GCS: 31 noi cazuri de infecție cu SARS-CoV-2 în județul Suceava. În țară în ultimele 24 de ore au fost confirmate 5.602 cazuri

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 5.602 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), cu 351 mai puțin decât în ziua anterioară. 701 dintre cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Evoluția cazurilor noi pozitive din ultimele 7 zile o găsiți în graficul de mai jos.

content-image

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba51.8271106,74
2.Arad65.9611057,06
3.Argeș72.4601155,12
4.Bacău59.333572,13
5.Bihor78.851934,16
6.Bistrița-Năsăud28.957392,67
7.Botoșani34.837402,15
8.Brașov103.5591926,83
9.Brăila30.359654,29
10.Buzău39.0241025,26
11.Caraș-Severin28.771755,60
12.Călărași24.815383,69
13.Cluj149.53843611,34
14.Constanța111.0701287,29
15.Covasna18.860703,11
16.Dâmbovița50.308613,52
17.Dolj68.9151636,15
18.Galați61.028673,98
19.Giurgiu27.409315,04
20.Gorj21.269252,45
21.Harghita21.030221,37
22.Hunedoara54.9981316,20
23.Ialomița26.414434,41
24.Iași105.9921764,42
25.Ilfov113.92728012,36
26.Maramureș48.792322,15
27.Mehedinți21.016443,76
28.Mureș60.5581185,56
29.Neamț44.602191,57
30.Olt37.294815,15
31.Prahova94.3882286,95
32.Satu Mare31.571341,77
33.Sălaj25.811423,15
34.Sibiu73.9771789,73
35.Suceava56.824311,21
36.Teleorman32.686884,76
37.Timiș142.7372869,11
38.Tulcea20.110102,02
39.Vaslui35.351632,33
40.Vâlcea39.610814,83
41.Vrancea25.420152,43
42.Mun. București513.528265017,91
43.Din străinătate**4.1119 
44.Cazuri noi nealocate pe județe  2.434*-1071 
TOTAL2.760.3325.602 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

content-image

În total, până astăzi, 4 martie, pe teritoriul României au fost înregistrate 2.760.332 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 113.193 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

2.555.390 de pacienți au fost declarați vindecați.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 500 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA34
2ARAD28
3ARGEŞ11
4BACĂU4
5BIHOR0
6BISTRIŢA-NĂSĂUD1
7BOTOŞANI0
8BRAŞOV9
9BRĂILA1
10BUZĂU12
11CARAŞ-SEVERIN3
12CĂLĂRAŞI4
13CLUJ25
14CONSTANŢA25
15COVASNA6
16DÂMBOVIŢA5
17DOLJ11
18GALAŢI13
19GIURGIU7
20GORJ10
21HARGHITA5
22HUNEDOARA22
23IALOMIŢA10
24IAŞI19
25ILFOV20
26MARAMUREŞ1
27MEHEDINŢI7
28MUREŞ5
29NEAMŢ3
30OLT4
31PRAHOVA19
32SATU MARE1
33SĂLAJ3
34SIBIU6
35SUCEAVA11
36TELEORMAN23
37TIMIŞ16
38TULCEA2
39VASLUI3
40VÂLCEA1
41VRANCEA1
42MUNICIPIUL BUCUREŞTI109
 TOTAL500

Până astăzi, 63.849 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 03.03.2022 (10:00) – 04.03.2022 (10:00) au fost raportate de către INSP 67 decese (36 bărbați și 29 femei), dintre care 2 anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Bihor, Botoșani, Brăila, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Iași, Ilfov, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Vaslui și Municipiul București.

Dintre cele 67 de decese, 3 au fost înregistrate la categoria de de vârstă 50-59 de ani, 17 la categoria de vârstă 60-69 de ani, 23 la categoria de vârstă 70-79 de ani și 24 la categoria de vârstă peste 80 de ani.

63 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități, iar pentru 3 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Din totalul de 67 pacienți decedați, 51 au fost nevaccinați și 16  vaccinați. Pacienții vaccinați aveau vârsta cuprinsă între grupele de vârstă 50-59 ani și peste 80 ani. Toți pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități.

Au fost raportate 2 decese anterioare intervalului de referință, survenite în județul Cluj, în luna februarie 2022.

În unitățile sanitare de profil, numărul de persoane internate în secții cu COVID-19 este de 5.360, cu 314 mai puțin decât în ziua anterioară. De asemenea, la ATI sunt internate 816 persoane, cu 32 mai puțin decât în ziua anterioară. Dintre cei 816 pacienți internați la ATI, 734 sunt nevaccinați.

Din totalul pacienților internați, 295 sunt minori, 289 fiind internați în secții, cu 21 mai puțin decât în ziua anterioară și 6 la ATI, similar cu ziua anterioară.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 12.493.803 teste RT-PCR și 8.755.710 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 14.985 de teste RT-PCR (7.661 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 7.324 la cerere) și 32.132 de teste rapide antigenice.