REZULTATELE ALEGERILOR 2012 in judetul Suceava. Rezultate din numaratoarea paralela

In judetul Suceava, au votat 56,8 % din numarul total de alegatori cu drept de vot.

Din primele estimari, USL a strans in municipiul Falticeni, cu Catalin Coman, 55 % din voturile valabil exprimate.

La Vadu Moldovei, Marcel Iacob (USL) a castigat primaria, cu 500 de voturi avans.

La Crucea – Dorin Rusu, primar USL, la diferenta mare de voturi.

Comunele Ipostesti, Adancata si Patrauti au fost adjudecate de PDL, conform numaratorii paralele realizate de democrat-liberali.

Comuna Marginea a fost castigata de candidatul USL, cu aproximativ 100 de voturi inaintea contracandidatilor sai.

Comunele Panaci, Voitinel, Valea Moldovei, Horodnicul de Sus au fost castigate de candidatii USL, conform numaratorii parelele efectuate de PSD.

Comuna Sucevita a fost adjudecata de candidatul USL, la o diferenta de peste 800 de voturi, conform numaratorii paralele a PSD.

Marius Ursaciuc a castigat al treilea mandat de primar la Gura Humorului, cu aproximativ 80 % din voturile valabil exprimate, conform numaratorii PSD.

Deputatul Gheorge Coroama a castigat primaria Putna.

USL a castigat si la Preutesti, conform numaratorii paralele a PSD.

Candidatul PDL Ioan Boanches, si-a adjudecat Primaria Vatra Dornei.

Candidatul independent de la Ulma a castigat primaria.

Primariile Cosna, Dragoiesti,Brosteni si Granicesti au fost adjudecate de candidatul USL, conform numaratorii paralele a PSD.

Orasul Salcea si comuna Horodnicul de Jos au fost castigate de PDL, conform numaratorii paralele a PDL.

Comunele Veresti, Moldova Sulita si Bosanci au fost castigate de PDL.

Mihaita Negura USL este noul primar al municipiului Campulung Moldovenesc.

Comuna Paltinoasa are primar PDL.

Constantin Prodaniuc – Moara, Dan Chidovet – Darmanesti.

Comunele Serbauti si Patrauti au fost castigate de PDL, conform numaratorii paralele a PDL.

Comunele Moldova Sulita si Pojorata sunt ale PDL, iar Cacica si Partestii de Jos sunt ale PSD.

Comunele Udesti, Balcauti, Cornu Luncii, Forasti au fost anuntate ca fiind castigate de primari USL.

Candidatul independent de la Brodina a castigat alegerile.