GCS: 13 noi cazuri de infecție cu SARS-CoV-2 în județul Suceava. În țară în ultimele 24 de ore au fost confirmate 1.149 noi cazuri

Până astăzi, 2 decembrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.781.957 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 10.366 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.691.356 de pacienți au fost declarați vindecați.

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 1.149 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 18 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba33682211,94
2.Arad41301532,95
3.Argeș45854301,49
4.Bacău40926110,88
5.Bihor49866422,44
6.Bistrița-Năsăud1927570,74
7.Botoșani2253790,86
8.Brașov65970522,34
9.Brăila2251971,17
10.Buzău23983221,15
11.Caraș-Severin18780161,62
12.Călărași1767190,94
13.Cluj87481612,46
14.Constanța68578431,59
15.Covasna12907441,67
16.Dâmbovița36197351,44
17.Dolj44865130,85
18.Galați43811121,00
19.Giurgiu19733181,07
20.Gorj1515070,66
21.Harghita1390280,98
22.Hunedoara35613252,00
23.Ialomița1936081,22
24.Iași71182311,04
25.Ilfov75094432,00
26.Maramureș30977311,21
27.Mehedinți1570370,95
28.Mureș39385312,03
29.Neamț30880380,83
30.Olt25905100,96
31.Prahova62829381,23
32.Satu Mare20565170,92
33.Sălaj1767471,20
34.Sibiu42569832,25
35.Suceava37749130,51
36.Teleorman24814101,29
37.Timiș86652952,11
38.Tulcea1372360,98
39.Vaslui2666450,65
40.Vâlcea26454130,92
41.Vrancea17704100,75
42.Mun. București302409311,71
43.Din străinătate**19533 
44.Cazuri noi nealocate pe județe  11111*74 
TOTAL1.781.9571.149 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 169 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA5
2ARAD43
3ARGEŞ2
4BACĂU0
5BIHOR4
6BISTRIŢA-NĂSĂUD0
7BOTOŞANI0
8BRĂILA0
9BRAŞOV1
10BUZĂU10
11CĂLĂRAŞI4
12CARAŞ-SEVERIN1
13CLUJ6
14CONSTANŢA3
15COVASNA2
16DÂMBOVIŢA3
17DOLJ7
18GALAŢI2
19GIURGIU2
20GORJ4
21HARGHITA4
22HUNEDOARA1
23IALOMIŢA4
24IAŞI5
25ILFOV3
26MARAMUREŞ2
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI21
29MUREŞ3
30NEAMŢ6
31OLT1
32PRAHOVA1
33SĂLAJ2
34SATU MARE1
35SIBIU1
36SUCEAVA3
37TELEORMAN0
38TIMIŞ5
39TULCEA1
40VÂLCEA0
41VASLUI6
42VRANCEA0
 Total169

Până astăzi, 56.684 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 01.12.2021 (10:00) – 02.12.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 66 de decese (33 bărbați și 33 femei), din care 8 anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Bihor, Botoșani, Brăila, Brașov, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Dâmbovița, Dolj, Gorj, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Prahova, Sălaj, Sibiu și Timiș.

Unul dintre decese este al unui pacient infectat în Franța și raportat de DSP Timiș.

Dintre cele 66 de decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 0-9 ani, 1 la categoria de vârstă 40-49 ani, 5 la categoria de vârstă 50-59 ani, 19 la categoria de vârstă 60-69 ani, 17 la categoria de vârstă 70-79 ani și 23 la categoria de vârstă peste 80 ani.

62 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 4 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități.

Au fost raportate 8 decese anterioare intervalului de referință, survenite în județele Arad, Bacău, Mureș, Neamț, 6 în luna octombrie 2021 și 2 în luna noiembrie 2021. În intervalul de referință au fost raportate 58 de decese.

Din totalul de 66 de pacienți decedați, 56 erau nevaccinați și 10 vaccinați. Cei 10 pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 60-69 ani și peste 80 de ani. 9 dintre pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități, iar pentru 1 pacient nu au fost raportate comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 6.934. Dintre acestea, 1.076 sunt internate la ATI. Dintre cei 1.076 pacienți internați la ATI, 100 au certificat care atestă vaccinarea.

Din totalul pacienților internați, 110 sunt minori, 102 fiind internați în secții și 8 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 10.738.231 de teste RT-PCR și 5.318.943 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 7.307 teste RT-PCR (3.875 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 3.432 la cerere) și 12.831 de teste rapide antigenice.