Alte opt noi cazuri de infecție cu SARS-CoV-2 în județul Suceava. În țară în ultimele 24 de ore au fost confirmate 244 de noi cazuri

Până astăzi, 5 august, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.084.226 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 1.048.215 pacienți au fost declarați vindecați.În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 244 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2130430,04
2.Arad2372320,05
3.Argeș2751220,03
4.Bacău2616790,06
5.Bihor2931640,03
6.Bistrița-Năsăud1192840,06
7.Botoșani1421610,03
8.Brașov4371900,03
9.Brăila1331820,04
10.Buzău1261120,03
11.Caraș-Severin1150510,02
12.Călărași10119100,11
13.Cluj57819250,13
14.Constanța4313680,13
15.Covasna856000
16.Dâmbovița2254410,04
17.Dolj26776100,06
18.Galați2770960,04
19.Giurgiu1105030,05
20.Gorj922900,02
21.Harghita829900,02
22.Hunedoara2293440,07
23.Ialomița1081740,03
24.Iași4259640,09
25.Ilfov45330180,24
26.Maramureș2046740,05
27.Mehedinți835000,02
28.Mureș2401210,03
29.Neamț1902330,03
30.Olt1464820,03
31.Prahova3556770,07
32.Satu Mare1308310,10
33.Sălaj1095900,03
34.Sibiu2653730,03
35.Suceava2429180,04
36.Teleorman1375420,05
37.Timiș54532110,12
38.Tulcea845820,06
39.Vaslui1602320,03
40.Vâlcea1646750,01
41.Vrancea1070110,01
42.Mun. București184370490,17
43.Cazuri noi nealocate pe județe  747*20 
TOTAL1.084.226244 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

content-image

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 56 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA1
2ARAD0
3ARGEŞ1
4BACĂU1
5BIHOR0
6BISTRIŢA-NĂSĂUD0
7BOTOŞANI0
8BRĂILA1
9BRAŞOV2
10BUZĂU1
11CĂLĂRAŞI4
12CARAŞ-SEVERIN0
13CLUJ5
14CONSTANŢA5
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA2
17DOLJ12
18GALAŢI0
19GIURGIU0
20GORJ0
21HARGHITA1
22HUNEDOARA2
23IALOMIŢA2
24IAŞI1
25ILFOV2
26MARAMUREŞ0
27MEHEDINŢI2
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI6
29MUREŞ1
30NEAMŢ0
31OLT0
32PRAHOVA1
33SĂLAJ0
34SATU MARE1
35SIBIU0
36SUCEAVA1
37TELEORMAN0
38TIMIŞ0
39TULCEA0
40VÂLCEA0
41VASLUI0
42VRANCEA1
 Total56

Până astăzi, 34.300 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 04.08.2021 (10:00) – 05.08.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 2 decese (bărbați), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitale din județele Iași și Prahova.

Dintre acestea, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 50-59 ani și 1 la categoria de vârstă 70-79 ani, iar pacienții decedați au prezentat comorbidități.

Nu sunt raportate decese anterioare intervalului de referință.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 489. Dintre acestea, 72 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 8.761.565 de teste RT-PCR și 1.913.902 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 12.678 de teste RT-PCR (5.568 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 7.110 la cerere) și 15.651 de teste rapide antigenice.

Precizăm că un laborator din Timiș a transmis astăzi pentru prima dată către DSP cifra testelor efectuate de la începutul pandemiei până în prezent, aproximativ 11.000 de teste.

Această raportate întârziată nu afectează datele privind persoanele depistate pozitiv pentru că reprezentanții laboratorului au completat zilnic în coronaforms aceste date.

De asemenea, cele 244 de cazuri nou pozitivate raportate astăzi sunt rezultate din testele efectuate în ultimele 24 de ore.

Pe teritoriul României, 1.378 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 632 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 54.758 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 74 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 315 apeluri la numărul unic de urgență 112 și 751 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 4 august, 439 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 136.500 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 2 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.571 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.543 în Italia, 16.778 în Spania, 198 în Marea Britanie, 129 în Franța, 3.124 în Germania,  95 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 5 în SUA, 8 în Suedia,  143 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 4 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 7 în Bulgaria, 19 în Cipru, 4 în India, 5 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 14 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 9 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia, 2 în Croația și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Finlanda și Polonia. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 193 de cetățeni români aflați în străinătate, 37 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran și unul în Polonia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.