Rezultat remarcabil la Campionatele Europene de lupte U15 din Grecia: Alexandru Lungu și-a adjudecat Medalia de Argint la categoria 57 kg

Sportivul rădăuțean Lungu Alexandru a obținut un rezultat deosebit la Campionatele Europene de lupte pentru categoria de vârstă U15, desfășurate în Grecia. Tânărul luptător a cucerit medalia de argint în finala categoriei 57 kg demonstrând un nivel înalt de pregătire și determinare.

Pe lângă Alexandru Lungu, alți sportivi radăuțeni au participat la competiție, având evoluții demne de apreciat:

• Lungu Gabriel la categoria 44 kg, care a fost eliminat în sferturile de finală;
  • Iordachită Mihail la categoria 62 kg, care a fost eliminat în optimile de finală;
  • Cuciurean Robert la categoria 75 kg, care a fost eliminat de asemenea în optimile de finală.

Antrenorul coordonator al lotului național de U 15 lupte greco romane, Sorin Rusu, a transmis felicitări tuturor sportivilor pentru eforturile depuse și pentru rezultatele obținute.

De asemenea el a transmis mulțumiri speciale părinților pentru susținerea constantă și tuturor celor care sunt alături de noi în aceste momente importante.

Primăria Municipiului Rădăuți, prin primar, viceprimar și Consiliul Local Rădăuți, își exprimă recunoștința și susținerea pentru acești tineri talentați, care duc mai departe numele orașului nostru pe scena sportivă europeană.