GCS: 20 de cazuri noi de infecție cu SARS-CoV-2 în județul Suceava. În țară în ultimele 24 de ore au fost confirmate 775 de cazuri

Până astăzi, 23 decembrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.801.081 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 10.815 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.729.714 pacienți au fost declarați vindecați.  

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 775 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 25 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba34.145120,65
2.Arad42.539451,39
3.Argeș46.543160,48
4.Bacău41.31490,27
5.Bihor50.723420,80
6.Bistrița-Năsăud19.49090,23
7.Botoșani22.82830,26
8.Brașov67.302160,74
9.Brăila23.06250,43
10.Buzău24.432110,49
11.Caraș-Severin19.244120,74
12.Călărași17.77430,18
13.Cluj89.184351,00
14.Constanța69.248190,53
15.Covasna13.225120,59
16.Dâmbovița36.544170,37
17.Dolj45.377280,37
18.Galați44.245150,30
19.Giurgiu19.95510,29
20.Gorj15.28370,17
21.Harghita14.14570,38
22.Hunedoara36.119400,66
23.Ialomița19.51970,32
24.Iași71.770300,36
25.Ilfov77.030130,67
26.Maramureș31.447190,54
27.Mehedinți15.80230,18
28.Mureș40.165190,64
29.Neamț31.413210,40
30.Olt26.26540,27
31.Prahova63.658240,43
32.Satu Mare20.924140,46
33.Sălaj17.84270,39
34.Sibiu43.388420,76
35.Suceava38.224200,26
36.Teleorman25.05490,33
37.Timiș87.776360,85
38.Tulcea13.89760,31
39.Vaslui26.87150,19
40.Vâlcea26.749120,43
41.Vrancea17.89180,22
42.Mun. București308.0741990,62
43.Din străinătate**2.17622 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    2.425*-109 
 TOTAL1.801.081775 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 173 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA3
2ARAD7
3ARGEŞ3
4BACĂU5
5BIHOR2
6BISTRIŢA-NĂSĂUD3
7BOTOŞANI2
8BRĂILA0
9BRAŞOV6
10BUZĂU6
11CĂLĂRAŞI0
12CARAŞ-SEVERIN10
13CLUJ6
14CONSTANŢA7
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA1
17DOLJ13
18GALAŢI3
19GIURGIU3
20GORJ0
21HARGHITA5
22HUNEDOARA3
23IALOMIŢA0
24IAŞI9
25ILFOV3
26MARAMUREŞ2
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI19
29MUREŞ5
30NEAMŢ16
31OLT2
32PRAHOVA1
33SĂLAJ4
34SATU MARE0
35SIBIU2
36SUCEAVA9
37TELEORMAN2
38TIMIŞ3
39TULCEA5
40VÂLCEA0
41VASLUI0
42VRANCEA3
 Total173

Până astăzi, 58.463 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 22.12.2021 (10:00) – 23.12.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 81 de decese, dintre care 44 anterioare intervalului de referință, (45 bărbați și 36 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Brăila,  Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Ialomița, Maramureș, Mureș, Neamț, Prahova, Suceava, Teleorman, Vâlcea, Vrancea și Municipiul București.

Dintre cele 81 de decese, 2 au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 ani, 7 la categoria de vârstă 50-59 ani, 19 la categoria de vârstă 60-69 ani, 24 la categoria de vârstă 70-79 ani și 29 la categoria de vârstă peste 80 ani.

80 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 1 pacient decedat nu a înregistrat comorbidități.

Au fost raportate 44 de decese anterioare intervalului de referință, survenite în județele Arad, Bacău, Călărași, Ialomița și Municipiul București, înregistrate în lunile octombrie și noiembrie 2021. În intervalul de referință au fost raportate 37 de decese.

 Din totalul de 81 de pacienți decedați, 74 erau nevaccinați și 7 vaccinați. Cei 7 pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 50-59 ani și peste 80 ani. Toți pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 2.649. Dintre acestea, 453 sunt internate la ATI. Dintre cei 453 de pacienți internați la ATI, 43 au certificat care atestă vaccinarea.

Din totalul pacienților internați, 50 sunt minori, 46 fiind internați în secții și 4 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 10.978.163 de teste RT-PCR și 5.859.307 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 11.249 de teste RT-PCR (5.023 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 6.226 la cerere) și 28.745 de teste rapide antigenice.  

Pe teritoriul României, 8.913 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 2.975 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 108.171 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 31 de persoane.