GCS: 17 cazuri noi de infecție cu SARS-CoV-2 în județul Suceava. În țară în ultimele 24 de ore au fost confirmate 717 cazuri

Până astăzi, 24 decembrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.801.798 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 10.842 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.730.994 de pacienți au fost declarați vindecați.  

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 717 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 27 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba34.15270,61
2.Arad42.574351,26
3.Argeș46.563200,45
4.Bacău41.329150,26
5.Bihor50.757340,81
6.Bistrița-Năsăud19.49220,23
7.Botoșani22.83240,25
8.Brașov67.334320,69
9.Brăila23.06860,43
10.Buzău24.448160,47
11.Caraș-Severin19.255110,70
12.Călărași17.78390,17
13.Cluj89.244600,94
14.Constanța69.297490,48
15.Covasna13.241160,53
16.Dâmbovița36.559150,36
17.Dolj45.393160,35
18.Galați44.258130,30
19.Giurgiu19.96380,29
20.Gorj15.28850,17
21.Harghita14.15160,35
22.Hunedoara36.138190,64
23.Ialomița19.52230,29
24.Iași71.784140,33
25.Ilfov77.058280,61
26.Maramureș31.462150,48
27.Mehedinți15.80750,15
28.Mureș40.16720,57
29.Neamț31.437240,39
30.Olt26.27270,25
31.Prahova63.676180,40
32.Satu Mare20.92840,43
33.Sălaj17.84420,37
34.Sibiu43.398100,74
35.Suceava38.241170,25
36.Teleorman25.05730,34
37.Timiș87.823470,82
38.Tulcea13.90140,28
39.Vaslui26.87980,17
40.Vâlcea26.765160,40
41.Vrancea17.902110,21
42.Mun. București308.2772030,61
43.Din străinătate**2.18812 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    2.291*-134 
 TOTAL1.801.798717 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 123 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA2
2ARAD13
3ARGEŞ4
4BACĂU0
5BIHOR0
6BISTRIŢA-NĂSĂUD0
7BOTOŞANI0
8BRĂILA0
9BRAŞOV3
10BUZĂU14
11CĂLĂRAŞI1
12CARAŞ-SEVERIN2
13CLUJ3
14CONSTANŢA3
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA1
17DOLJ2
18GALAŢI2
19GIURGIU1
20GORJ2
21HARGHITA2
22HUNEDOARA6
23IALOMIŢA1
24IAŞI5
25ILFOV3
26MARAMUREŞ0
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI19
29MUREŞ3
30NEAMŢ3
31OLT2
32PRAHOVA0
33SĂLAJ3
34SATU MARE3
35SIBIU2
36SUCEAVA2
37TELEORMAN2
38TIMIŞ11
39TULCEA1
40VÂLCEA2
41VASLUI0
42VRANCEA0
 Total123

Până astăzi, 58.507 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 23.12.2021 (10:00) – 24.12.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 44 de decese, dintre care 2 anterioare intervalului de referință, (23 bărbați și 21 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Bacău, Botoșani, Brașov, Buzău,  Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Hunedoara, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Timiș,  Vrancea.

Dintre cele 44 de decese, 2 au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 ani, 3 la categoria de vârstă 50-59 ani, 11 la categoria de vârstă 60-69 ani, 15 la categoria de vârstă 70-79 ani și 13 la categoria de vârstă peste 80 ani.

40 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 1 pacient decedat nu a înregistrat comorbidități, iar pentru 3 pacienți nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Au fost raportate 2 decese anterioare intervalului de referință, survenite în județele Bacău și Neamț, înregistrate în luna noiembrie 2021. În intervalul de referință au fost raportate 42 de decese.

 Din totalul de 44 de pacienți decedați, 36 erau nevaccinați și 8 vaccinați. Cei 8 pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 60-69 ani și peste 80 ani. Toți pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 2.523. Dintre acestea, 468 sunt internate la ATI. Dintre cei 468 de pacienți internați la ATI, 41 au certificat care atestă vaccinarea.

Din totalul pacienților internați, 48 sunt minori, 44 fiind internați în secții și 4 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 10.987.298 de teste RT-PCR și 5.884.185 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 9.135 de teste RT-PCR (3.824 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 5.311 la cerere) și 24.878 de teste rapide antigenice.  

Pe teritoriul României, 8.629 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 2.852 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 111.626 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 148 de persoane.