GCS: 49 de noi cazuri de infecție cu SARS-CoV-2 în județul Suceava. În țară în ultimele 24 de ore au fost confirmate 7.687 cazuri

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 7.687 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), cu 4.632 mai puțin decât în ziua anterioară. 851 dintre cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Evoluția cazurilor noi pozitive din ultimele 7 zile o găsiți în graficul de mai jos.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba50.08622215,54
2.Arad63.79117316,77
3.Argeș70.3304374,43
4.Bacău58.226654,98
5.Bihor77.20214710,82
6.Bistrița-Năsăud28.305516,14
7.Botoșani34.245595,70
8.Brașov100.26922915,64
9.Brăila29.339898,14
10.Buzău37.43113611,80
11.Caraș-Severin27.60010710,55
12.Călărași24.094548,66
13.Cluj142.99290320,28
14.Constanța107.50441016,74
15.Covasna18.138537,03
16.Dâmbovița49.133889,06
17.Dolj66.02632712,60
18.Galați59.3931328,42
19.Giurgiu26.37911610,70
20.Gorj20.7161065,72
21.Harghita20.733284,05
22.Hunedoara52.98325612,82
23.Ialomița25.530609,49
24.Iași102.8112729,94
25.Ilfov109.07825523,53
26.Maramureș48.074426,33
27.Mehedinți20.348608,00
28.Mureș58.30415311,47
29.Neamț43.995474,68
30.Olt35.80419811,41
31.Prahova90.73227514,95
32.Satu Mare31.118965,41
33.Sălaj25.282587,46
34.Sibiu70.14176021,69
35.Suceava56.154493,18
36.Teleorman31.300497,98
37.Timiș137.86044519,50
38.Tulcea19.796236,79
39.Vaslui34.453804,96
40.Vâlcea38.31318111,64
41.Vrancea24.823825,91
42.Mun. București484.642261432,80
43.Din străinătate**4.0344 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    6.113*-2304 
 TOTAL2.663.6207.687 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

În total, până astăzi, 20 februarie, pe teritoriul României au fost înregistrate 2.663.630 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 101.376 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

2.304.653 de pacienți au fost declarați vindecați.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 498 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA9
2ARAD21
3ARGEŞ8
4BACĂU9
5BIHOR2
6BISTRIŢA-NĂSĂUD1
7BOTOŞANI5
8BRAŞOV8
9BRĂILA7
10BUZĂU18
11CARAŞ-SEVERIN3
12CĂLĂRAŞI4
13CLUJ18
14CONSTANŢA15
15COVASNA2
16DÂMBOVIŢA7
17DOLJ20
18GALAŢI17
19GIURGIU12
20GORJ2
21HARGHITA5
22HUNEDOARA8
23IALOMIŢA2
24IAŞI16
25ILFOV28
26MARAMUREŞ1
27MEHEDINŢI3
28        MUREŞ15
29NEAMŢ2
30OLT14
31PRAHOVA11
32SATU MARE4
33SĂLAJ1
34SIBIU9
35SUCEAVA9
36TELEORMAN14
37TIMIŞ16
38TULCEA1
39VASLUI1
40VÂLCEA2
41VRANCEA3
42MUNICIPIUL BUCUREŞTI145
 TOTAL498

Până astăzi, 62.539 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 19.02.2022 (10:00) – 20.02.2022 (10:00) au fost raportate de către INSP 68 de decese (42 bărbați și 26 femei), dintre care 2 anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Arad, Bacău, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Călărași, Cluj, Constanța,  Dolj, Gorj, Mehedinți, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sibiu, Teleorman, Timiș, Vaslui, Vâlcea, Vrancea și Municipiul București.

Dintre cele 68 de decese, 4 au fost înregistrate la categoria de de vârstă 40-49 de ani, 4 la categoria de vârstă 50-59 de ani, 12 la categoria de vârstă 60-69 de ani, 20 la categoria de vârstă 70-79 de ani și 28 la categoria de vârstă peste 80 de ani.

65 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități, iar pentru 2 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Din totalul de 68 de pacienți decedați, 57 au fost nevaccinați și 11  vaccinați. Pacienții vaccinați aveau vârsta cuprinsă între grupele de vârstă 40-49 ani și peste 80 ani. Toți pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități.

Au fost raportate 2 decese anterioare intervalului de referință, survenite în județele Bacău și Vrancea, în luna ianuarie 2022.

În unitățile sanitare de profil, numărul de persoane internate în secții cu COVID-19 este de 9.177, cu 200 mai mult decât în ziua anterioară. De asemenea, la ATI sunt internate 1.104 persoane,  cu 13 mai puțin decât în ziua anterioară. Dintre cei 1.104 pacienți internați la ATI, 957 sunt nevaccinați.

Din totalul pacienților internați, 562 sunt minori, 555 fiind internați în secții, cu 49 mai mult decât în ziua anterioară și 7 la ATI, cu 6 mai puțin decât în ziua anterioară.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 12.302.101 teste RT-PCR și 8.354.476 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 13.705 teste RT-PCR (7.250 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 6.455 la cerere) și 18.654 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 178.775 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 9.786 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 82.777 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 41 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 2.547 de apeluri la numărul unic de urgență 112.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 19 februarie, 1.112 sancțiuni contravenționale, în valoare de 287.652 lei.