Niciun caz de infecție cu SARS-CoV-2 în județul Suceava. În țară în ultimele 24 de ore au fost confirmate 153 de noi cazuri

Până astăzi, 30 iulie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.083.033 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.047.682 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 153 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2129330,02
2.Arad2370510,03
3.Argeș2749710,03
4.Bacău2613530,04
5.Bihor2930550,01
6.Bistrița-Năsăud1190950,05
7.Botoșani14209-1**0,02
8.Brașov4370850,02
9.Brăila1331020,02
10.Buzău1260320,03
11.Caraș-Severin1149830,01
12.Călărași1008320,03
13.Cluj5773730,08
14.Constanța43049140,06
15.Covasna8560-4**0
16.Dâmbovița2252530,02
17.Dolj2674940,04
18.Galați2768310,02
19.Giurgiu1104330,02
20.Gorj922600,01
21.Harghita829700,02
22.Hunedoara2291410,06
23.Ialomița1080200,02
24.Iași4255070,06
25.Ilfov4526950,17
26.Maramureș2045440,05
27.Mehedinți834510,01
28.Mureș2399810,01
29.Neamț1900430,02
30.Olt1464100,02
31.Prahova3552350,04
32.Satu Mare1306560,09
33.Sălaj1095800,02
34.Sibiu2653200,03
35.Suceava2425800,03
36.Teleorman1374500,05
37.Timiș5446690,06
38.Tulcea845330,03
39.Vaslui1601400,02
40.Vâlcea1645910,02
41.Vrancea1069800,01
42.Mun. București184143300,10
43.Cazuri noi nealocate pe județe    618*22 
 TOTAL1.083.033153 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**Numărul total de cazuri aferent județelor Botoșani și Covasna a fost actualizat.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 24 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA2
2ARAD0
3ARGEŞ1
4BACĂU0
5BIHOR0
6BISTRIŢA-NĂSĂUD0
7BOTOŞANI0
8BRĂILA0
9BRAŞOV1
10BUZĂU1
11CĂLĂRAŞI0
12CARAŞ-SEVERIN0
13CLUJ1
14CONSTANŢA2
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA0
17DOLJ2
18GALAŢI0
19GIURGIU1
20GORJ0
21HARGHITA0
22HUNEDOARA0
23IALOMIŢA0
24IAŞI1
25ILFOV0
26MARAMUREŞ0
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI9
29MUREŞ0
30NEAMŢ0
31OLT0
32PRAHOVA0
33SĂLAJ0
34SATU MARE0
35SIBIU0
36SUCEAVA3
37TELEORMAN0
38TIMIŞ0
39TULCEA0
40VÂLCEA0
41VASLUI0
42VRANCEA0
 Total24

Până astăzi, 34.278 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 29.07.2021 (10:00) – 30.07.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 3 decese (1 bărbat și 2 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitale din județele Mureș și Sibiu.

Dintre acestea, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 70-79 ani și 2 la categoria de vârstă peste 80 ani.

2 dintre decese sunt anterioare intervalului mai sus menționat și au fost introduse în baza de date, la solicitarea Ministerului Sănătății, în urma verificărilor efectuate.

Cele 2 decese s-au produs în luna iunie 2021, în județul Mureș.

Toate decesele sunt ale unor pacienți care au înregistrat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 410. Dintre acestea, 49 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrat 8.679.628 de teste RT-PCR și 1.826.957 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 13.127 de teste RT-PCR (4.426 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 8.701 la cerere) și 14.932 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 904 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 540 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 46.563 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 72 de persoane.