Festivalul „Traditii si legende bucovinene”, la Horodnic de Sus. Vezi PROGRAMUL detaliat

Comuna suceveană Horodnic de Sus va găzdui în perioada 20-21 septembrie 2014 Festivalul „Tradiţii şi legende bucovinene”.

“Evenimentul urmărește promovarea și valorificarea resurselor turistice naturale și antropice ale zonei Rădăuți, în cadrul cărora o importanță deosebită se acordă elementelor de cultură materială și spirituală, îndeosebi tradițiilor și obiceiurilor locuitorilor acestei zone, precum și legendelor bucovinene, care contribuie în mare măsură la creșterea atractivității destinației turistice Bucovina”, se arată pe site-ul CJ Suceava.

Produs in Bucovina

Potrivit sursei citate, evenimentul se desfășoară în aer liber, pe parcursul a două zile și include expoziții dedicate producătorilor agricoli din zona Rădăuți, expoziții ale meșterilor populari, expoziții cu degustare de produse gastronomice și preparate alimentare tradiționale din județ, scenetă ce evocă una din numeroasele legende istorice ale Bucovinei, spectacole de cântece și dansuri populare, concurs de secționare lemn la care vor participa așa-numiții ”țapinari”, denumire dată lucrătorilor la pădure care manevrează buștenii cu țapina, concurs de tracțiune cai, dedicat crescătorilor de cai de tracțiune din zona Rădăuți, un bal al gospodarilor – petrecere cu produse gastronomice locale și cu muzică și dansuri populare, dedicată participanților la eveniment.

Festivalul „Tradiţii şi legende bucovinene” este organizat de Consiliul Judeţean Suceava, alături de GAL Suceviţa-Putna şi GAL Ţinutul Bucovinei.

Vă prezentăm programul detaliat al evenimentului:

 

  SÂMBĂTĂ, 20 septembrie 2014

 

Orele 12.00 – 20.00

  •  Vizitarea standurilor expoziționale ale producătorilor agricoli,  meșterilor populari, producătorilor tradiționali de produse gastronomice și preparate din lapte, carne, fructe, produse apicole

Orele 12.00 – 13.00

  •  Fanfara “TRANDAFIRUL” Calafindești

Orele 13.00 – 13.10         

  • Deschiderea oficială a evenimentului

Orele 13.10 – 13.30

  •  “Azi în sat îi șezătoare” – spectacol folcloric susținut de formațiile artistice:

–  Grup vocal “BUCOVINA” Calafindești,

–  Ansamblul folcloric “TRANDAFIRUL ” Calafindești

Orele 13.30 – 13.50

  •  Scenetă istorică “Ștefane, Măria Ta!”, Vicovu de Sus

Orele 13.50 – 15.00         

  •  Spectacol folcloric susținut de formații artistice de amatori:

– Ansamblul folcloric “Pădurețul” Cacica

–  Ansamblul polonez “Solonceanca” Solonețul Nou, com.Cacica

–  Grup vocal “Păstrătorii de tradiții” Marginea

–  Grup folcloric “Arcanul bătrânesc” Frătăuții Noi–  Adriana Bucevschi

Orele 14.00 – 15.00

  •  Concursul tăietorilor de lemne, la care vor participa tăietorii de lemn din zonă

Orele 15.00 – 15.15

  •  Recital  ALEXANDRU ARȘINEL

Orele 15.15 – 15.25

  •   Florentina Moldovan

Orele 15.25 – 17.00

  • Spectacol extraordinar susținut de:

   – Ansamblul Artistic “Ciprian Porumbescu” Suceava

  – Margareta Clipa

Orele 17.00 – 20.00         

  •  Spectacol folcloric susținut de formații artistice de amatori:

-Formația de dansuri ucrainene “CERVONA  KALENA”  Negostina

-Grup vocal  “ALTIȚA”  Bilca,

-Ansamblul folcloric “Bilcuța” Bilca

– Formația de jocuri populare  Frătăuții Vechi

-Ansamblul folcloric “Vicoveanca”  Vicovu de Sus

-Ansamblul folcloric “Florile vicovene” Vicovu de Sus

– Formația de jocuri populare Vicovu de Jos

– Ansamblul folcloric “Codrișor” Dornești

Angelica Flutur

– Grup vocal Voitinel

– Ansamblul folcloric “Florile Bucovinei”  Rădăuți

Ora 20.00

  • Balul gospodarilor

 

          DUMINICĂ, 21 septembrie 2014

Orele 10.00 – 20.00

  •  Vizitarea standurilor expoziționale ale producătorilor agricoli, meșterilor populari, producătorilor tradiționali de produse gastronomice și preparate din lapte, carne, fructe, produse apicole

Orele 12.30 – 13.00

  •  Fanfara “Crai bucovinean” Todirești

Orele 13.00 – 13.45   

  •  Formații de jocuri populare din Mănăstirea Humorului

Dănuț Onoiu

Orele 13.45 – 14.05

  • Violoniștii Oleg și Lucia Sacaliuc

Orele 14.00 – 15.00

  • Concurs de tracțiune cu cai

Orele 14.05  – 14.15

  • Formația de jocuri populare “Trilișești” Iaslovăț Ansamblul folcloric din Sucevița

Orele 14.50 – 14.30

  • Ansamblul folcloric “Țănțăroiul” Iaslovăț

Orele 14.30 – 14.50

  • Ansamblul folcloric “Străjăncuța” Straja

Orele 14.50 – 15.00

  • Formația de dansuri ucrainene “Kozaciok” Bălcăuți

Orele 15.00 – 15.15

  • Taraful fraților Onica, Horodnic de Sus

Orele 15.15 – 15.30

  •  Recital Emil IANOS

Orele 15.30 – 16.20

  • Ansamblul folcloric Arcanul USV Suceava – Călin Brăteanu

Orele 16.20 – 16.40

  • Ansamblul folcloric “Brădetul” Horodnic de Jos

Orele 16.40 – 17.50

  • Ansamblul “Ciobănașul” al Clubului Copiilor Rădăuți, Mihalescu Maria, Mihalescu Trandafir, Grigorean Andreea – Marginea, Delia și Denisa Babalean, Hrițcan Magda, Sânziana Mirăuță, Bianca Ciornobrevei, Valentina Cernovschi – Rădăuți
  • Ansamblul folcloric “Flori de munte” din Sucevița, Flocea Denisa – Solca, Balan Valentina – Marginea

Orele 17.50 – 18.10

  • Ansamblul folcloric “Fii Putnei” Putna -Alexandra Dan, Marinela Cotos

Orele 18.10 – 18.20

  • Formația de jocuri populare  “Luca Arbore” Arbore

Orele 18.20 – 18.40

  • Recital Alexandru Brădățan

Orele 18.40 – 19.00

  • Formația de jocuri populare “Obcina Poieniului” Poieni Solca

Orele 19.00 – 19.15

  • Taraful “Huțulca” Ulma

Orele 19.15 – 20.00    

  • Hora de la Horodnic