GCS: 18 cazuri noi de infecție cu SARS-CoV-2 în județul Suceava. În țară în ultimele 24 de ore au fost confirmate 743 de cazuri

Până astăzi, 17 decembrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.796.973 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 10.710 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.723.129 de pacienți au fost declarați vindecați.

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 743 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 14 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba34.023120,92
2.Arad42.147451,72
3.Argeș46.266500,56
4.Bacău41.215160,36
5.Bihor50.525421,04
6.Bistrița-Năsăud19.39680,31
7.Botoșani22.68150,30
8.Brașov66.780371,05
9.Brăila22.862460,49
10.Buzău24.25750,56
11.Caraș-Severin19.090150,94
12.Călărași17.76150,27
13.Cluj88.5061031,16
14.Constanța69.126240,71
15.Covasna13.147230,58
16.Dâmbovița36.46180,56
17.Dolj45.168150,37
18.Galați44.126630,37
19.Giurgiu19.890110,35
20.Gorj15.23440,23
21.Harghita14.06790,47
22.Hunedoara36.001310,76
23.Ialomița19.46790,35
24.Iași71.637180,42
25.Ilfov75.6341480,74
26.Maramureș31.316100,64
27.Mehedinți15.78210,32
28.Mureș39.907170,86
29.Neamț31.163200,42
30.Olt26.168840,41
31.Prahova63.276530,50
32.Satu Mare20.794110,52
33.Sălaj17.80730,53
34.Sibiu43.2611751,16
35.Suceava37.975180,28
36.Teleorman25.006100,44
37.Timiș87.551501,19
38.Tulcea13.86160,40
39.Vaslui26.826120,24
40.Vâlcea26.685240,49
41.Vrancea17.820150,25
42.Mun. București305.0611700,74
43.Din străinătate**2.0909 
44.Cazuri noi nealocate pe județe  9.157*-697 
TOTAL1.796.973743 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 187 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA5
2ARAD20
3ARGEŞ4
4BACĂU3
5BIHOR0
6BISTRIŢA-NĂSĂUD0
7BOTOŞANI1
8BRĂILA0
9BRAŞOV5
10BUZĂU17
11CĂLĂRAŞI1
12CARAŞ-SEVERIN4
13CLUJ5
14CONSTANŢA2
15COVASNA3
16DÂMBOVIŢA2
17DOLJ3
18GALAŢI3
19GIURGIU2
20GORJ1
21HARGHITA7
22HUNEDOARA7
23IALOMIŢA1
24IAŞI5
25ILFOV4
26MARAMUREŞ2
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI15
29MUREŞ9
30NEAMŢ8
31OLT4
32PRAHOVA4
33SĂLAJ3
34SATU MARE1
35SIBIU1
36SUCEAVA10
37TELEORMAN6
38TIMIŞ11
39TULCEA4
40VÂLCEA1
41VASLUI2
42VRANCEA1
 Total187

Până astăzi, 58.079 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 16.12.2021 (10:00) – 17.12.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 60 de decese, dintre care 20 anterioare intervalului de referință, (29 bărbați și 31 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Arad, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Buzău, Brașov, Cluj, Constanța, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vâlcea și Municipiul București.

Dintre cele 60 de decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 40-49 ani, 7 la categoria de vârstă 50-59 ani, 17 la categoria de vârstă 60-69 ani, 17 la categoria de vârstă 70-79 ani și 18 la categoria de vârstă peste 80 ani.

56 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 4 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități.

Au fost raportate 20 decese anterioare intervalului de referință, survenite în județele Buzău, Giurgiu, Gorj, Mehedinți, Neamț, Vâlcea, înregistrate în lunile octombrie, noiembrie și decembrie 2021. În intervalul de referință au fost raportate 40 de decese.

Din totalul de 60 de pacienți decedați, 46 erau nevaccinați și 14 vaccinați. Cei 14 pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 50-59 ani și peste 80 de ani. 13 dintre pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități, iar pentru 1 pacient nu au fost raportate comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 3.381. Dintre acestea, 570 sunt internate la ATI. Dintre cei 570 de pacienți internați la ATI, 45 au certificat care atestă vaccinarea.

Din totalul pacienților internați, 72 sunt minori, 68 fiind internați în secții și 4 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 10.914.755 de teste RT-PCR și 5.699.510 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 12.413 teste RT-PCR (5.361 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 7.052 la cerere) și 31.651 de teste rapide antigenice.