Intră acum și în grupul de
![](https://cdn.newsbucovina.ro/wp-content/uploads/2023/05/photo_2023-05-12_14-20-33-1024x601.jpg)
Guvernatorul regiunii Cernăuți, Ruslan Zaparaniuk, a anunțat, vineri, că a avut o întâlnire de lucru cu reprezentanți ai administrației vamale a României la punctul de control pentru legătura feroviară „Vadul Siret – Vicșani” în vederea îmbunătățirii infrastructurii vamale.
El a spus că împreună cu reprezentanții Autorității Vamale Române a analizat activitatea punctului de control și a fost inspectată calea ferat ce este utilizată pentru efectuarea transportului de export.
„Majoritatea proiectelor de dezvoltare a punctelor de control se referă la traficul rutier internațional, însă dezvoltarea infrastructurii vamale feroviare moderne nu este mai puțin importantă”, a spus guvernatorul regiunii Cernăuți.
În context, el a subliniat că numărul transporturilor internaționale de marfă este în creștere, în special prin punctul de control feroviar Vadul-Siret-Vicșani și că este nevoie de lărgirea pistei și îmbunătățirea infrastructurii în general.
![](https://cdn.newsbucovina.ro/wp-content/uploads/2023/05/cale-ferata-1024x623.jpg)
![](https://cdn.newsbucovina.ro/wp-content/uploads/2023/05/calea-ferata-1024x598.jpg)
![](https://cdn.newsbucovina.ro/wp-content/uploads/2023/05/tren-vagon-cale-ferata-1024x609.jpg)
„Împreună cu partenerii noștri, lucrăm la posibilitățile de planificare a proiectului corespunzător”, a concluzionat Zaparaniuk.
Intră acum și în grupul de