400,02
2.Arad2369710,03
3.Argeș2748800,02
4.Bacău2612160,02
5.Bihor2929100,01
6.Bistrița-Năsăud1189920,04
7.Botoșani14204-1**0,02
8.Brașov4369620,01
9.Brăila1330300,01
10.Buzău1259800,02
11.Caraș-Severin1149510,01
12.Călărași1006910,02
13.Cluj5768690,06
14.Constanța4300430,04
15.Covasna855900
16.Dâmbovița2251730,01
17.Dolj2673020,03
18.Galați2767610,01
19.Giurgiu1103500,01
20.Gorj922100,01
21.Harghita829500,02
22.Hunedoara2290250,03
23.Ialomița1080200,01
24.Iași4250870,05
25.Ilfov4520990,10
26.Maramureș2044200,04
27.Mehedinți834100
28.Mureș2399110,01
29.Neamț1899920,01
30.Olt1463510,01
31.Prahova3549820,03
32.Satu Mare1304600,07
33.Sălaj1095510,01
34.Sibiu2652600,03
35.Suceava2424330,02
36.Teleorman1373700,04
37.Timiș5441800,05
38.Tulcea844720,02
39.Vaslui1600810,02
40.Vâlcea1645500,02
41.Vrancea1069820,01
42.Mun. București183946220,07
43.Cazuri noi nealocate pe județe    618*21 
 TOTAL1.082.292109 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**Numărul total de cazuri aferent județului Botoșani a fost actualizat.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 9 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA0
2ARAD0
3ARGEŞ0
4BACĂU1
5BIHOR0
6BISTRIŢA-NĂSĂUD0
7BOTOŞANI0
8BRĂILA0
9BRAŞOV0
10BUZĂU0
11CĂLĂRAŞI0
12CARAŞ-SEVERIN0
13CLUJ0
14CONSTANŢA0
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA0
17DOLJ0
18GALAŢI0
19GIURGIU0
20GORJ1
21HARGHITA0
22HUNEDOARA0
23IALOMIŢA0
24IAŞI0
25ILFOV0
26MARAMUREŞ0
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI6
29MUREŞ0
30NEAMŢ0
31OLT0
32PRAHOVA0
33SĂLAJ0
34SATU MARE1
35SIBIU0
36SUCEAVA0
37TELEORMAN0
38TIMIŞ0
39TULCEA0
40VÂLCEA0
41VASLUI0
42VRANCEA0
 Total9

Până astăzi, 34.268 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 24.07.2021 (10:00) – 25.07.2021 (10:00) a fost raportat de către INSP 1 deces (femeie), al unei paciente infectate cu noul coronavirus, internată într-un spital din județul Bihor.

Decesul a fost înregistrat la categoria de vârstă 70-79 ani, iar pacienta a prezentat comorbidități.

Nu au fost raportate decese anterioare intervalului de referință.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 299. Dintre acestea, 34 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrat 8.623.799 de teste RT-PCR și 1.757.727 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 9.442 de teste RT-PCR (2.399 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 7.043 la cerere) și 9.642 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 678 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 454 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 41.085 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 43 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 218 apeluri la numărul unic de urgență 112.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 24 iulie, 428 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 74.600 de lei.