GCS: 30 de noi cazuri de infecție cu SARS-CoV-2 în județul Suceava. În țară în ultimele 24 de ore au fost confirmate 2.796 de noi cazuri

Până astăzi, 24 noiembrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.769.783 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 10.156 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.1.658.933 de pacienți au fost declarați vindecați.

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 2.796 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 40 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba33369613,17
2.Arad406801404,26
3.Argeș45496862,49
4.Bacău40690521,56
5.Bihor493121163,94
6.Bistrița-Năsăud19174181,29
7.Botoșani22386541,20
8.Brașov654031293,86
9.Brăila22401522,48
10.Buzău23806382,39
11.Caraș-Severin18547382,42
12.Călărași17549371,38
13.Cluj866611503,90
14.Constanța68122942,45
15.Covasna12670472,31
16.Dâmbovița35907512,55
17.Dolj44599521,39
18.Galați43451481,65
19.Giurgiu19316361,56
20.Gorj15072231,37
21.Harghita13804241,79
22.Hunedoara35299563,42
23.Ialomița19264462,28
24.Iași708241261,66
25.Ilfov747061603,34
26.Maramureș30728491,71
27.Mehedinți15614201,55
28.Mureș38924953,10
29.Neamț30687411,45
30.Olt25724171,70
31.Prahova62467702,34
32.Satu Mare20416301,55
33.Sălaj17557222,29
34.Sibiu42082553,50
35.Suceava37586300,87
36.Teleorman24661482,21
37.Timiș859011483,31
38.Tulcea13655242,00
39.Vaslui26555291,22
40.Vâlcea26309272,02
41.Vrancea17601191,36
42.Mun. București3009975392,87
43.Din străinătate**19137 
44.Cazuri noi nealocate pe județe  11898*-208 
TOTAL1.769.7832.796 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 650 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA20
2ARAD35
3ARGEŞ41
4BACĂU12
5BIHOR2
6BISTRIŢA-NĂSĂUD0
7BOTOŞANI0
8BRĂILA0
9BRAŞOV22
10BUZĂU27
11CĂLĂRAŞI3
12CARAŞ-SEVERIN15
13CLUJ10
14CONSTANŢA22
15COVASNA3
16DÂMBOVIŢA5
17DOLJ123
18GALAŢI10
19GIURGIU6
20GORJ17
21HARGHITA7
22HUNEDOARA15
23IALOMIŢA5
24IAŞI24
25ILFOV18
26MARAMUREŞ7
27MEHEDINŢI1
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI59
29MUREŞ18
30NEAMŢ12
31OLT5
32PRAHOVA20
33SĂLAJ5
34SATU MARE6
35SIBIU4
36SUCEAVA17
37TELEORMAN17
38TIMIŞ17
39TULCEA5
40VÂLCEA6
41VASLUI9
42VRANCEA0
 Total650

Până astăzi, 55.617 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 23.11.2021 (10:00) – 24.11.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 231 de decese (122 bărbați și 109 femei), din care 36 anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Brăila, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Hunedoara, Ialomița, Iași, Ilfov, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vâlcea și Municipiul București.

Dintre cele 231 de decese, 2 au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 ani, 8 la categoria de vârstă 40-49 ani, 19 la categoria de vârstă 50-59 ani, 50 la categoria de vârstă 60-69 ani, 74 la categoria de vârstă 70-79 ani și 78 la categoria de vârstă peste 80 ani.

214 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 11 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 6 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Au fost raportate 36 de decese anterioare intervalului de referință, survenite  în județele Bacău, Brașov, Buzău, Galați, Giurgiu, Iași, Mureș, Suceava, în lunile octombrie 2021 și noiembrie 2021. În intervalul de referință au fost raportate 195 de decese.

Din totalul de 231 de pacienți decedați, 204 erau nevaccinați și 27 vaccinați. Cei 27 de pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 50-59 ani și peste 80 de ani. 26 dintre pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități, iar pentru 1 pacient nu au fost raportate comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 9.452. Dintre acestea, 1.380 sunt internate la ATI. Dintre cei 1.380 de pacienți internați la ATI, 136 au certificat care atestă vaccinarea.

Din totalul pacienților internați, 150 sunt minori, 135 fiind internați în secții și 15 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 10.659.331 teste RT-PCR și 5.171.775 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 15.939 de teste RT-PCR (8.811 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 7.128 la cerere) și 31.203 teste rapide antigenice.

loading...