GCS: 48 de noi cazuri de infecție cu SARS-CoV-2 în județul Suceava. În țară în ultimele 24 de ore au fost confirmate 4.006 noi cazuri

Până astăzi, 13 noiembrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.739.283 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 9.646 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.568.418 pacienți au fost declarați vindecați.  

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 4.006 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 56 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba32764986,78
2.Arad394411547,64
3.Argeș445151404,74
4.Bacău400551023,73
5.Bihor478701698,30
6.Bistrița-Năsăud18930292,74
7.Botoșani22033342,44
8.Brașov638892377,08
9.Brăila219031155,81
10.Buzău23208595,51
11.Caraș-Severin18101484,38
12.Călărași17321523,81
13.Cluj849331917,37
14.Constanța669071895,56
15.Covasna12239654,53
16.Dâmbovița352411035,85
17.Dolj44055963,19
18.Galați42838964,20
19.Giurgiu19013563,94
20.Gorj14802233,08
21.Harghita13488473,97
22.Hunedoara344801496,20
23.Ialomița18835115,11
24.Iași698411404,37
25.Ilfov729682818,13
26.Maramureș30161732,89
27.Mehedinți15371403,78
28.Mureș378751586,28
29.Neamț30194543,39
30.Olt253441004,35
31.Prahova615001596,19
32.Satu Mare20070512,87
33.Sălaj17311574,88
34.Sibiu410691176,51
35.Suceava37214482,10
36.Teleorman2402415,10
37.Timiș844031836,41
38.Tulcea13392384,97
39.Vaslui26201392,84
40.Vâlcea25876624,52
41.Vrancea17293543,35
42.Mun. București2970145416,78
43.Din străinătate**18666 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    13435*-459 
 TOTAL1.739.2834.006 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 743 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA29
2ARAD40
3ARGEŞ43
4BACĂU18
5BIHOR3
6BISTRIŢA-NĂSĂUD3
7BOTOŞANI8
8BRĂILA12
9BRAŞOV4
10BUZĂU24
11CĂLĂRAŞI24
12CARAŞ-SEVERIN2
13CLUJ11
14CONSTANŢA30
15COVASNA9
16DÂMBOVIŢA11
17DOLJ23
18GALAŢI10
19GIURGIU9
20GORJ19
21HARGHITA8
22HUNEDOARA23
23IALOMIŢA24
24IAŞI4
25ILFOV4
26MARAMUREŞ21
27MEHEDINŢI13
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI18
29MUREŞ15
30NEAMŢ15
31OLT13
32PRAHOVA14
33SĂLAJ12
34SATU MARE25
35SIBIU44
36SUCEAVA4
37TELEORMAN15
38TIMIŞ11
39TULCEA10
40VÂLCEA106
41VASLUI2
42VRANCEA10
 Total    743

Până astăzi, 52.836 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 12.11.2021 (10:00) – 13.11.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 323 de decese (153 bărbați și 170 femei), din care 19 anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Călărași, Caraș-Severin,  Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita,  Iași, Ilfov, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vrancea și Municipiul București.

Dintre cele 323 de decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă  20-29 ani, 3 la categoria de vârstă 30-39 ani, 20 la categoria de vârstă 40-49 ani, 16 la categoria de vârstă 50-59 ani, 85 la categoria de vârstă 60-69 ani, 119 la categoria de vârstă 70-79 ani și 79 la categoria de vârstă peste 80 ani.

302 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 12 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 9 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Au fost raportate 19 decese anterioare intervalului de referință, survenite în județele Galați, Giurgiu, Gorj, Iași, Sălaj, Tulcea și Vaslui în lunile octombrie 2021 și noiembrie 2021. În intervalul de referință au fost raportate 304 decese.

Din totalul de 323 pacienți decedați, 285 erau nevaccinați și 38 vaccinați. Cei 38 de pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 30-39 ani și peste 80 de ani. 37 dintre pacienții decedați vaccinați prezentau comorbidități, iar pentru 1 pacient nu au fost raportate comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 15.027. Dintre acestea, 1.743 sunt internate la ATI.

Din totalul pacienților internați, 265. sunt minori, 243 fiind internați în secții și 22 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 10.524.829 teste RT-PCR și 4.886.249 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 15.512 teste RT-PCR (7.495 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 8.017 la cerere) și 29.810 teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 88.389 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 15.313 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 64.696 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 92 de persoane.

loading...