Loredana și Agurida Band, Alessia, Alina Eremia și Scarlet Aura vor concerta la Zilele Municipiului Fălticeni

Loredana și Agurida Band, Alessia, Alina Eremia, Scarlet Aura, Laura Lavric, Daniela Condurache, Alexandru Recolciuc și Rapsozii Botoșanilor vor cânta la ediția din acest an a Zilelor Municipiului Fălticeni.

Evenimentul, care se va desfășura în perioada 15-22 iulie a.c., este organizat de Primăria municipiului Fălticeni, Consiliul Local Fălticeni, Muzeul de Artă “Ion Irimescu” și SC Lichiardopol Parc SRL Botoșani.

Programul manifestărilor cuprinde competiții sportive, lansări de carte, spectacole susținute de soliști, formații și trupe locale de dans, procesiunea religioasă de Sfântul Ilie, finala Concursului ”Ai și tu talent”, aflat la a III-a ediție, Festivalul Neamului Românesc “Ştefan cel Mare şi Sfânt” şi Festivalul Internaţional de Folclor “Cântă cucu-n Bucovina”, aflate la prima ediție și realizate în parteneriat cu Centrul Cultural European “Dacia” din Chişinău, precum și premierea olimpicilor, sportivilor, cadrelor didactice şi a antrenorilor fălticeneni.

Totodată, în perioada 18 – 20 iulie, între orele 10:00 – 21:00,  pe Aleea Pietonală din municipiul Fălticeni vor fi organizate Târgul meşterilor populari și Târgul de Antichităţi, iar în perioada 15 – 21 iulie, între orele 10:00 – 24:00, pe Stadionul “Nada Florilor” se va desfășura Bâlciul anual.

Pe scena ce va fi amenajată în Piața Nada Florilor vor urca Alessia, Alina Eremia, Scarlet Aura, Loredana & Agurida Band, Alexandru Recolciuc, Alexandru Brădăţan cu orchestra, Laura Lavric, Orchestra de folclor profesionist “Rapsozii Botoşanilor” şi soliştii: Elena Mândrescu, Petronela Rusu, Constantin Petrescu, Laura Ştefănescu Potoroacă, Daniela Condurache, precum și ansamblurile folclorice “Doruleţul” și “Stejărelul”.

Vă prezentăm programul detaliat al manifestărilor:

Sâmbătă, 15 iulie:

  • 06:00- Iazul Şomuz Concurs de pescuit – Cupa “Nada Florilor”, ediţia a V -a
  • 09.00 -Teren zgură “Nada Florilor”- Turneu tenis de câmp Old Boys, “Cupa Municipiului Fălticeni”, ediţia II-a
  • 09:00 -Stadionul Tineretului -Turneu de fotbal copiii- Cupa Zilele Municipiului Fălticeni, Ediţia I
  • 10:00 -Baza de Agrement “N. Florilor” -Concurs de inot Cupa “Nada Florilor”, ediţia a III -a
  • 12:30 -Colegiul “Mihai Băcescu” – Festivitate de premiere concurs de pescuit
  • 17:00 -Muzeul de Artă “Ion Irimescu” – Personalităţi fălticenene în literatură şi artă; concert Nicolae Maxim;

Duminică, 16 iulie:

  • 9:00 -Teren zgură “Nada Florilor” -Turneu tenis de câmp pentru copii, “Cupa Municipiului Fălticeni”, ediţia a IV-a
  • 12:00 -Stadionul Tineretului Meci de fotbal Old Boys
  • 11:30 Stadionul Tineretului Turneu de fotbal copiii, Cupa Zilele Municipiului Fălticeni, Ediţia I
  • 12:30 – Colegiul “Vasile Lovinescu” – Festivitate de premiere fotbal Old Boys
  • 17:00 – Muzeul de Artă “Ion Irimescu” -Lansare carte: “Pelerin în Ţara Sfântă”, ediţia a II, revizuită, “La braţ cu toamna”, autor Alexa Paşcu

Luni, 17 iulie

  • 10:00 – Biblioteca Muncipală “Eugen Lovinescu” – Medalion comemorativ Eugen Lovinescu – 74 de ani de la moarte şi V.G. Popa 41 de ani de la moarte

Marţi, 18 iulie:

  • 14:30- Piaţa “Nada Florilor” -Muzică ambientală
  • 18:00 -Piaţa “Nada Florilor” -Spectacol susţinut de solişti vocali şi formaţii locale
  • 19:30 -Piaţa “Nada Florilor” -Ansamblul Folcloric “Doruleţul”, Ansamblul Folcloric “Stejărelul”,conduse de prof. interpret Maria Tanasă
  • 21:00- Piaţa “Nada Florilor”- Concert Alessia
  • 22:00 -Piaţa “Nada Florilor”- Concert Alina EremiaMiercuri, 19 iulie:
  • 14:30 -Piaţa “Nada Florilor” -Muzică ambientală
  • 18:00- Piaţa “Nada Florilor” -Spectacol susţinut de solişti vocali şi formaţii locale
  • 19:15- Piaţa “Nada Florilor” -Finala Concursului ”Ai si tu talent”, editia a III -a
  • 19:45- Piaţa “Nada Florilor” -Spectacol susţinut de trupe locale de dans
  • 20:45- Piaţa “Nada Florilor” -Scarlet Aura
  • 21:30 -Piaţa “Nada Florilor” -Premierea olimpicilor, sportivilor, cadrelor didactice şi antrenorilor fălticeneni
  • 22:00 -Piaţa “Nada Florilor” – Loredana & Agurida Band

Joi,  20 iulie:

  • 08:00 -Biserica “Sf. Ilie” Slujba de Sfântul Ilie
  • 12:00 -Str. N Beldiceanu – M. Eminescu – Republicii – Bulevardul Revoluţiei Procesiune religioasă pe traseul Biserica Sf. Ilie – Biserica “Adormirea Maicii Domnului” – Primăria Fălticeni – Catedrala “Invierea Domnului” – Biserica Sf. Ilie
  • 16:00 -Biserica “Sf. Ilie” “Nunta de aur” (Biserica Sfântul Ilie)
  • 16:00 -Piaţa “Nada Florilor” Festivalul Neamului Românesc “Ştefan cel Mare şi Sfânt” şi Festivalul Internaţional de Folclor “Cântă cucu-n Bucovina”, realizate în parteneriat cu Centrul Cultural European “Dacia” din Chişinău, Republica Moldova
  • 18:00 -Piaţa “Nada Florilor” -Doina şi Ciprian Petroaie
  • 18:30 -Piaţa “Nada Florilor” -Grupul Folcloric “Balada”, condus de prof. interpret Maria Tanasă
  • 19:10 -Piaţa “Nada Florilor” -Alexandru Recolciuc
  • 19:45 -Piaţa “Nada Florilor” -Alexandru Brădăţan cu orchestra
  • 20:25 -Piaţa “Nada Florilor” -Laura Lavric
  • 21:00 -Piaţa “Nada Florilor” -Orchestra de folclor profesionist “Rapsozii Botoşanilor”, dirijor Ciprian Potoroacă, manager Dan Doboş şi soliştii: Elena Mândrescu, Petronela Rusu, Constantin Petrescu, Laura Ştefănescu Potoroacă, Daniela Condurache.
  • 23:00 -Piaţa “Nada Florilor” -Foc de artificii

Sâmbătă 22 iulie

  • 09:00 – Sala de sport “Gabriel Udişteanu” – Tenis de masă, Cupa “Zilele Municipiului Fălticeni”, Circuitul AMATUR, ediţia a IX -a

(Irina Lițu)