GCS: 220 de noi cazuri de infecție cu SARS-CoV-2 în județul Suceava. În țară în ultimele 24 de ore au fost confirmate 16.108 cazuri

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 16.108 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), cu 12.813 mai puțin decât în ziua anterioară. 1511 dintre cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Evoluția cazurilor noi pozitive din ultimele 7 zile o găsiți în graficul de mai jos.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba44.95362218,96
2.Arad56.90154318, 94
3.Argeș59.371183415,03
4.Bacău55.13518610,52
5.Bihor71.57446419,75
6.Bistrița-Năsăud26.24630611,32
7.Botoșani32.06018412,18
8.Brașov8871484421,05
9.Brăila267993077,26
10.Buzău3265823111,91
11.Caraș-Severin2451220210,64
12.Călărași216331369,02
13.Cluj125620201827,43
14.Constanța9376160122,01
15.Covasna16022318,41
16.Dâmbovița4517732510,49
17.Dolj5805378312,99
18.Galați5468267610,07
19.Giurgiu232713288,75
20.Gorj187941226,93
21.Harghita19674729,16
22.Hunedoara4786859316,14
23.Ialomița229081827,54
24.Iași9410382813,6
25.Ilfov9564187923,54
26.Maramureș4547131215,19
27.Mehedinți183771016,12
28.Mureș5189992213,04
29.Neamț4181115410,51
30.Olt311293358,12
31.Prahova8003181113,66
32.Satu Mare2905625010,61
33.Sălaj2374413315,04
34.Sibiu60514116323,15
35.Suceava540682208,76
36.Teleorman286861636,48
37.Timiș124809102628,9
38.Tulcea1835420312,52
39.Vaslui322251386,31
40.Vâlcea34075138413,06
41.Vrancea227291797,83
42.Mun. București415945783730,89
43.Din străinătate**3.9526 
44.Cazuri noi nealocate pe județe28816-12.108 
 TOTAL2.401.82116.108 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

În total, până astăzi, 5 februarie, pe teritoriul României au fost înregistrate 2.401.821 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 70.485 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.985.922 pacienți au fost declarați vindecați.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 953 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA26
2ARAD15
3ARGEŞ21
4BACĂU25
5BIHOR14
6BISTRIŢA-NĂSĂUD8
7BOTOŞANI15
8BRĂILA12
9BRAŞOV11
10BUZĂU17
11CĂLĂRAŞI15
12CARAŞ-SEVERIN8
13CLUJ34
14CONSTANŢA42
15COVASNA7
16DÂMBOVIŢA12
17DOLJ10
18GALAŢI17
19GIURGIU6
20GORJ9
21HARGHITA11
22HUNEDOARA16
23IALOMIŢA11
24IAŞI56
25ILFOV42
26MARAMUREŞ14
27MEHEDINŢI6
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI223
29MUREŞ33
30NEAMŢ6
31OLT16
32PRAHOVA22
33SĂLAJ5
34SATU MARE8
35SIBIU27
36SUCEAVA25
37TELEORMAN16
38TIMIŞ52
39TULCEA3
40VÂLCEA3
41VASLUI23
42VRANCEA2
 Total953

Până astăzi, 60642 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 05.02.2022 (10:00) – 06.02.2022 (10:00) au fost raportate de către INSP 82 de decese (45 bărbați și 37 femei), dintre care şapte anterior intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeş, Arad, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Brăila, Botoşani, Brașov, Buzău, Cluj, Călărași, Caraș-SeverinBâmboviţa, Dolj, Gorj, Harghita, Ilfov, Maramureș, Neamţ, Prahova, Sibiu, Sălaj, Satu Mare, Suceava, Timiș, Vălcea, Vaslui și Municipiul București.

Dintre cele 82 de decese, 3 au fost înregistrate la categoria de vârstă  50-59 ani, 17 la categoria de vârstă 60-69 ani, 28 la categoria de vârstă 70-79 ani și 34 la categoria de vârstă peste 80 ani.

80 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar pentru 2 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Din totalul de 82 de pacienți decedați, 61 au fost nevaccinați și 21 vaccinați. Pacienții vaccinați aveau vârsta cuprinsă între grupele de vârstă 60-69 ani și peste 80 ani. 20 dintre pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități, iar pentru un pacient nu au fost raportate comorbidităţi.

A fost raportat 7 decese anterioare intervalului de referință, survenit în luna ianuarie 2022, în județele Argeş şi Municipiul Bucureşti.

În unitățile sanitare de profil, numărul de persoane internate în secții cu COVID-19 este de 11.160, cu 454 mai mult decât în ziua anterioară. De asemenea, la ATI sunt internate 1065 de persoane, cu 23 mai mult decât în ziua anterioară. Dintre cei 1065 de pacienți internați la ATI, 917 sunt nevaccinați.

Din totalul pacienților internați, 842 sunt minori, 818 fiind internați în secții, cu 45 mai mult decât în ziua anterioară și 24 la ATI, cu 2 mai puţin decât în ziua anterioară.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 11.983.497  teste RT-PCR și 7.701.944 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 21.842 teste RT-PCR (11.639 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 10.203 la cerere) și 29802 teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 236.715 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 11.324 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 98.904 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 8 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 5.312  de apeluri la numărul unic de urgență 112.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 5 februarie, 1773 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 474.200 lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, a fost întocmit, ieri, un dosar penal pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.