GCS: 32 noi cazuri de infecție cu SARS-CoV-2 în județul Suceava. În țară în ultimele 24 de ore au fost confirmate 946 noi cazuri

Până astăzi, 27 august, pe teritoriul României au fost confirmate 1.094.870 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.053.507 pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 946 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2138380,13
2.Arad23896140,23
3.Argeș27679100,2
4.Bacău26511480,27
5.Bihor29427100,11
6.Bistrița-Năsăud12204380,53
7.Botoșani1428380,09
8.Brașov43955320,24
9.Brăila1340270,15
10.Buzău12692100,12
11.Caraș-Severin1161630,25
12.Călărași10347160,5
13.Cluj58397450,51
14.Constanța43584470,37
15.Covasna857810,06
16.Dâmbovița2272790,25
17.Dolj27014220,23
18.Galați27940160,24
19.Giurgiu11153130,24
20.Gorj928760,11
21.Harghita834420,11
22.Hunedoara23119100,3
23.Ialomița1090830,23
24.Iași42912240,2
25.Ilfov45879520,79
26.Maramureș20616180,18
27.Mehedinți839970,1
28.Mureș2411590,11
29.Neamț19297430,34
30.Olt1475280,17
31.Prahova35877240,28
32.Satu Mare13248230,26
33.Sălaj1098930,09
34.Sibiu26751200,3
35.Suceava24666320,34
36.Teleorman13935260,33
37.Timiș55031490,4
38.Tulcea852040,16
39.Vaslui16147120,15
40.Vâlcea1655330,16
41.Vrancea1079680,17
42.Mun. București1864592290,64
43.Cazuri noi nealocate pe județe    1482*-26 
 TOTAL1.094.870946 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 145 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA2
2ARAD8
3ARGEŞ4
4BACĂU19
5BIHOR0
6BISTRIŢA-NĂSĂUD2
7BOTOŞANI2
8BRĂILA1
9BRAŞOV4
10BUZĂU0
11CĂLĂRAŞI1
12CARAŞ-SEVERIN1
13CLUJ8
14CONSTANŢA4
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA2
17DOLJ7
18GALAŢI2
19GIURGIU5
20GORJ0
21HARGHITA0
22HUNEDOARA2
23IALOMIŢA0
24IAŞI6
25ILFOV6
26MARAMUREŞ0
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI19
29MUREŞ0
30NEAMŢ4
31OLT4
32PRAHOVA5
33SĂLAJ0
34SATU MARE3
35SIBIU2
36SUCEAVA8
37TELEORMAN0
38TIMIŞ7
39TULCEA3
40VÂLCEA0
41VASLUI3
42VRANCEA1
 Total145

Până astăzi, 34.490 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 26.08.2021 (10:00) – 27.08.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 19 decese (11 bărbați și 8 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Arad, Bihor, Bistrița Năsăud, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Gorj, Hunedoara, Iași, Neamț, Suceava, Timiș, Vaslui și Municipiul București.

Dintre cele 18 decese, 2 au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 de ani, 2 la categoria 40-49 ani, 5 la categoria de vârstă 60-69 ani, 8 la categoria de vârstă 70-79 ani și 2 la categoria de vârstă peste 80 ani.

16 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 2 pacienți decedați nu prezentau comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Nu au fost raportate decese anterioare intervalului de referință.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 1.763. Dintre acestea, 238 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 9.041.399 de teste RT-PCR și 2.316.895 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 15.339 de teste RT-PCR (5.179 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 10.160 la cerere) și 24.661 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 5.456 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 1.783 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 56.972 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 63 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 716 apeluri la numărul unic de urgență 112 și 600 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 26 august, 475 de sancțiuni de sancțiuni contravenționale, în valoare de 117.100 lei.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.574 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.543 în Italia, 16.778 în Spania, 198 în Marea Britanie, 129 în Franța, 3.124 în Germania,  95 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 5 în SUA, 8 în Suedia,  143 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 4 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 7 în Bulgaria, 21 în Cipru, 4 în India, 5 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 14 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 9 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia, 2 în Croația și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Finlanda, Polonia și Kuweit. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 193 de cetățeni români aflați în străinătate, 37 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran și unul în Polonia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.