GCS: 141 noi cazuri de infecție cu SARS-CoV-2 în județul Suceava. În țară în ultimele 24 de ore au fost confirmate 12.474 noi cazuri

Până astăzi, 29 octombrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.628.501 cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 8.110 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.1.382.322 de pacienți au fost declarați vindecați.

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 12.474 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 205 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba3029827010,69
2.Arad3582236110,07
3.Argeș402644509,59
4.Bacău373423005,69
5.Bihor4300056510,03
6.Bistrița-Năsăud179961095,01
7.Botoșani209921195,01
8.Brașov5898249010,28
9.Brăila200142679,49
10.Buzău205352378,15
11.Caraș-Severin167301445,89
12.Călărași161651447,92
13.Cluj792096179,77
14.Constanța6290947310,38
15.Covasna111571215,71
16.Dâmbovița323722258,89
17.Dolj418762646,95
18.Galați388715216,77
19.Giurgiu174571249,43
20.Gorj13767955,00
21.Harghita122611615,63
22.Hunedoara316654397,74
23.Ialomița174492849,74
24.Iași658235028,85
25.Ilfov6828555516,64
26.Maramureș287141313,97
27.Mehedinți144371017,78
28.Mureș343595068,27
29.Neamț282852086,31
30.Olt233682297,73
31.Prahova5675363812,07
32.Satu Mare188451133,44
33.Sălaj161231297,51
34.Sibiu368516388,81
35.Suceava356641413,80
36.Teleorman220692538,16
37.Timiș793864209,97
38.Tulcea122501157,18
39.Vaslui248021765,95
40.Vâlcea236125008,24
41.Vrancea160381645,41
42.Mun. București281519170915,25
43.Din străinătate**173210 
44.Cazuri noi nealocate pe județe  22453*-1.544 
TOTAL1.628.50112.474 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.392 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA34
2ARAD43
3ARGEŞ45
4BACĂU29
5BIHOR13
6BISTRIŢA-NĂSĂUD4
7BOTOŞANI12
8BRĂILA18
9BRAŞOV51
10BUZĂU108
11CĂLĂRAŞI5
12CARAŞ-SEVERIN22
13CLUJ25
14CONSTANŢA48
15COVASNA12
16DÂMBOVIŢA17
17DOLJ48
18GALAŢI16
19GIURGIU37
20GORJ30
21HARGHITA21
22HUNEDOARA27
23IALOMIŢA18
24IAŞI48
25ILFOV40
26MARAMUREŞ9
27MEHEDINŢI3
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI224
29MUREŞ49
30NEAMŢ32
31OLT32
32PRAHOVA21
33SĂLAJ11
34SATU MARE9
35SIBIU6
36SUCEAVA40
37TELEORMAN99
38TIMIŞ36
39TULCEA8
40VÂLCEA9
41VASLUI21
42VRANCEA12
 Total1.392

Până astăzi, 46.911 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 28.10.2021 (10:00) – 29.10.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 481 decese (237 bărbați și 244 femei), din care 1 anterior intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bistrița-Năsăud, Bihor, Botoșani, Brașov, Brăila, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Ialomița, Iași, Ilfov, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vrancea și Municipiul București.

Dintre cele 481 decese, 5 au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 ani, 22 la categoria de vârstă 40-49 ani, 41 la categoria de vârstă 50-59 ani, 104 la categoria de vârstă 60-69 ani, 168 la categoria de vârstă 70-79 ani și 141 la categoria de vârstă peste 80 ani.

418 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 43 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 20 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

A fost raportat 1 deces anterior intervalului de referință, survenite în județul Maramureș, în luna septembrie 2021. În intervalul de referință au fost raportate 480 decese.

Din totalul de 481 pacienți decedați, 441 erau nevaccinați și 40 vaccinați. Cei 40 de pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 50-59 de ani și peste 80 de ani. 27 dintre pacienții decedați vaccinați prezentau comorbidități, iar pentru 13 pacienți nu au fost raportate comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 20.092. Dintre acestea, 1.875 sunt internate la ATI.

Din totalul pacienților internați, 434 sunt minori, 397 fiind internați în secții și 37 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 10.270.177 de teste RT-PCR și 4.386.076 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 22.676 de teste RT-PCR (11.980 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 10.696 la cerere) și 44.003 teste rapide antigenice.

loading...