Intră acum și în grupul de
![](https://cdn.newsbucovina.ro/wp-content/uploads/2022/08/WhatsApp-Image-2022-08-17-at-10.08.32-1024x768.jpeg)
Un plutonier adjutant din cadrul ISU Suceava care se întorcea acasă după o tură de 24 de ore a fost primul care a intervenit pentru a ajuta victimele unui accident rutier care s-a produs, miercuri, pe raza localității Plopeni.
Purtătorul de cuvânt al ISU Suceava, cpt Alin Găleată a declarat că un accident rutier s-a produs, miercuri, pe raza localității Plopeni, cu două autoturisme implicate.
În accident au fost rănite două persoane din care una a rămas încarcetară și s-a intervenit pentru extragerea acesteia.
Ambii răniți au fost transportați la spital.
Potrivit lui Găleată, înainte de sosirea echipajelor, primul care a gestionat situația la locul accidentului rutier a fost plutonierul adjutant Cristian Iavni din cadrul Detașamentului de Pompieri Suceava, care era ieșit din tura de 24 de ore și se deplasa către domiciliu.
Acesta a acordat primul ajutor medical victimelor și a stabilizat mașina care se afla pe carosabil și în care se aflau cele două persoane rănite, pentru a nu ajunge în șanțul de pe marginea carosabilului.
Ulterior, la sosirea echipajelor, a ajutat la balizarea zonei de intervenție și la celelalte operațiuni specifice ale pompierilor militari.
„Îl felicităm pentru implicare și pentru spiritul de salvator de care a dat dovadă, prin intervenția sa contribuind la acordarea primelor îngrijiri cu rapiditate persoanelor implicate în accident, știut fiind faptul că, în aceste situații, fiecare secundă contează”, a spus Găleată.
![](https://cdn.newsbucovina.ro/wp-content/uploads/2022/08/WhatsApp-Image-2022-08-17-at-10.08.32-1024x768.jpeg)
![](https://cdn.newsbucovina.ro/wp-content/uploads/2022/08/WhatsApp-Image-2022-08-17-at-10.08.33-1-1024x768.jpeg)
![](https://cdn.newsbucovina.ro/wp-content/uploads/2022/08/WhatsApp-Image-2022-08-17-at-10.08.33-1024x676.jpeg)
![](https://cdn.newsbucovina.ro/wp-content/uploads/2022/08/WhatsApp-Image-2022-08-17-at-10.08.34-1-1024x768.jpeg)
![](https://cdn.newsbucovina.ro/wp-content/uploads/2022/08/WhatsApp-Image-2022-08-17-at-10.08.34-1024x754.jpeg)
![](https://cdn.newsbucovina.ro/wp-content/uploads/2022/08/WhatsApp-Image-2022-08-17-at-10.08.35-1-1024x768.jpeg)
![](https://cdn.newsbucovina.ro/wp-content/uploads/2022/08/WhatsApp-Image-2022-08-17-at-10.08.35-1024x767.jpeg)
![](https://cdn.newsbucovina.ro/wp-content/uploads/2022/08/WhatsApp-Image-2022-08-17-at-10.08.36-1-1024x768.jpeg)
![](https://cdn.newsbucovina.ro/wp-content/uploads/2022/08/WhatsApp-Image-2022-08-17-at-10.08.36-2-1024x768.jpeg)
![](https://cdn.newsbucovina.ro/wp-content/uploads/2022/08/WhatsApp-Image-2022-08-17-at-10.08.36-1024x768.jpeg)
![](https://cdn.newsbucovina.ro/wp-content/uploads/2022/08/WhatsApp-Image-2022-08-17-at-10.12.18-1024x768.jpeg)
Intră acum și în grupul de