Au fost premiați câștigătorii concursurilor Serbării de la Putna. Marele Premiu a fost obținut de Cosmin Țugui de la Colegiul Național „Eudoxiu Hurmuzachi” din Rădăuți

sursa foto Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților

Câștigătorii concursurilor Serbării de la Putna au fost premiați luni, în cadrul unei ceremonii organizate după Sfânta Liturghie și pomenirea ctitorilor mănăstirii și a organizatorilor Serbării de la Putna din 1871, informează agenția de presă a Patriarhiei Române, Basilica.ro

Concursurile „Serbării de la Putna – 2021. Continuitatea unui ideal” s-au adresat tinerilor cu vârste între 14 și 35 de ani și s-au desfășurat la patru categorii: Creație literară (poezie, proză scurtă, eseu), Discurs, Creație plastică, Creație video.

Premiile constau în:

  • cununa de lauri a Serbării;
  • medalie și diplomă;
  • cărți;
  • suma de 2.000 / 3.000 lei;
  • expunerea sau publicarea lucrărilor câștigătoare în revistele dedicate Serbării, în expoziții temporare și pe site-ul Serbării.

După ceremonia de premiere, Cosmin Țugui a prezentat discursul cu care a câștigat Marele Premiu la categoria Discurs: Curajul și puterea de a fi și de a rămâne român în Europa.

Ceremonia de premiere s-a încheiat cu Imnul „Serbării de la Putna 2021. Continuitatea unui ideal”.

Cântecul, intitulat Un ideal la Putna, a fost interpretat de Silvia Mleșniță, membră ASCOR și studentă la Facultatea de Medicină a Universității „Al. I. Cuza” din Iași.

Prima Serbare a Românilor de Pretutindeni a inclus de asemenea concursuri de creație pentru tineri. Câștigătorul din 1871 la categoria Discurs a fost A.D. Xenopol. Toți ceilalți participanți, când au aflat că Xenopol s-a înscris, și-au retras lucrările, fiindcă știau că nu pot concura cu el.

Lista câștigătorilor din acest an ai concursurilor „Serbarea de la Putna – 150”, pe categorii.

Discurs

Juriul a fost format din Ioan Aurel Pop, Președintele Academiei Române, Ștefan Afloroaei, profesor universitar la Facultatea de Filosofie din Iași, membru al Academiei Române, și Adrian Alui Gheorghe, scriitor și critic literar.

Marele Premiu – Țugui Cosmin, 18 ani, Colegiul Național ,,Eudoxiu Hurmuzachi”, Rădăuți
Titlu: Curajul și puterea de a fi și de a rămâne român în Europa

Premiul I – Radu Artiom, 24 ani, Facultatea de Drept, București
Titlu: Reîntoarcerea la izvoare

Premiul al II-lea – Man Silvian-Emanuel, 29 ani, Iași
Titlu: Continuitatea unui ideal: învierea neamului românesc

Premiul al III-lea – Hîncu Ionuț Mihai, 32 ani, Vicovul de Sus, Suceava
Titlu: Putna – Ierusalimul neamului românesc

Premii speciale:
Dimitriu Maria-Corina, 19 ani, Colegiul Național ,,Costache Negruzzi”, Iași
Gherman Ionel-Alexandru, 25 de ani, Vicovul de Sus, Suceava
Paul Diana, 20 ani, Cluj-Napoca
Rizea Ioan Alexandru, 22 ani, Facultatea de Teologie Ortodoxă ,,Justinian Patriarhul”, București

Concursul de creație literară

Juriul a fost format din Alex Ștefănescu, scriitor, critic și istoric literar, Ana Blandiana, scriitor, membru al Academiei Române și Adrian Alui Gheorghe, scriitor, critic literar.

Marele Premiu – Butnariuc Iustin, 22 ani, Facultatea de Medicină Generală, Iași
Titlul eseului: Despre entropie și boală în Europa fragilității spirituale

Poezie

Categoria de vârstă: liceeni

Premiul I – Ungureanu Paul Andrei, Suceava
Premiul al II-lea – Pasanciuc Ana, Suceava
Premiul al III-lea – Plăcintă Alexia, Suceava
Mențiune – Ilie Dimitria, 19 ani, Liceul „Dimitrie Cantemir”, Onești

Proză scurtă

Categoria de vârstă: liceeni

Premiul I – Grigorescu Emanuela, Colegiul Național Pedagogic „Carol I”, Câmpulung
Premiul al II-lea – Tomescu Ana-Maria, 17 ani, Colegiul Național Pedagogic „Carmen Sylva”, Timișoara
Premiul al III-lea – Scurtul Bianca, Liceul Teoretic „Liviu Deleanu”, Chișinău (Republica Moldova)

Mențiuni:
Marin Irina-Mirela, 16 ani, Colegiul Național „Ferdinand I”, Bacău
Petrache Theodora, 18 ani, Colegiul Național „Matei Basarab”, București
Vasiliu Cristina-Gabriela, 16 ani, Colegiul Național „Gh. Munteanu Murgoci”, Brăila
Găitan Gheorghe, 18 ani, Colegiul Național „Petru Rareș”, Suceava

Categoria de vârstă: studenți

Premiul I – Scorțaru Adela Adriana, Facultatea de Drept „Babeș-Bolyai”, Cluj
Premiul al II-lea – Mariei Mihail, 19 ani, Facultatea de Biologie, Iași
Premiul al III-lea – Covaciu Filofteia Marciana, 19 ani, Oradea

Mențiuni:
Croitoru Luminița-Mihaela, 20 de ani, Facultatea de Litere, București
Dună Denisa, 25 de ani, Facultatea de Litere, București
Pătrăucean Constantin-Andrei, 25 de ani, masterand Facultatea de Litere, Suceava

Categoria de vârstă: tineri 22 – 35 de ani

Premiul I – Chelcioiu Mara, 28 de ani, Miroslăvești, Prahova
Premiul al II-lea – Chifan Andreea, 24 de ani, Gura-Putnei, Suceava
Premiul al III-lea – Benea Alexandra, 35 de ani, Șelimbăr, Sibiu
Mențiune: Prisacariu Maria, 25 ani, București

Eseu

Categoria de vârstă: liceeni

Premiul I – Moraru Laura, Liceul Tehnologic ,,Jean Dinu”, Adamclisi
Premiul al II-lea – Preda Ionuț, Liceul Tehnologic ,,Jean Dinu”, Adamclisi
Premiul al III-lea – Staicu Gabriela, Colegiul Național „Unirea”, Focșani

Mențiuni:
Buzbuchi Atena Maria, 17 ani, Colegiul Național „Radu Negru”, Făgăraș
Dimitriu Maria-Corina, 19 ani, Colegiul Național „Costache Negruzzi”, Iași
Pajint Andrei Nicolae, 15 ani, Colegiul Național „Unirea”, Târgu Mureș

Categoria de vârstă: studenți

Premiul I – Țugui Ștefan, 20 ani, Facultatea de Drept, București
Premiul al II-lea – Ciupac Vladislav, 19 ani, Facultatea de Istorie și Geografie, Suceava
Premiul al III-lea – Bârcă Dafina, 18 ani, Feneș, Caraș-Severin

Mențiuni:
Barbu Maria-Alexandra, 20 ani, Facultatea de Automatică și Calculatoare, București
Iordache Nicol-Maria, 21 de ani, Facultatea de Drept, București
Obreja Aurelia, 22 ani, Facultatea de Psihologie și Științe ale Educației, Orhei (Republica Moldova)

Categoria de vârstă: tineri 22 – 35 de ani

Premiul I – Iftime Adina-Alexandra, 26 ani, Botoșani
Premiul al II-lea – Dandeș Daniela, 29 ani, Wheatley, Oxfordshire (Marea Britanie)
Premiul al III-lea – Chifan Andreea, 24 ani, Putna, Suceava

Concursul de creație plastică

Juriul a fost format din Oliv Mircea, critic de artă, Oana Ruxandra Hrișcă, lector universitar, și Corina Cimpoeșu, istoric de artă.

Marele Premiu – Chiriac Emanuel, 28 de ani, Universitatea Națională de Arte „George Enescu”, Iași
Titlu: Dor de întreg

Categoria de vârstă: 14 – 19 ani

Premiul I – Dărăban Elena, 18 ani, Colegiul Național „Moise Nicoară”, Arad
Premiul al II-lea – Bîrlădeanu Alexandra, 16 ani, Seminarul Teologic „Sfântul Vasile cel Mare”, Iași
Premiul al III-lea – Mironescu Alina Georgeta, 19 ani, Vicovu de Sus, Suceava

Mențiuni:
Cîrlan Irina Mihaela, 15 ani, Liceul de artă „G. Georgescu”, Tulcea
Dan Delia Giorgiana, 15 ani, Liceul de artă „G. Georgescu”, Tulcea
Ganciu Maria, 14 ani

Categoria de vârstă: 20 – 35 ani

Premiul I – Busuioceanu Georgiana-Ramona, Craiova
Premiul al II-lea – Avărvăroaei Emilia, 21 de ani, Universitatea Națională de Arte „George Enescu”, Iași
Premiul al III-lea – Rusu Constantin, 33 de ani, doctorand, Universitatea Națională de Arte, București

Mențiuni:
Arbore Maria, 26 de ani, Iași
Mihai Narcisa Rafaela, Facultatea de Teologie Ortodoxă, București
Păcurar Diana-Maria, Hunedoara

Concursul de creație video

Juriul a fost format din Simona Iordache, scenarist, regizor Trinitas TV, Iosif Andronic, videograf, și Monah Iachint Sabău, videograf.

Marele Premiu – Ciobanu Ovidiu, 24 ani, Comănești
Titlul: Cărăruia

Premiul I – Țapu Mădălina, 22 ani, Iași
Titlul: Rost

Premiul al II-lea – Tincu Ariadna și Justinian, 21 și 25 ani, Hârlău, Iași
Titlul: Ce-ți doresc eu ție, dulce Românie…

Premiul al III-lea – Șoș Călin-Andrei, 25 ani, București
Titlul: Continuitatea unui ideal