Intră acum și în grupul de
Grănicerii ucraineni din regiunea Cernăuți au doborât o dronă cu ajutorul căreia contrabandiștii au încercat trimită țigări de contrabandă în România.
Potrivit Departamentului Regional de Vest al Serviciului de Frontieră de Stat al Ucrainei drona a fost identificată joi, 2 martie, în zona de responsabilă a pichetului de grăniceri Krasnoilsk(Crasna).
Potrivit sursei citate, grănicerii au auzit zgomotul motoarelor unei aeronave necunoscute la graniță și s-au deplasat pentru a verifica zona.
Ei au determinat direcția de mișcare a dronei, iar cu ajutorul mijloacelor tehnice au efectuat aterizarea forțată a acesteia.
Drona era un quadcopter artizanal, care transporta o cutie cu pachete cu țigări.
Autoritățile fac în prezent cercetări pentru „încălcarea regulilor zborurilor internaționale” și vor să identifice persoanele implicate în această activitate ilegală.
![](https://cdn.newsbucovina.ro/wp-content/uploads/2023/03/327210587_240381694997072_8469993685398547002_n-1024x768.jpg)
![](https://cdn.newsbucovina.ro/wp-content/uploads/2023/03/334476359_730005242099242_822184854078274819_n-1024x768.jpg)
Intră acum și în grupul de