GCS: 111 de noi cazuri de infecție cu SARS-CoV-2 în județul Suceava. În țară în ultimele 24 de ore au fost confirmate 17.447 cazuri

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 17.447 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), cu 4.438 mai puțin decât în ziua anterioară. 2.175 dintre cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Evoluția cazurilor noi pozitive din ultimele 7 zile o găsiți în graficul de mai jos.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba49.01136919,34
2.Arad62.59449720,30
3.Argeș68.70662918,35
4.Bacău57.6561816,99
5.Bihor76.23633314,93
6.Bistrița-Năsăud27.8501348,28
7.Botoșani33.8481238,16
8.Brașov98.109104620,16
9.Brăila28.8211859,36
10.Buzău36.52939113,88
11.Caraș-Severin26.92823811,99
12.Călărași23.64616810,41
13.Cluj138.594207724,50
14.Constanța105.37090220,81
15.Covasna17.6911789,09
16.Dâmbovița48.49725111,16
17.Dolj64.30770714,95
18.Galați58.22429510,32
19.Giurgiu25.77717012,46
20.Gorj20.321737,38
21.Harghita20.566676,06
22.Hunedoara51.97045216,11
23.Ialomița25.01323310,64
24.Iași101.10253212,43
25.Ilfov106.19767725,88
26.Maramureș47.6491439,46
27.Mehedinți19.9681268,75
28.Mureș57.15758813,45
29.Neamț43.6621476,73
30.Olt34.80940612,55
31.Prahova88.72583317,31
32.Satu Mare30.7701847,36
33.Sălaj24.9919210,62
34.Sibiu67.41141825,19
35.Suceava55.7851114,65
36.Teleorman30.7872188,74
37.Timiș135.35684524,88
38.Tulcea19.624799,93
39.Vaslui34.0511356,32
40.Vâlcea37.66219514,44
41.Vrancea24.3901457,50
42.Mun. București469.833462637,20
43.Din străinătate**4.0123 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    13.511*-2755 
 TOTAL2.613.71617.447 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

În total, până astăzi, 16 februarie, pe teritoriul României au fost înregistrate 2.613.716 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 95.393 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

2.192.453 de pacienți au fost declarați vindecați.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.191 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA41
2ARAD39
3ARGEŞ40
4BACĂU13
5BIHOR7
6BISTRIŢA-NĂSĂUD7
7BOTOŞANI5
8BRAŞOV25
9BRĂILA10
10BUZĂU53
11CARAŞ-SEVERIN16
12CĂLĂRAŞI4
13CLUJ33
14CONSTANŢA56
15COVASNA10
16DÂMBOVIŢA7
17DOLJ90
18GALAŢI18
19GIURGIU10
20GORJ20
21HARGHITA7
22HUNEDOARA18
23IALOMIŢA13
24IAŞI39
25ILFOV31
26MARAMUREŞ4
27MEHEDINŢI5
28        MUREŞ33
29NEAMŢ5
30OLT24
31PRAHOVA53
32SATU MARE4
33SĂLAJ3
34SIBIU18
35SUCEAVA24
36TELEORMAN23
37TIMIŞ43
38TULCEA10
39VASLUI5
40VÂLCEA12
41VRANCEA8
42MUNICIPIUL BUCUREŞTI305
 TOTAL1.191

Până astăzi, 62.063 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 15.02.2022 (10:00) – 16.02.2022 (10:00) au fost raportate de către INSP 183 de decese (98 bărbați și 85 femei), dintre care 12 anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Brăila, Brașov, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Ialomiţa, Iași, Ilfov, Maramureş, Mehedinți, Mureș, Neamț, Prahova, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vrancea și Municipiul București.

Dintre cele 183 decese, 1 a fost înregistrat la categoria de de vârstă 20-29 de ani, 5 la categoria de vârstă 40-49 de ani, 8 la categoria de vârstă 50-59 de ani, 31 la categoria de vârstă 60-69 de ani, 72 la categoria de vârstă 70-79 de ani și 66 la categoria de vârstă peste 80 de ani.

180 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 2 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Din totalul de 183 pacienți decedați, 152 au fost nevaccinați și 31  vaccinați. Pacienții vaccinați aveau vârsta cuprinsă între grupele de vârstă 40-49 ani și peste 80 ani. 30 dintre pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități, iar pentru un pacient nu au fost raportate comorbidități.

Au fost raportate 12 decese anterioare intervalului de referință, survenite în județele Argeș, Giurgiu, Ialomița, Neamț, Tulcea și Municipiul București, 4 în luna ianuarie 2022 și 8 în luna februarie 2022.

În unitățile sanitare de profil, numărul de persoane internate în secții cu COVID-19 este de 10.050, cu 365 mai puțin decât în ziua anterioară. De asemenea, la ATI sunt internate 1.156 de persoane,  cu unul mai mult decât în ziua anterioară. Dintre cei 1.156 de pacienți internați la ATI, 987 sunt nevaccinați.

Din totalul pacienților internați, 619 sunt minori, 606 fiind internați în secții, cu 51 mai puțin decât în ziua anterioară și 13 la ATI, cu 3 mai puțin decât în ziua anterioară.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 12.226.206 teste RT-PCR și 8.203.858 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 24.348 de teste RT-PCR (14.272 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 10.076 la cerere) și 49.147 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 203.008 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 11.020 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 82.144 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 16 persoane.