Acasă Actualitate Sportivul dornean Alexandru Prâsneac, Campion Naţional U18 la proba de 800 de...

Sportivul dornean Alexandru Prâsneac, Campion Naţional U18 la proba de 800 de metri

Sportivul dornean Alexandru Prâsneac a câștigat proba de 800 de metri la Campionatul Național de Atletism U 18 care s-a desfăşurat la Bucureşti în perioada 1-2 iulie.

Sportivul Alexandru Prâsneac cu dublă legitimare CSM Dorna Vatra Dornei și CSM Bucuresti a obţinut o medalie de aur în proba de 800 metri cu timpul de 1.53.65.

Antrenorul Cristian Prâsneac la CSM Dorna Vatra-Dornei/CSM București a declarat că până la startul competiției sportivul a efectuat un stagiu de pregătire la Piatra Arsă cantonament oferit de COSR și că a participat la acest concurs urmând ca apoi să participe la Festivalul Olimpic al Tineretului European de la Maribor /Slovenia din perioada 23-30 Iulie 2023.

„Am făcut pregătire normală. Nu am pregătit Campionatul Național specific, iar la finalul competiției a câștigat  bine meritat titlul de campion național. Cred că și după timpul obținut putem face o figură frumoasă la Festivalul Olimpic al Tineretului European”, a spus Prâsneac.

El a mulțumit Comitetului Olimpic și Sportiv  Român, CSM Dorna Vatra-Dornei,CSM București ,Apa Bucovina și Mol România