GCS: 29 de noi cazuri de infecție cu SARS-CoV-2 în județul Suceava. În țară în ultimele 24 de ore au fost confirmate 1.271 cazuri

Până astăzi, 29 decembrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.805.726 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 11.021 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.736.172 de pacienți au fost declarați vindecați.  

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 1.271 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 57 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba34.207170,51
2.Arad42.751561,10
3.Argeș46.638220,40
4.Bacău41.412240,23
5.Bihor50.949560,73
6.Bistrița-Năsăud19.532120,22
7.Botoșani22.874110,23
8.Brașov67.474540,51
9.Brăila23.105100,36
10.Buzău24.499130,36
11.Caraș-Severin19.312140,56
12.Călărași17.79820,15
13.Cluj89.469720,77
14.Constanța69.434440,42
15.Covasna13.287210,47
16.Dâmbovița36.641290,32
17.Dolj45.443100,32
18.Galați44.327200,29
19.Giurgiu19.98370,26
20.Gorj15.29940,15
21.Harghita14.209250,27
22.Hunedoara36.244280,60
23.Ialomița19.54860,25
24.Iași71.989440,27
25.Ilfov77.207490,54
26.Maramureș31.549210,45
27.Mehedinți15.82750,17
28.Mureș40.259280,41
29.Neamț31.488120,38
30.Olt26.29180,20
31.Prahova63.775260,35
32.Satu Mare20.968160,35
33.Sălaj17.886160,28
34.Sibiu43.44750,52
35.Suceava38.335290,25
36.Teleorman25.07950,27
37.Timiș88.053910,66
38.Tulcea13.92160,25
39.Vaslui26.90590,17
40.Vâlcea26.812200,37
41.Vrancea17.94190,20
42.Mun. București309.3721940,61
43.Din străinătate**2.27928 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    1.908*93 
 TOTAL        1.805.7261.271 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 208 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA5
2ARAD8
3ARGEŞ12
4BACĂU5
5BIHOR3
6BISTRIŢA-NĂSĂUD0
7BOTOŞANI1
8BRĂILA1
9BRAŞOV7
10BUZĂU3
11CĂLĂRAŞI0
12CARAŞ-SEVERIN5
13CLUJ2
14CONSTANŢA3
15COVASNA3
16DÂMBOVIŢA1
17DOLJ22
18GALAŢI5
19GIURGIU1
20GORJ2
21HARGHITA2
22HUNEDOARA3
23IALOMIŢA2
24IAŞI3
25ILFOV6
26MARAMUREŞ4
27MEHEDINŢI2
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI25
29MUREŞ3
30NEAMŢ13
31OLT2
32PRAHOVA8
33SĂLAJ3
34SATU MARE1
35SIBIU1
36SUCEAVA18
37TELEORMAN3
38TIMIŞ14
39TULCEA0
40VÂLCEA3
41VASLUI1
42VRANCEA2
 Total208

Până astăzi, 58.677 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 28.12.2021 (10:00) – 29.12.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 35 de decese (15 bărbați și 20 femei), dintre care 2 anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Cluj, Constanța, Galați, Harghita, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Sălaj, Suceava, Vaslui și Municipiul București.

Dintre cele 35 de decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 ani, 1 la categoria de vârstă 40-49 ani, 5 la categoria de vârstă 50-59 ani, 7 la categoria de vârstă 60-69 ani, 9 la categoria de vârstă 70-79 ani și 12 la categoria de vârstă peste 80 ani.

34 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 1 pacient nu a înregistrat comorbidități.

Au fost raportate 2 decese anterioare intervalului de referință, înregistrate unul în luna noiembrie 2021, unul în luna decembrie 2021, în județele Arad și Neamț.

Dintre cei 35 de pacienți decedați, 32 erau erau nevaccinați și 3 vaccinați. Cei 3 pacienți vaccinați care au decedat aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 50-59 de ani și peste 80 de ani. Toți pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 2.359. Dintre acestea, 392 sunt internate la ATI. Dintre cei 392 de pacienți internați la ATI, 35 au certificat care atestă vaccinarea.

Din totalul pacienților internați, 55 sunt minori, 48 fiind internați în secții și 7 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 11.032.138 de teste RT-PCR și 5.980.160 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 12.702 teste RT-PCR (5.362 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 7.340 la cerere) și 29.936 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 7.870 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 2.483 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 93.636 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 59 de persoane.