Ministerul Sănătății: În județul Suceava au fost confirmate în ultimele 24 de ore 57 de infecții SARS-CoV-2. În spitalele din județ sunt internați 47 de pacienți Covid

Ministerul Sănătății a anunțat, marți, că în ultimele 24 de ore în județul Suceava au fost confirmate 57 de noi infecții cu SARS-CoV-2, iar rata de infectare în județ este de 0,31 cazuri la mia de locuitori.

Potrivit sursei citate, în spitalele din județ sunt internați 47 de pacienți Covid, din care patru sunt copii, iar unul este internat în secția ATI.

Vă prezentăm integral comunicatul Ministerului Sănătății:

  În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 4.044 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19). 792 dintre cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 90 de zile după prima infectare.
Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi
  Nr. crt.  JudețNumăr de cazuri confirmate (total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba54,090120.45
2.Arad69,659600.74
3.Argeș74,698550.52
4.Bacău61,485380.29
5.Bihor82,355840.49
6.Bistrița-Năsăud30,417390.63
7.Botoșani36,007330.29
8.Brașov110,8452351.49
9.Brăila31,707140.27
10.Buzău40,772410.38
11.Caraș-Severin30,613220.38
12.Călărași25,967190.5
13.Cluj165,2642801.53
14.Constanța117,1002221.23
15.Covasna19,663170.3
16.Dâmbovița52,639460.54
17.Dolj73,928830.87
18.Galați64,777690.44
19.Giurgiu29,067280.69
20.Gorj22,139310.37
21.Harghita21,618230.31
22.Hunedoara59,174320.59
23.Ialomița27,392250.44
24.Iași112,4511320.64
25.Ilfov121,6961191.94
26.Maramureș51,450350.63
27.Mehedinți22,144230.36
28.Mureș64,3741060.66
29.Neamț45,938220.3
30.Olt39,119540.41
31.Prahova99,7381240.93
32.Satu Mare33,12580.45
33.Sălaj27,150190.53
34.Sibiu78,707681.42
35.Suceava58,725570.31
36.Teleorman34,894220.53
37.Timiș154,7871891.24
38.Tulcea20,514200.23
39.Vaslui37,482250.31
40.Vâlcea41,482350.65
41.Vrancea26,603220.26
42.Mun. București568,1409313.04
43.Din străinătate**4,67029 
44.Cazuri noi nealocate pe județe1609496 
 TOTAL2,946,17440440.68047619
*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 272 persoane au fost reconfirmate pozitiv.

În unitățile sanitare de profil, numărul de persoane internate în secții cu COVID-19 este de 1.361, cu 49 mai puține față de ziua anterioară. De asemenea, la ATI sunt internate 90 persoane, cu 4 mai multe față de ziua anterioară. Dintre cei 90 pacienți internați la ATI, 69 sunt nevaccinați.

Din totalul pacienților internați, 187 sunt minori, toți fiind internați în secții, cu 38 mai puțini față de ziua anterioară și 0 la ATI, la fel ca în ziua anterioară.

PACIENȚI INTERNAȚI
  Nr. crt.  Judet  Total pacienți pe secții  Din care copii pe secții  Total pacienți în ATI  Din care copii în ATI
1ALBA18200
2ARAD30430
3ARGEȘ22420
4BACĂU21200
5BIHOR23200
6BISTRIȚA-NĂSĂUD16320
7BOTOȘANI13100
8BRĂILA10000
9BRAȘOV64670
10BUCUREȘTI – ILFOV29964240
11BUZĂU12030
12CĂLĂRAȘI12210
13CARAȘ-SEVREIN4000
14CLUJ71970
15CONSTANȚA28810
16COVASNA14000
17DÂMBOVIȚA38400
18DOLJ56970
19GALAȚI43510
20GIURGIU15000
21GORJ30520
22HARGHITA30500
23HUNEDOARA25230
24IALOMIȚA7010
25IAȘI511050
26MARAMUREȘ27210
27MEHEDINȚI10010
28MUREȘ33020
29NEAMȚ16210
30OLT10410
31PRAHOVA51840
32SĂLAJ21110
33SATU-MARE25100
34SIBIU45810
35SUCEAVA47410
36TELEORMAN44410
37TIMIȘ32360
38TULCEA3000
39VÂLCEA17100
40VASLUI19010
41VRANCEA9200
 TOTAL GENERAL1361187900
 
Evoluție 24 de ore-49-3840
Situație ziua precedentă1410225860

DECESE

Până astăzi, 65.797 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS-CoV-2 au decedat.

În intervalul 11.07.2022 (10:00) – 12.07.2022 (10:00) au fost raportate de către INSP 9 decese (7 bărbați și 2  

femei), 1 deces fiind raportat anterior intervalului de referință.

1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă între 50-59 de ani, 2 la categoria de vârstă între 60-69 de ani,

1 la categoria de vârstă între 70-79 de ani și 5 decese la categoria de vârstă peste 80 de ani.

În ultimele 24 de ore au fost efectuate 4.611 teste RT-PCR (2.572 în baza definiției de caz și a protocolului

medical și 2.039 la cerere) și 16.529 teste rapide antigenice. Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate

13.232.247 teste RT-PCR și 10.425.135 teste rapide antigenice.

TESTARE

Dintre pacienții decedați, 3 erau vaccinați și 6 nevaccinați.

Toate decesele au fost înregistrate la pacienți care prezentau comorbidități.