GCS: 136 cazuri noi de infecție cu SARS-CoV-2 în județul Suceava. În țară în ultimele 24 de ore au fost confirmate 424 de cazuri

Până astăzi, 20 decembrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.798.629 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 10.738 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.726.051 de pacienți au fost declarați vindecați.  

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 424 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 9 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba34.101110,75
2.Arad42.417241,50
3.Argeș46.438200,49
4.Bacău41.25260,32
5.Bihor50.603200,93
6.Bistrița-Năsăud19.46740,27
7.Botoșani22.79150,29
8.Brașov67.196180,89
9.Brăila23.03050,50
10.Buzău24.29730,51
11.Caraș-Severin19.19240,85
12.Călărași17.76930,24
13.Cluj89.052321,12
14.Constanța69.181120,62
15.Covasna13.18630,61
16.Dâmbovița36.490150,44
17.Dolj45.327120,38
18.Galați44.20370,35
19.Giurgiu19.92680,31
20.Gorj15.26630,19
21.Harghita14.11610,44
22.Hunedoara36.03370,74
23.Ialomița19.48630,33
24.Iași71.699230,40
25.Ilfov76.834570,78
26.Maramureș31.382100,59
27.Mehedinți15.78930,23
28.Mureș40.101100,74
29.Neamț31.35770,39
30.Olt26.20430,33
31.Prahova63.583180,47
32.Satu Mare20.895150,48
33.Sălaj17.82640,46
34.Sibiu43.315170,98
35.Suceava38.1651360,26
36.Teleorman25.01720,40
37.Timiș87.660311,04
38.Tulcea13.87840,33
39.Vaslui26.84660,22
40.Vâlcea26.718130,45
41.Vrancea17.86510,23
42.Mun. București306.2934550,64
43.Din străinătate**2.1118 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    4.272*-625 
 TOTAL1.798.629424 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 78 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA1
2ARAD13
3ARGEŞ2
4BACĂU2
5BIHOR0
6BISTRIŢA-NĂSĂUD0
7BOTOŞANI0
8BRĂILA0
9BRAŞOV2
10BUZĂU15
11CĂLĂRAŞI0
12CARAŞ-SEVERIN0
13CLUJ4
14CONSTANŢA0
15COVASNA1
16DÂMBOVIŢA0
17DOLJ0
18GALAŢI2
19GIURGIU4
20GORJ0
21HARGHITA0
22HUNEDOARA4
23IALOMIŢA1
24IAŞI0
25ILFOV1
26MARAMUREŞ1
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI8
29MUREŞ1
30NEAMŢ4
31OLT1
32PRAHOVA1
33SĂLAJ2
34SATU MARE0
35SIBIU2
36SUCEAVA2
37TELEORMAN0
38TIMIŞ1
39TULCEA0
40VÂLCEA0
41VASLUI0
42VRANCEA3
 Total     78

Până astăzi, 58.232 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 19.12.2021 (10:00) – 20.12.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 36 de decese, dintre care 8 anterioare intervalului de referință, (19 bărbați și 17 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Brăila, Brașov, Buzău, Cluj, Dâmbovița, Ialomița, Prahova, Satu Mare, Sibiu, Timiș, Tulcea, Vaslui și Municipiul București.

Dintre cele 36 de decese, 2 au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 ani, 3 la categoria de vârstă 40-49 ani, 4 la categoria de vârstă 50-59 ani, 4 la categoria de vârstă 60-69 ani, 14 la categoria de vârstă 70-79 ani și 9 la categoria de vârstă peste 80 ani.

35 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 1 pacient decedat nu a înregistrat comorbidități.

Au fost raportate 8 decese anterioare intervalului de referință, survenite în județele Bacău, Buzău, înregistrate în luna noiembrie 2021. În intervalul de referință au fost raportate 28 de decese.

 Din totalul de 36 de pacienți decedați, 34 erau nevaccinați și 2 vaccinați. Cei 2 pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 50-59 ani și peste 80 ani. Toți pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 3.204. Dintre acestea, 527 sunt internate la ATI. Dintre cei 527 de pacienți internați la ATI, 47 au certificat care atestă vaccinarea.

Din totalul pacienților internați, 68 sunt minori, 64 fiind internați în secții și 4 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 10.940.216 teste RT-PCR și 5.763.193 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 5.372 de teste RT-PCR (2.733 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 2.639 la cerere) și 14.325 de teste rapide antigenice.  

Pe teritoriul României, 10.894 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 3.461 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 82.642 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 33 de persoane.