GCS: 17 noi cazuri de infecție cu SARS-CoV-2 în județul Suceava. În țară în ultimele 24 de ore au fost confirmate 953 noi cazuri

Până astăzi, 26 august, pe teritoriul României au fost confirmate 1.093.924 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).1.053.091 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 953 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba21375130,1
2.Arad23882170,21
3.Argeș27669100,19
4.Bacău26463310,25
5.Bihor29417120,1
6.Bistrița-Năsăud12166170,5
7.Botoșani1427590,08
8.Brașov4392390,22
9.Brăila1339550,14
10.Buzău1268280,11
11.Caraș-Severin11613100,25
12.Călărași10331130,48
13.Cluj58352470,48
14.Constanța43537340,36
15.Covasna857710,06
16.Dâmbovița22718140,24
17.Dolj26992380,19
18.Galați27924250,23
19.Giurgiu1114090,21
20.Gorj928150,1
21.Harghita834240,07
22.Hunedoara2310980,25
23.Ialomița1090560,23
24.Iași42888270,19
25.Ilfov45827260,79
26.Maramureș20598110,16
27.Mehedinți839260,06
28.Mureș24106130,11
29.Neamț19254250,28
30.Olt14744120,14
31.Prahova35853260,25
32.Satu Mare13225110,25
33.Sălaj1098630,07
34.Sibiu26731180,26
35.Suceava24634170,31
36.Teleorman13909140,31
37.Timiș54982460,36
38.Tulcea851680,14
39.Vaslui16135130,14
40.Vâlcea1655060,15
41.Vrancea10788120,16
42.Mun. București1862301690,6
43.Cazuri noi nealocate pe județe  1508*145 
TOTAL1.093.924953 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 143 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA5
2ARAD4
3ARGEŞ3
4BACĂU3
5BIHOR2
6BISTRIŢA-NĂSĂUD3
7BOTOŞANI1
8BRĂILA1
9BRAŞOV1
10BUZĂU3
11CĂLĂRAŞI3
12CARAŞ-SEVERIN2
13CLUJ9
14CONSTANŢA5
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA5
17DOLJ17
18GALAŢI2
19GIURGIU0
20GORJ1
21HARGHITA0
22HUNEDOARA1
23IALOMIŢA2
24IAŞI3
25ILFOV9
26MARAMUREŞ0
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI28
29MUREŞ0
30NEAMŢ2
31OLT0
32PRAHOVA5
33SĂLAJ1
34SATU MARE3
35SIBIU4
36SUCEAVA8
37TELEORMAN2
38TIMIŞ5
39TULCEA0
40VÂLCEA0
41VASLUI0
42VRANCEA0
 Total143

Până astăzi, 34.471 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 25.08.2021 (10:00) – 26.08.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 18 decese (9 bărbați și 9 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Argeș, Bihor, Brăila, Botoșani, Cluj, Caraș-Severin, Galați, Giurgiu, Mureș, Neamț, Sibiu, Sălaj, Prahova și Municipiul București.

1 dintre aceste decese este anterior intervalului mai sus menționat și a fost introdus în baza de date, la solicitarea Ministerului Sănătății, de către Direcțiile de Sănătate Publică din țară, în urma verificărilor efectuate. Decesul s-a produs în luna iulie 2021, în Municipiul București.

Dintre cele 18 decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 de ani, 1 la categoria 40-49 ani, 5 la categoria de vârstă 60-69 ani, 6 la categoria de vârstă 70-79 ani și 5 la categoria de vârstă peste 80 ani.

17 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 1.658. Dintre acestea, 228 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 9.026.060 de teste RT-PCR și 2.292.234 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 14.174 de teste RT-PCR (5.908 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 8.266 la cerere) și 21.417 teste rapide antigenice.