Doua sucevence la Jocurile Olimpice de la Londra. Vezi aici programul sportivilor romani la Olimpiada 2012

România va fi reprezentată la Jocurile Olimpice de la Londra de 103 sportivi, printre care se numără şi două sucevence. Este vorba despre atleta Cristina Casandra, care va concura în data de 4 august, în proba de 3.000 de metru obstacole şi de canotoarea Irina Dorneanu, care face parte din lotul României la canotaj şi care va intra în concurs pe 29 iulie, când sunt programate cele două serii pentru cele opt echipaje calificate în proba de 8+1.

Ediţia Jocurilor Olimpice din 2012 se desfăşoară la Londra, în perioada 27 iulie – 12 august.

Vă prezentăm PROGRAMUL sportivilor români la Jocurilor Olimpice, LONDRA 2012:

ATLETISM

Marius Cocioran – 20 km marş (4 august) şi 50 km marş (11 august)
Marius Ionescu – maraton (12 august)
Roxana Bârcă – 5000 m (7 august-calificări, 10 august-finala)
Ancuţa Bobocel – 3000 m (4 august-calificări, 6 august-finala)
Cristina Casandra – 3000 m (4 august-calificări, 6 august-finala)
Constantina Diţă – maraton (5 august)
Mirela Lavric – 800 m (8,9 august-calificări, 11 august-finala)
Angela Moroşanu – 400 m garduri (6 august-calificări, 7 august-finala)
Andreea Ogrăzeanu – 100 m (3 august-calificări, 4 august-finala)
Bianca Răzor – 400 m (3,4 august-calificări, 5 august-finala)
Lidia Şimon – maraton (5 august)
Claudia Ştef – 20 km marş (11 august)
Cristina Bujin – triplu salt (3 august-calificări, 5 august-finala)
Nicoleta Grasu – aruncarea discului (3 august-calificări, 4 august-finala)
Bianca Perie – aruncarea ciocanului (8 august-calificări, 10 august-finala)
Esthera Petre – săritura în înălţime (9 august-calificări, 11 august-finala)
Viorica Ţigău – săritura în lungime (7 august-calificări, 8 august-finala)

BOX

Bogdan Juratoni – intră în competiţie pe 31 iulie
Mihaela Lăcătuş – intră în competiţie pe 5 august

KAIACCANOE

Iosif Chirila – C1 1000 m (6 august-calificări, 8 august-finala)
Alexandru Dumitrescu şi Victor Mihalachi – C2 1000 m (7 august-calificări, 9 august-finala)
Bogdan Mada şi Ionut Mitrea – K2 200 m (10 august-calificări, 11 august-finala)
Ionel Gavrilă, Toni Ioneticu, Traian Neagu şi Ştefan Vasile – K4 1000 m (7 august-calificări, 9 august-finala)
Irina Lauric şi Iuliana Paleu – K2 500 m (7 august-calificări, 9 august-finala)

CICLISM

Andrei Nechita – 28 iulie

SCRIMĂ

Radu Daraban – floretă individual (31 iulie)
Rareş Dumitrescu, Cosmin Hanceanu şi Florin Zalomir – sabie individual (29 iulie)
Rareş Dumitrescu, Cosmin Hanceanu şi Florin Zalomir – sabie echipe (3 august)
Simona Alexandru, Ana Maria Brânză şi Anca Măroiu – spadă individual (30 iulie)
Simona Alexandru, Ana Maria Brânză şi Anca Măroiu – spadă echipe (4 august)
Bianca Pascu – sabie individual (1 august)

GIMASTICĂ

Diana Bulimar, Diana Chelaru, Larisa Iordache, Sandra Izbaşa şi Cătălina Ponor – concursul pe echipe (31 iulie), individual compus (2 august), concursul pe aparate (5-7 august)
Cristian Bataga, Marius Berbecar, Ovidiu Buidoso, Vlad Cotuna şi Flavius Koczi – concursul pe echipe (30 iulie), individual compus (1 august), concursul pe aparate (5-7 august)

JUDO

Dan Fâşie – 66 kg (29 iulie)
Daniel Brata – 100 kg (2 august)
Vlăduţ Simionescu – plus 100 kg (3 august)
Alina Dumitru – 48 kg (28 iulie)
Andreea Chiţu – 52 kg (29 iulie)
Corina Căprioriu – 57 kg (30 iulie)

CANOTAJ

Marius Vasile Cozmiuc, Florin Curuea, Alexandru Palamariu şi Cristi Ilie Pîrghie – echipaj 4 (31 iulie – 4 august)
Georgeta Andrunache şi Viorica Susanu – echipaj 4 (28 iulie – 1 august)
Nicoleta Albu, Beniko Barabas, Roxana Cogianu, Adelina Cojocariu, Irina Dorneanu, Talida Gidoiu, Cristina Grigoraş, Camelia Lupaşcu şi Ioana Rotaru – echipaj 8+1 (29 iulie – 2 august)

TIR

Alin Moldoveanu – puşcă aer comprimat (30 iulie)
Lucia Mihalache – skeet (29 iulie)

NATAŢIE

Dragoş Agache – 100 m bras (28 iulie-calificări, 29 iulie-finala)
Alexandru Coci – 200 m fluture (30 iulie-calificări, 31 iulie-finala)
Norbert Trandafir – 50 m liber (2 august-calificări, 3 august-finala) şi 100 m liber (31 iulie-calificări, 1 august-finala)
Camelia Potec – 200 m liber (30 iulie-calificări, 31 iulie-finala), 400 m liber (29 iulie) şi 800 m liber (2 august-calificări, 3 august-finala)

TENIS DE MASĂ

Adrian Crişan – simplu (28 iulie – 2 august)
Daniela Dodean – simplu (28 iulie – 1 august)
Elizabeta Samara – simplu (28 iulie – 1 august)

TENIS

Adrian Ungur – simplu
Horia Tecau şi Adrian Ungur – dublu
Irina-Camelia Begu – simplu
Sorana Cirstea – simplu
Simona Halep – simplu
Simona Halep şi Sorana Cirstea – dublu
Toate probele se desfăşoară în perioada 28 iulie – 5 august

POLO

Lotul României: Dragos Stoenescu, Cosmin Radu, Tiberiu Negrean, Niculae Diaconu, Andrei Iosep, Andrei Busila, Mihnea Chioveanu, Matei Alexandru, Dimitri Goanta, Ramiro Georgescu, Alexandru Ghiban, Kalman Kadar, Mihai Dragusin

România – Marea Britanie 29 iulie 20:20
SUA – România 31 iulie 21:40
România – Ungaria 2 august 17:30
Muntenegru – România 4 august 12:00
România – Serbia 6 august 16:10

Se califică în sferturile de finală primele patru echipe

HALTERE

Florin Croitoru – 62 kg (30 iulie)
Răzvan Martin – 69 kg (31 iulie)
Gabriel Sîncrăian – 85 kg (3 august)
Roxana Cocoş – 69 kg (1 august)

LUPTE

Rareş Chintoan – lupte libere 120 kg (11 august)
Alin Alexuc – lupte greco-romane 96 kg (7 august)

Sursa: Gandul.info