GCS: 488 de noi cazuri de infecție cu SARS-CoV-2 în județul Suceava. În țară în ultimele 24 de ore au fost confirmate 10.062 cazuri

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 10.062 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), cu 178 mai mult decât în ziua anterioară. 952 dintre cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Evoluția cazurilor noi pozitive din ultimele 7 zile o găsiți în graficul de mai jos.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba35.3301442,20
2.Arad44.5541972,78
3.Argeș47.8051261,52
4.Bacău44.1073212,44
5.Bihor54.3953633,91
6.Bistrița-Năsăud20.9542093,05
7.Botoșani24.3022061,97
8.Brașov71.3273744,34
9.Brăila23.577361,05
10.Buzău25.260971,20
11.Caraș-Severin19.941771,41
12.Călărași18.141350,81
13.Cluj95.7965956,60
14.Constanța72.8832093,36
15.Covasna13.678421,24
16.Dâmbovița37.8061361,54
17.Dolj46.405971,10
18.Galați45.6411241,58
19.Giurgiu20.370701,04
20.Gorj15.650540,65
21.Harghita15.3651472,34
22.Hunedoara37.844472,88
23.Ialomița20.050361,26
24.Iași75.1573361,93
25.Ilfov79.8933674,26
26.Maramureș34.1793103,25
27.Mehedinți16.055290,58
28.Mureș41.6681031,75
29.Neamț33.3102412,31
30.Olt26.695460,69
31.Prahova65.6422061,81
32.Satu Mare22.7462133,52
33.Sălaj18.8011492,22
34.Sibiu45.4592353,38
35.Suceava43.6344884,99
36.Teleorman25.475440,78
37.Timiș93.4486424,63
38.Tulcea14.424481,50
39.Vaslui27.6181030,91
40.Vâlcea27.547821,44
41.Vrancea18.598581,30
42.Mun. București323.09113894,62
43.Din străinătate**3.52446 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    7.688*1185 
 TOTAL1.895.83310.062 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

În total, până astăzi, 15 ianuarie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.895.833 cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 19.117 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.776.122 de pacienți au fost declarați vindecați. 

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 508 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA9
2ARAD10
3ARGEŞ8
4BACĂU24
5BIHOR4
6BISTRIŢA-NĂSĂUD6
7BOTOŞANI7
8BRĂILA2
9BRAŞOV21
10BUZĂU4
11CĂLĂRAŞI1
12CARAŞ-SEVERIN6
13CLUJ33
14CONSTANŢA25
15COVASNA2
16DÂMBOVIŢA7
17DOLJ8
18GALAŢI4
19GIURGIU3
20GORJ2
21HARGHITA11
22HUNEDOARA11
23IALOMIŢA2
24IAŞI29
25ILFOV15
26MARAMUREŞ2
27MEHEDINŢI1
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI98
29MUREŞ17
30NEAMŢ11
31OLT4
32PRAHOVA6
33SĂLAJ7
34SATU MARE6
35SIBIU9
36SUCEAVA40
37TELEORMAN4
38TIMIŞ27
39TULCEA6
40VÂLCEA5
41VASLUI7
42VRANCEA4
 Total508

Până astăzi, 59.212 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 14.01.2022 (10:00) – 15.01.2022 (10:00) au fost raportate de către INSP 32 de decese (17 bărbați și 15 femei), dintre care 3 anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Bihor, Brașov, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Dolj, Galați, Gorj, Ialomița, Iași, Mureș, Neamț, Prahova, Sălaj, Suceava, Vaslui, Vrancea.

Dintre cele 32 de decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 ani, 1 la categoria de vârstă 40-49 ani, 3 la categoria de vârstă 50-59 ani, 7 la categoria de vârstă 60-69 ani, 10 la categoria de vârstă 70-79 ani și 10 la categoria de vârstă peste 80 ani.

Toate decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități.

Din totalul de 32 de pacienți decedați, 31 au fost nevaccinați și 1 vaccinat. Pacientul vaccinat avea vârsta cuprinsă între 50-59 ani și prezenta comorbidități.

Au fost raportate 3 decese anterioare intervalului de referință, survenite în județele Brașov și Mureș, în luna ianuarie 2022.

În unitățile sanitare de profil, numărul de persoane internate în secții cu COVID-19 este de 3.418, cu 72 mai puțin decât în ziua anterioară. De asemenea, la ATI  sunt internate 455 de persoane, cu unul mai puțin decât în ziua anterioară. Dintre cei 455 de pacienți internați la ATI, 43 au certificat care atestă vaccinarea.

Din totalul pacienților internați, 229 sunt minori, 220 fiind internați în secții, similar cu ziua anterioară și 9 la ATI, cu unul mai puțin decât în ziua anterioară.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 11.337.430 de teste RT-PCR și 6.565.203 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 20.815 teste RT-PCR (9.642 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 11.173 la cerere) și 41.315 teste rapide antigenice.

În raportarea de astăzi, 15.01.2022, din alerte.ms.ro, pentru testele RT-PCR, 5 laboratoare au făcut prima raportare. Astfel, există un surplus de 7.668 teste la totalul de teste RT-PCR efectuate până în prezent. Laboratoarele au transmis e-mail-uri explicative către INSP, în care au confirmat datele raportate prin intermediul aplicației informatice.

Această corecție nu afectează numărul persoanelor pozitive, pentru că fiecare test pozitiv este raportat în coronaforms în momentul prelucrării.

Numărul de persoane pozitive de astăzi este rezultat doar din testele efectuate în ultimele 24 de ore.

Pe teritoriul României, 48.643 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 4.260 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 56.757 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 31 de persoane.