GCS: 71 de noi cazuri de infecție cu SARS-CoV-2 în județul Suceava. În țară în ultimele 24 de ore au fost confirmate 4.844 noi cazuri

Până astăzi, 12 noiembrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.735.277 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 9.590 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.1.556.403 pacienți au fost declarați vindecați.

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 4.844 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 82 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba326661117,15
2.Arad392871848,11
3.Argeș443751676,13
4.Bacău399531334,03
5.Bihor477012268,85
6.Bistrița-Năsăud18901452,85
7.Botoșani21999432,63
8.Brașov636522037,47
9.Brăila21788586,30
10.Buzău231491175,83
11.Caraș-Severin18053754,58
12.Călărași17269504,08
13.Cluj847423717,55
14.Constanța66718875,92
15.Covasna12174884,94
16.Dâmbovița351381166,25
17.Dolj43959773,44
18.Galați427421014,68
19.Giurgiu18957634,60
20.Gorj14779373,33
21.Harghita13441554,26
22.Hunedoara343311416,57
23.Ialomița18824675,57
24.Iași697011464,74
25.Ilfov726873538,91
26.Maramureș30088693,04
27.Mehedinți15331384,23
28.Mureș377171876,69
29.Neamț30140853,71
30.Olt25244934,66
31.Prahova613411966,74
32.Satu Mare20019603,02
33.Sălaj17254595,29
34.Sibiu409521456,85
35.Suceava37166712,27
36.Teleorman24023915,52
37.Timiș842202626,77
38.Tulcea13354445,24
39.Vaslui26162673,04
40.Vâlcea258141024,87
41.Vrancea17239413,62
42.Mun. București2964737497,31
43.Din străinătate**186010 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    13894*-639 
 TOTAL1.735.2774.844 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 736 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA18
2ARAD44
3ARGEŞ22
4BACĂU21
5BIHOR5
6BISTRIŢA-NĂSĂUD2
7BOTOŞANI3
8BRĂILA1
9BRAŞOV14
10BUZĂU32
11CĂLĂRAŞI6
12CARAŞ-SEVERIN6
13CLUJ15
14CONSTANŢA28
15COVASNA5
16DÂMBOVIŢA11
17DOLJ10
18GALAŢI21
19GIURGIU9
20GORJ16
21HARGHITA14
22HUNEDOARA31
23IALOMIŢA6
24IAŞI13
25ILFOV16
26MARAMUREŞ5
27MEHEDINŢI1
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI92
29MUREŞ31
30NEAMŢ25
31OLT21
32PRAHOVA26
33SĂLAJ14
34SATU MARE8
35SIBIU13
36SUCEAVA34
37TELEORMAN23
38TIMIŞ33
39TULCEA6
40VÂLCEA10
41VASLUI21
42VRANCEA4
 Total   736

Până astăzi, 52.513 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 11.11.2021 (10:00) – 12.11.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 307 decese (157 bărbați și 129 femei), din care 21 anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita,  Ialomița, Iași, Ilfov, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vâlcea și Municipiul București.

Dintre cele 307 decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă  30-39 ani,  10 la categoria de vârstă 40-49 ani, 24 la categoria de vârstă 50-59 ani, 70 la categoria de vârstă 60-69 ani, 109 la categoria de vârstă 70-79 ani și 93 la categoria de vârstă peste 80 ani.

274 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 27 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 6 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Au fost raportate 21 decese anterioare intervalului de referință, survenite în județele Alba,Caraș-Severin, Cluj, Galați, Gorj, Iași, Sălaj, Sibiu, în lunile octombrie 2021 și noiembrie 2021. În intervalul de referință au fost raportate 286 decese.

Din totalul de 307 pacienți decedați, 286 erau nevaccinați și 21 vaccinați. Cei 21 de pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 50-59 ani și peste 80 de ani. 19 dintre pacienții decedați vaccinați prezentau comorbidități, iar pentru 2 pacienți nu au fost raportate comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 16.019. Dintre acestea, 1.733 sunt internate la ATI.

Din totalul pacienților internați, 273 sunt minori, 249 fiind internați în secții și 24 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 10.509.317 teste RT-PCR și 4.856.439 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 15.540 teste RT-PCR (8.201 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 7.339 la cerere) și 32.866 teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 92.489 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 15.828 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 64.409 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 79 de persoane.

loading...