“Craciun in Bucovina 2013”. PROGRAMUL detaliat al manifestarilor

CRĂCIUN ÎN BUCOVINA 2013

 

 

ZONA SUCEAVA

 

 

MUNICIPIUL SUCEAVA

Nr. crt.

Data

Ora

Locaţia

EvenimentulDetalii/Formaţii

1.

28 noiembrie – 25 decembrie 20139:00 – 17:00Muzeul de Istorie

Mai mult de un secol de reclamă”

Expoziție temporară

2.

28 noiembrie – 10 ianuarie 20149:00 – 17:00Muzeul de Istorie

„Sarea preistorică în Carpați”

Expoziție temporară

3.

1 decembrie 201310:00Orizont Plaza

Expoziție canină – Câine Apt

Campion

Arbitraj de selecție la rasa

Ciobănesc Românesc de Bucovina

– arbitru Cristian Ștefănescu

(președinte ACR)

Asociația Chinologică RomânăClubul Național BucovinaDr. Gașpar Constantin Viorel

4.

1 decembrie 201315:00Esplanada Casei deCultură SuceavaSpectacol artisticGrupul vocal-instrumental „Piatra Șoimului” din Câmpulung Moldovenesc, Formația de dansuri„Plaiurile Pojorâtei” din Pojorâta, Corala bărbătească „Sf. Leontie” Rădăuți, Ansamblul artistic profesionist „Ciprian Porumbescu”, Margareta Clipa, Robert Târnăveanu

5.

1 decembrie 201317:00Esplanada Casei deCultură Suceava

Deschiderea oficială a manifestărilor

Aprinderea bradului de Crăciun

Fanfara Municipiului Suceava

6.

6 decembrie 201317:30Esplanada Casei deCultură Suceava

Târgul de Crăciun

 

 

Deschiderea Târgului cu Produse

Tradiţionale

Elevii Școlii Gimnaziale nr. 8SuceavaAsociația „Produs în Bucovina” Târgul de Produse Tradiționale va fideschis între orele 10:00 – 19:00 în perioada 06 decembrie 2013 – 06 ianuarie 2014

7.

8 decembrie 201313:00Esplanada Casei deCultură Suceava

Târgul de Crăciun

Târg cu Produse Tradiţionale

Fanfara Municipiului SuceavaAsociația „Produs în Bucovina”

8.

10 decembrie 201317:00Esplanada Casei deCultură Suceava

Târgul de Crăciun

Târg cu Produse Tradiţionale

Elevii Școlii de Arte „Ion Irimescu” SuceavaAsociația „Produs în Bucovina”

9.

10 – 20 decembrie20139:00 – 17:00Muzeul de Istorie, Muzeul de ȘtiințeleNaturiiColindați muzeele!Grupuri de copii de la școlile din județul Suceava
10.11 decembrie 201317:30Esplanada Casei deCultură Suceava

Târgul de Crăciun

Târg cu Produse Tradiţionale

Elevii Colegiului Tehnic „AlexandruIoan Cuza” SuceavaAsociația „Produs în Bucovina”
11.12 decembrie 201317:30Esplanada Casei deCultură Suceava

Târgul de Crăciun

Târg cu Produse Tradiţionale

Elevii Colegiului Economic„Dimitrie Cantemir” SuceavaAsociația „Produs în Bucovina”
12.13 decembrie 201317:30Esplanada Casei deCultură Suceava

Târgul de Crăciun

Târg cu Produse Tradiţionale

Elevii Colegiului Tehnic „PetruMușat” SuceavaAsociația „Produs în Bucovina”
13.15 decembrie 201313:00Esplanada Casei deCultură Suceava

Târgul de Crăciun

Târg cu Produse Tradiţionale

Fanfara Municipiului SuceavaAsociația „Produs în Bucovina”
17:00Auditorium „JosephSchmidt” – Universitatea„Ștefan cel Mare” SuceavaConcert de CrăciunGrigore Leşe
14.17 decembrie 201317:30Esplanada Casei deCultură Suceava

Târgul de Crăciun

Târg cu Produse Tradiţionale

Elevii Colegiului de Artă ”Ciprian Porumbescu” Suceava, elevii Școlii Gimnaziale nr. 4 Suceava, elevii Școlii Gimnaziale nr. 11 „Miron Costin” SuceavaAsociația „Produs în Bucovina”
15.18 decembrie 201317:30Esplanada Casei deCultură Suceava

Târgul de Crăciun

Târg cu Produse Tradiţionale

Elevii Colegiului Național „MihaiEminescu” Suceava, elevii Școlii Gimnaziale nr. 7 „Gr. G. Voievod” Suceava, elevii Colegiului Tehnic„Samoil Isopescu” SuceavaAsociația „Produs în Bucovina”
16.19 decembrie 201317:00Esplanada Casei deCultură Suceava

Târgul de Crăciun

Târg cu Produse Tradiţionale

Elevii Colegiului Național deInformatică „Spiru Haret” SuceavaAsociația „Produs în Bucovina”
17.20 decembrie 201317:00Esplanada Casei deCultură Suceava

Târgul de Crăciun

Târg cu Produse Tradiţionale

Palatul Copiilor SuceavaAsociația „Produs în Bucovina”
18.22 decembrie 201313:00Esplanada Casei deCultură Suceava

Târgul de Crăciun

Târg cu Produse Tradiţionale

Fanfara Municipiului SuceavaAsociația „Produs în Bucovina”
19.22 decembrie 201316:00Esplanada Casei deCultură Suceava

„Asta-i sara lui Crăciun”

Spectacol de colinde

Grupul „Simion Florea Marian” Ilișești, Grupul folcloric „Balada”Fălticeni, Ansamblul „Vicoveanca” Vicovu de Sus, Grupul de colindători „Bogdana” Bogdănești, Ansamblul „Balada Bucovinei” Suceava, Ansamblul „Cetina” Vama, Grupul vocal „Bucovina”Calafindești, Ansamblul „Pădurețul” Cacica, Grupul vocal „Flori de măr” Râșca, Grupul vocal Școala de Arte„Ion Irimescu”
20.22 decembrie 201318:00Muzeul de IstorieNoaptea cea mai lungăMedalion, concert de colinde Hara
21.27 decembrie 2013Esplanada Casei deCultură Suceava

„După datina străbună”

Festival de datini și obiceiuri de

Anul Nou:

Formaţii de copii şi adulţi din judeţul Suceava
11:00Parada măștilor
13:00Deschidere oficială
13:20 – 20:00Program festival
22.29 decembrie 201313:00Esplanada Casei deCultură Suceava

Târgul de Crăciun

Târg cu Produse Tradiţionale

Fanfara Municipiului SuceavaAsociația „Produs în Bucovina”
23.03 ianuarie 201417:00Esplanada Casei deCultură Suceava

Târgul de Crăciun

Târg cu Produse Tradiţionale

Ansamblul „Arcanul” al Universității Ștefan cel Mare SuceavaAsociația „Produs în Bucovina”
24.05 ianuarie 201413:00Esplanada Casei deCultură Suceava

Târgul de Crăciun

Târg cu Produse Tradiţionale

Fanfara Municipiului SuceavaAsociația „Produs în Bucovina”
25.07 ianuarie 201417:00Esplanada Casei deCultură SuceavaTârgul de CrăciunGrupuri folclorice ale minorității polone din județ
26.08 ianuarie 201417:00Esplanada Casei deCultură SuceavaTârgul de CrăciunGrupuri folclorice ale minorităților ucrainene și ruși lipoveni din județ
27.09 ianuarie 201417:30Esplanada Casei deCultură SuceavaTârgul de CrăciunGrupuri folclorice ale minorității germane din județ

 

 

28.10 ianuarie 201417:00Esplanada Casei deCultură Suceava

Târgul de Crăciun

Închiderea oficială a manifestărilor

Ansamblul „Bucovina” al CentruluiCultural Bucovina

ORAŞUL SALCEA

Nr. crt.

Data

Ora

Locaţia

EvenimentulDetalii/Formaţii

1.

27 decembrie 201314:00-22:00Căminul Cultural Salcea

Spectacol de datini și obiceiuri

Foc de artificii

Grupuri și formații de colindători din orașul Salcea

2.

1 ianuarie 201420:00Căminul Cultural SalceaBalul gospodarilorLocalnicii și vizitatorii orașuluiSalcea

COMUNA DUMBRĂVENI

Nr. crt.

Data

Ora

Locaţia

EvenimentulDetalii/Formaţii

1.

21 decembrie 201310:00Centrul Cultural „MihaiEminescu”

Poeți ai nemuririi noastre

Simpozion literar

Organizată în colaborare cu Academia Română, Uniunea Scriitorilor, Academia de Științe Republica Moldova

COMUNA FÎNTÎNELE

Nr. crt.

Data

Ora

Locaţia

EvenimentulDetalii/Formaţii

1.

31 decembrie 201313:00Parcul Școlii GimnazialeBănești

Spectacol de datini și obiceiuri de

Crăciun și Anul Nou

Grupuri și formații de colindători și urători din comună

 

 

COMUNA HÂNŢEŞTI

Nr. crt.

Data

Ora

Locaţia

EvenimentulDetalii/Formaţii

1.

16 – 20 decembrie201310:00Căminul Cultural HânțeștiSerbări de colinzi și urăturiElevii Școlii Gimnaziale „Mihai Halunga”, formații din orașul Bucecea și comuna Vârfu Câmpului Județul Botoșani

2.

31 decembrie 201312:00Căminul Cultural Hânțești

Spectacol de datini și obiceiuri de

Crăciun și Anul Nou

Grupuri de copii din comună și Formația de Harapi și Căiuți din Hânțești

COMUNA STROIEŞTI

Nr. crt.DataOraLocaţiaEvenimentulDetalii/Formaţii

1.

25 decembrie 201311:00Căminul Cultural Stroiești, Biserica „Nașterea MaiciiDomnului”Colinde și Obiceiuri de IarnăElevii Școlii Generale Stroiești, Corul bisericesc

2.

31 decembrie 201312:00Căminul Cultural StroieștiObiceiuri de iarnăGrupuri de urători din Stroiești

COMUNA ŞCHEIA

1.

27 decembrie 201312:00Primăria Șcheia – Căminul Cultural Mihoveni – Căminul Cultural Sfântul Ilie

Mălăncile

Parada măștilor și spectacole de datini și obiceiuri de Crăciun și Anul Nou

Grupuri de urători din Sfăntul Ilie șiMihoveni

COMUNA UDEŞTI

Nr. crt.

Data

Ora

Locaţia

EvenimentulDetalii/ Formaţii

1.

31 decembrie 201310:00Căminul Cultural „MirceaMotrici” UdeștiFestivalul de Obiceiuri și Datini din StrăbuniGrupuri de urători din Udești și din comunele învecinate, interpreți de muzică populară

 

 

ZONA RĂDĂUŢI – SIRET

 

 

MUNICIPIUL RĂDĂUŢI

Nr. crt.

Data

Ora

Locaţia

EvenimentulDetalii/ Formaţii

1.

19 decembrie 201317:00Casa de Cultură Rădăuți

Feeria Crăciunului

Concert de colinde, muzică corală, Ediția a IV-a

Corurile parohiale din Vicovu de Sus, Horodnic de Sus, Milișăuți, Corul Forumului German, Corul bisericii romano-catolice, Corul Școlar „Ion Nistor” din Vicov, Corala „Sf. Leontie” din Rădăuți, Corul mixt al comunei Dornești

2.

30 decembrie 201314:00Parcarea centrală RădăuțiFestival de datini și obiceiuri de iarnăGrupuri și formații de colindători și urători din județ

3.

31 decembrie 201323:00Parcarea centrală RădăuțiSpectacol de Revelion

ORAŞUL SIRET

1.

15 decembrie 201317:00Casa de Cultură ”MihaiTeliman”Ziua MinoritățilorAnsamblul folcloric ucrainean„Kolomeica” din Siret, Ansamblul folcloric polonez „Solonceanca” din Solonețul Nou, formații de colindători din Zastavna – Cernăuți, Ansamblul multietnic „Speranța Cetății” din Siret, Ansamblul Colegiului Tehnic „Lațcu Vodă” din Siret, Ansamblul „Zamkova Nadiia” al Casei de Cultură „Mihai Teliman” din Siret

 

 

ORAŞUL VICOVU DE SUS

Nr. crt.

Data

Ora

Locaţia

EvenimentulDetalii/ Formaţii

1.

6 decembrie 201316:00Centrul Orașului Vicovu deSusRepetiții pentru colinde, urături și obiceiuri de iarnăGrupuri folclorice ale Liceului „Ion Nistor” și elevii școlilor generale din Vicovu de Jos

2.

19 decembrie 201311:00Liceul „Ion Nistor”Concert tradițional de colinde și obiceiuri de iarnăGrupul folcloric al Liceului „IonNistor” și corala liceului Tehnologic„Ion Nistor”

3.

24 decembrie 201317:00Acasă la gospodarii dinVicovu de SusAjunul Crăciunului. La colindat prin VicovFormații de gospodari din localitate

4.

25 decembrie 201312:00Parohia Sf. Mare MucenicGheorghe din LauraConcert de colinde „Hristos se naște, slăviţi-L”Grupul folcloric al Liceului „Ion Nistor” și corul parohiei Sf. Mare Mucenic Gheorghe

5.

31 decembrie 201311:00Centrul Orașului Vicovu deSus

Pornesc urăturile

Spectacol de datini și obiceiuri de

Anul Nou

Grupuri de colindători și de urători din orașul Vicovu de Sus

COMUNA BILCA

Nr. crt.

Data

Ora

Locaţia

EvenimentulDetalii/ Formaţii

1.

8 decembrie 201314:00Căminul Cultural Bilca„Astăzi s-a născut Hristos”Festival de muzică religioasăGrupuri de colindători din județeleSuceava, Iași, Maramureș

2.

25 decembrie 201320:00Căminul Cultural BilcaBalul de Crăciun

3.

31 decembrie 201313:00Primăria Bilca

Datini din străbuni

Obiceiuri și tradiții de Anul Nou

Grupuri de copii și adulți din comună

 

 

COMUNA BURLA

Nr. crt.

Data

Ora

Locaţia

EvenimentulDetalii/ Formaţii

1.

31 decembrie 201315:00-17:00Primăria BurlaCăminul Cultural BurlaObiceiuri de iarnăGrupuri de elevi și tineri din Burla șiVolovăț

COMUNA CALAFINDEŞTI

1.

26 decembrie 201315:00Ateneul PopularCalafindești

„Deschide ușa creștine”

Datini și obiceiuri din Calafindești

Ansamblul și Fanfara de Datini șiObiceiuri Bucovina

COMUNA DORNEŞTI

Nr. crt.

Data

Ora

Locaţia

EvenimentulDetalii/ Formaţii

1.

21 decembrie 201312:30Primăria DorneștiSpectacol de colinde tradiționaleGrupul vocal al Ansamblului„Codrișor” al Căminului CulturalDornești

2.

25 decembrie 201312:30Biserica „Adormirea MaiciiDomnului”Concert de colindeGrupul vocal al Ansamblului„Codrișor” al Căminului Cultural Dornești, Corul mixt al comunei Dornești

COMUNA FRĂTĂUŢII NOI

Nr. crt.

Data

Ora

Locaţia

EvenimentulDetalii/ Formaţii

1.

15 decembrie 201314:00Căminul Cultural FrătăuțiiNoi

”O, ce veste minunată!”

Spectacol de colinde

Grupuri de colindători din județeleSuceava (comunele Cajvana,
Sucevița, Bilca, Gălănești, FrătăuțiiNoi), Maramureș, Grupurile școlare și Corala Bisericească din Frătăuții Noi și Costișa; Invitați speciali: Grupul „Voievozii” din Bogdan Vodă (Maramureș), soliștii Angelica Rusu și Gabriel Hurjui (Nai)

2.

1 ianuarie 201420:00Căminul Cultural FrătăuțiiNoiBalul gospodarilorGrupuri vocale și formații artistice din comuna Frătăuții Noi

COMUNA HORODNIC DE SUS

1.

1 decembrie 201317:00Pensiunea HanulVoievozilor„Sărbătoarea României”Elevii școlilor gimnaziale din comună

2.

22 decembrie 201317:00Biserica „Sf. Dumitru”„Hristos se naște. Slăviți-L!”Coruri bisericești și grupuri de copii

3.

29 decembrie 201316:00Căminul Cultural Horodnic de SusSpectacol de tradiții și obiceiuri populareGrupuri de colindători din comună și din localitățile învecinate

COMUNA IASLOVĂŢ

Nr. crt.

Data

Ora

Locaţia

EvenimentulDetalii/ Formaţii

1.

6 decembrie 20139:00 – 17:00Școala Nr.1 IaslovățCăminul Cultural Iaslovăț

De Hram la Iaslovăț

Cultură, tradiție și spiritualitate

Copiii din localitate

2.

26 decembrie 201321:00Căminul Cultural IaslovățBalul gospodarilorGrupuri vocale și formații artistice din comuna Iaslovăț

3.

31 decembrie 201319:00Căminul Cultural IaslovățTradiții și obiceiuri de iarnăGrupuri și formații din Iaslovăț

4.

2 ianuarie 201421:00Căminul Cultural IaslovățBalul irozilorFormații de irozi din Iaslovăț

5.

7 ianuarie 201421:00Căminul Cultural IaslovățBalul de „Sf. Ioan”Grupuri vocale și formații artistice din județ

 

 

COMUNA MARGINEA

Nr. crt.

Data

Ora

Locaţia

EvenimentulDetalii/ Formaţii

1.

31 decembrie 201317:00–21:00Sala de Sport Marginea

Parada măștilor

Obiceiuri și tradiții de Anul Nou

Grupuri și formații de colindători și urători din Marginea și localitățile limitrofe

2.

6 ianuarie 201411:00Sala de Sport Marginea, Biserica „Sf. ArhangheliMihail și Gavril”Sfințirea Apei „Crucea de gheață”Gospodarii satului

COMUNA PUTNA

Nr. crt.

Data

Ora

Locaţia

EvenimentulDetalii/ Formaţii

1.

24 decembrie 201310:00Gospodăriile și pensiunile din județColinde de CrăciunGrupuri de colindători din comună

2.

24 decembrie 201315:00Casa-muzeu „Bukowina”din PutnaConcert de colindeGrupuri de colindători din comună și din localitățile învecinate

3.

24 decembrie 201322:00Mănăstirea PutnaConcert de colindeCorul mănăstirii și alte coruri din comunele învecinate

4.

26 decembrie 201312:30Primăria Putna

Teatrul popular „Ștefan cel Mare”

Piesă de teatru popular cu călăreți, personaje costumate de epocă, buciume și obiceiuri de iarnă

„Pe la noi de Sărbători”

Spectacol de datini și obiceiuri de iarnă

Grupuri de amatori din Vicovu deSus și din PutnaFormații artistice din Mălini, Calafindești, Volovăț, Zvoriștea

5.

31 decembrie 201311:30Primăria PutnaDatini și obiceiuri de iarnăUrături și malancă tradiționalăCopiii de la școala din Putna

 

 

COMUNA SUCEVIŢA

Nr. crt.

Data

Ora

Locaţia

EvenimentulDetalii/ Formaţii

1.

25 decembrie 201318:00Pensiunile turistice dinSucevița„Colindați și vă bucurați!”Grupuri de colindători din comunaSucevița

2.

26 decembrie 201314:00Parcarea MănăstiriiSucevița

„Am pornit să colindăm”

Festival de datini și obiceiuri ale sărbătorilor de iarnă

Grupuri de copii și adulți din comuna Sucevița și din comunele învecinate

3.

31 decembrie 201318:00Pensiunile turistice dinSucevița

„Trageți brazda, măi flăcăi!”

Deplasarea formațiilor tradiționale la casele de gospodari, pensiuni, hoteluri

Grupuri de copii și adulți din comuna Sucevița și din comunele limitrofe

4.

6 ianuarie 201412:00Crucea de gheaţă din faţa mănăstiriiTradiţii de BoboteazăCetăţenii din comună

5.

7 ianuarie 201420:00Casa AvramBalul BucovineiCetăţenii din comunele învecinate, Bistriţa Năsăud şi Republica Moldova

COMUNA VOLOVĂŢ

1.

24 decembrie 201312:00-15:00Școala și Căminul Cultural din Volovăț

„Astăzi s-a născut Hristos”

Spectacol de colinde

Elevii școlii din localitate

2.

26 decembrie 201317:00Căminul Cultural VolovățHora popularăGospodarii din sat

3.

31 decembrie 201317:00Căminul Cultural Volovăț„Am venit să urăm”Formații din localitate

4.

2 ianuarie 201417:00Căminul Cultural VolovățHora popularăGospodarii din sat

5.

7 ianuarie 201417:00Căminul Cultural VolovățHora popularăGospodarii din sat

 

 

ZONA HUMOR

 

 

ORAŞUL GURA HUMORULUI

Nr. crt.

Data

Ora

Locaţia

EvenimentulDetalii/ Formaţii

1.

6 decembrie 201318:00Casa de Cultură GuraHumoruluiSpectacol de binefacere

2.

19 decembrie 201317:00Zona centrală aoraşului Gura Humorului

„Vine, vine Moş Crăciun” Deschiderea Orăşelului Copiilor Deschiderea Târgului de Crăciun

Aprinderea bradului de Crăciun și a iluminatului festiv

Sosirea MOȘULUI Spectacol pentru copii

2.

20 decembrie 201317:00Casa de Cultură GuraHumorului„La vreme de colind”Spectacol de colindeElevii Colegiului „Alexandru celBun” Gura Humorului

3.

21 decembrie 201319:30Esplanada MuzeuluiObiceiurilor PopulareSpectacolul minoritățilorFormația de dansuri poloneze „Mica Poiană” Poiana Micului, Ansamblul folcloric „Dorna Dorului” Vatra Dornei, Ansamblul artistic profesionist „Ciprian Porumbescu” Suceava

4.

24 decembrie 201316:00Esplanada MuzeuluiObiceiurilor PopulareConcert de colindeCorurile bisericilor ortodoxe și Corul bisericii romano-catolice din Gura Humorului

5.

26 decembrie 201314:00Parcarea Voroneț

„Pe la noi, de sărbători”

Spectacol itinerant de datini și obiceiuri de iarnă

Formații artistice din Corlata, Boroaia, Ostra, Capu Codrului, Botești – Horodniceni

6.

27 decembrie 201318:00Casa de Cultură GuraHumoruluiConcertul de Crăciun

7.

30 decembrie 201312:00Zona centrală a oraşuluiGura Humorului,Esplanada MuzeuluiObiceiurilor PopulareUrătura humorenilor și Parada formaţiilor de Anul NouGrupuri și formații de urători din orașul Gura Humorului și din județul Suceava

8.

31 decembrie 201300:00Zona centrală a orașuluiFoc de artificii

ORAŞUL FRASIN

Nr. crt.

Data

Ora

Locaţia

EvenimentulDetalii/ Formaţii

1.

7 decembrie 201316:00Parcul din centrul orașuluiFrasinAprinderea luminilor de CrăciunLocalnicii și vizitatorii orașului

2.

27 decembrie 201312:00Parcul din centrul orașuluiFrasinDatini și obiceiuri de iarnăGrupuri de colindători și urători dinFrasin și din localitățile învecinate

ORAŞUL SOLCA

Nr. crt.

Data

Ora

Locaţia

EvenimentulDetalii/ Formaţii

1.

26 decembrie 201317:30Centrul orașului Solca

Concert de colinde

Spectacol de datini și obiceiuri

Elevii Școlii Generale „Tomșa Vodă” din Arbore, grupuri și formații din județ

 

 

COMUNA ARBORE

Nr. crt.

Data

Ora

Locaţia

EvenimentulDetalii/ Formaţii

1.

21 decembrie 201316:00Școala Gimnazială „LucaArbore”

„Asta-i seara de Crăciun”

Spectacol de colinde

Clubul „Instrumentiștii din Arbore”

2.

24 decembrie 201312:00Biserica „Sf. Treime” dinArboreColinde de CrăciunCorul bisericesc

3.

29 decembrie 201314:00Centrul de InformareTuristică

Obiceiuri tradiționale de Anul

Nou la Arbore

Spectacol de colinde și urături, cântece și dansuri populare

Grupuri și formații locale

4.

31 decembrie 201318:00Căminul Cultural Arbore

Parada obiceiurilor de iarnă

Spectacol de colinde, urături și sorcova

Formații locale de copii, BandaJianu, Căiuții, Irozii

COMUNA BOTOŞANA

Nr. crt.

Data

Ora

Locaţia

EvenimentulDetalii/ Formaţii

1.

27 decembrie 201314:00Căminul Cultural BotoșanaSerbarea Pomului de CrăciunElevii Școlii Gimnaziale Botoșana

COMUNA CACICA

Nr. crt.

Data

Ora

Locaţia

EvenimentulDetalii/ Formaţii

1.

26 decembrie 201313:00Căminul Cultural Pîrteştii de SusFestivalul „Cetina de brad”Formații artistice locale și din comunele învecinate, grupuri de copii și tineri

2.

27 decembrie 201320:00Căminul Cultural Pîrteştii de SusBalul gospodarilorInterpreți de muzică populară din județ

3.

31 decembrie 201318:00Căminul Cultural Pîrteştii deSusPrezentarea partiilor și benzilorFormații de urători din localitate

COMUNA CAPU CÂMPULUI

Nr. crt.

Data

Ora

Locaţia

EvenimentulDetalii/ Formaţii

1.

20 decembrie 201312:00Căminul Cultural CapuCâmpuluiSerbarea colindelor, tradițiilor și obiceiurilor de iarnăGrupuri de copii din comună

2.

26 decembrie 201317:00Căminul Cultural CapuCâmpuluiRecital de colindeCorul Parohiei Sf. Nicolae

3.

30 decembrie 201314:00Primăria Capu CâmpuluiObiceiuri și tradiții de iarnăGrupuri și formații de colindători și urători din comună

COMUNA ILIŞEŞTI

Nr. crt.

Data

Ora

Locaţia

EvenimentulDetalii/ Formaţii

1.

24 decembrie 201316:00Centrul localității IlișeștiConcert de colindeAnsamblul local „Ilișasca”

2.

31 decembrie 201312:00Centrul localității IlișeștiUrătură, malancă, sorcovă, pădurețulAnsamblul local „Ilișasca”

COMUNA MĂNĂSTIREA HUMORULUI

Nr. crt.

Data

Ora

Locaţia

EvenimentulDetalii/ Formaţii

1.

26 decembrie 201314:00Centrul localitățiiMănăstirea Humorului

Serbările iernii la Mănăstirea

Humorului

Spectacol de tradiții și folclor, foc de artificii

Grupuri și formații din zonă și interpreți de muzică populară

2.

6 ianuarie 201420:00Căminul CulturalMănăstirea HumoruluiBalul gospodarilorInterpreți de muzică populară din județ

 

 

COMUNA OSTRA

Nr. crt.

Data

Ora

Locaţia

EvenimentulDetalii/ Formaţii

1.

6 decembrie 201316:00Căminul Cultural OstraSpectacol de colindeGrupuri de colindători din localitate

2.

31 decembrie 201314:00Căminul Cultural OstraParada obiceiurilor de iarnăGrupuri și formații de colindători și urători din Ostra

COMUNA PÎRTEŞTII DE JOS

Nr. crt.

Data

Ora

Locaţia

EvenimentulDetalii/Forma ii

1.

31 decembrie 201316:00Căminul Cultural Pîrteștii de JosParada portului popular și a obiceiurilor de Anul NouFormațiile artistice „Arcanul”,„Pădureț”, „Brâuleț”

COMUNA POIENI SOLCA

Nr. crt.

Data

Ora

Locaţia

EvenimentulDetalii/ Formaţii

1.

30 decembrie 201314:00Primăria Poieni SolcaCăminul Cultural PoieniSolca

Urătură pentru Noul An

Spectacol de colinde și urături de

Anul Nou

Grupuri de copii, tineri și adulți din localitateFormația de dansuri „Obcina Poenii”

2.

6 ianuarie 201420:00Căminul Cultural PoieniSolcaBalul bobotezeiGrupuri vocale și formații artistice din comună

COMUNA STULPICANI

Nr. crt.

Data

Ora

Locaţia

EvenimentulDetalii/ Formaţii

1.

15 decembrie 201312:00Căminul Cultural Stulpicani

„Crăciun fericit!”

Spectacol de colinde, împodobirea bradului și obiceiuri de Crăciun

Elevii Școlii Gimnaziale Stulpicani

2.

26 decembrie 201320:00Sala Tineretului, Stulpicani

Balul gospodarilor

Tradiții bucovinene (urături și obiceiuri din zonă)

Formația de fluierași „Cetina”

 

 

 

ZONA CÂMPULUNG MOLDOVENESC

 

 

MUNICIPIUL CÂMPULUNG MOLDOVENESC
Nr. crt.

Data

Ora

Locaţia

EvenimentulDetalii/ Formaţii

1.

6 decembrie 201318.00Centrul municipiuluiCâmpulung Moldovenesc

„Spectacol de lumini la

Câmpulung Moldovenesc”

Aprinderea iluminatului decorativ de Crăciun

2.

21 decembrie 201316:30Casa de CulturăCâmpulung MoldovenescSărbătoarea minoritățilorFormația de dansuri poloneze „Mica Poiană” Poiana Micului, Ansamblul folcloric „Dorna Dorului” Vatra Dornei, Ansamblul artistic profesionist „Ciprian Porumbescu” Suceava

2.

22 decembrie 2013Centrul municipiuluiCâmpulung Moldovenesc„Vine Moș Crăciun”

3

29 decembrie 201315:00-20:00Centrul municipiuluiCâmpulung Moldovenesc„Sărbători de iarnă în Bucovina de Munte”Grupuri și formații de colindători și urători din zonă

 

 

COMUNA BREAZA

Nr. crt.

Data

Ora

Locaţia

EvenimentulDetalii/ Formaţii

1.

1 decembrie 201317:00Platoul Primărie BreazaAprinderea luminilor din bradul de CrăciunLocalnici, invitați și vizitatori

2.

20-24 decembrie

2013

08:00-15:00Gospodăriile localnicilor

Datini și obiceiuri de iarnă; hramul porcului – pregătiri pentru Crăciun

Gospodarii satului

3.

24 decembrie 201321:00Casele localnicilorÎn seara de Crăciun „Hristos se naște”Grupuri de colindători

4.

25 decembrie 201320:00Căminul cultural BreazaBalul de CrăciunFormația „Arcanul”

5.

27 decembrie 201313:00Primăria Breaza, Ocolul Silvic, Căminul Cultural BreazaSpectacol de urăturiFormația „Datina” Breaza și alte grupuri de urători din comunele învecinate

6.

31 decembrie 201320:00Căminul Cultural BreazaNoaptea de revelion și focuri de artificiiLocalnici, invitați și vizitatori

COMUNA FRUMOSU

Nr. crt.

Data

Ora

Locaţia

EvenimentulDetalii/ Formaţii

1.

31 decembrie 201310:00-16:00Centrul localității Frumosu, pensiunile din localitateDatini și obiceiuri de iarnăGrupuri de colindători și urători din comună

COMUNA FUNDU MOLDOVEI

Nr. crt.

Data

Ora

Locaţia

EvenimentulDetalii/ Formaţii

1.

25 decembrie 201316:00Parcul din centrul localitățiiFundu Moldovei

„Moș Crăciun cu plete dalbe” Spectacol de colinde, dansuri și muzică populară

Ansamblul artistic „Arcanul” și elevii școlilor din localitate

2.

25 decembrie 201318:00Parcul din centrul localitățiiFundu MoldoveiMoș Crăciun împarte daruri

3.

25 decembrie 201319:00Parcul din centrul localitățiiFundu MoldoveiFoc de Artificii

COMUNA IZVOARELE SUCEVEI

Nr. crt.

Data

Ora

Locaţia

EvenimentulDetalii/ Formaţii

1.

17 decembrie 201312:00Biblioteca IzvoareleSucevei

Festivalul de datini și obiceiuri de

Crăciun și Anul Nou

Grupuri și formații de elevi din comună

2.

20 decembrie 201312:00Primăria Izvoarele Sucevei

„Flori dalbe de măr”

„Bună dimineața la Moș Ajun”

Spectacol de Crăciun

Grupuri și formații de elevi din comună

3.

8 ianuarie 2014120:00Casa BellaDatini și obiceiuri bucovineneSpectacol al obiceiurilor de iarnăGospodarii satului

4.

14 ianuarie 201414:00Casa BellaBalul gospodarilorGrupuri vocale și formații artistice din comună

COMUNA MOLDOVIŢA

Nr. crt.

Data

Ora

Locaţia

EvenimentulDetalii/ Formaţii

1.

26 decembrie 201313:00Centrul localitățiiMoldovițaFestivalul „Datini și obiceiuri de iarnă la Moldovița”Formația artistică „Huțulca” și formații din comunele învecinate

COMUNA POJORÂTA

Nr. crt.

Data

Ora

Locaţia

EvenimentulDetalii/ Formaţii

1.

27 decembrie 201314:00Căminul Cultural Pojorâta

„Vine, vine Moș Crăciun!” Program artistic – obiceiuri și datini de pe meleagurile bucovinene

Grupuri de copii și adulți din comună

 

 

COMUNA SADOVA

Nr. crt.

Data

Ora

Locaţia

EvenimentulDetalii/ Formaţii

1.

26-27 decembrie

2013

13:00Căminul Cultural „Zorile” SadovaSpectacol de colinde și cântece populare și Balul CrăciunuluiGrupuri de copii și adulți, interpreți de muzică populară din localitate

2.

31 decembrie 201315:00Căminul Cultural „Zorile” SadovaDatini și obiceiuri de iarnăGrupuri de copii și ansamblul de obiceiuri din Sadova

COMUNA VATRA MOLDOVIŢEI

Nr. crt.

Data

Ora

Locaţia

EvenimentulDetalii/ Formaţii

1.

26 decembrie 201314:00Centrul localității VatraMoldoviței

„Crăciun în Vatra Moldoviței”

Spectacol de datini și obiceiuri de iarnă

Grupuri și formații de colindători și urători din județul Suceava

COMUNA VAMA

Nr. crt.

Data

Ora

Locaţia

EvenimentulDetalii/ Formaţii

1.

1 – 31 decembrie

2013

17:00Căminul Cultural VamaRepetiții zilnice pentru colinde, urături și obiceiuri de iarnăCopiii, tinerii și adulții din comunaVama

2.

5 decembrie 201318:00Primăria Vama

De Moș Nicolae

Aprinderea luminilor bradului de

Crăciun

Ansamblul „Cetina” al CăminuluiCultural Vama

3.

6 decembrie 201310:00Școlile și grădinițele dinVamaMoș Nicolae deschide traista cu daruri pentru cei mici

4.

17 – 23 decembrie

2013

08:00Gospodăriile și pensiunile din Vama

Ignatul

Ritualul tăierii porcului și prepararea produselor tradiționale

5.

21 – 22 decembrie

2013

16:00Primăria VamaCăminul Cultural Vama

„Pornesc colindele!”

Spectacol de colinde tradiționale

Ansamblul „Cetina” al CăminuluiCultural Vama

6.

29 – 31 decembrie

2013

16:00Gospodăriile și pensiunile din Vama

„Pornesc urăturile!”

Obiceiuri de iarnă în Bucovina

Grupuri și formații de urători din comuna Vama

7.

31 decembrie 201312:00Primăria Vama

”Pornesc partiile de bunghieri și urătorii!”

Spectacol de obiceiuri de iarnă

Grupuri și formații de urători din comuna Vama

8.

1 ianuarie 201410:00Gospodăriile și pensiunile din Vama

”Sorcova”

Obiceiul semănatului în Bucovina

Copii și grupuri de urători din comuna Vama

 

ZONA VATRA DORNEI

 

MUNICIPIUL VATRA DORNEI

Nr. crt.

Data

Ora

Locaţia

EvenimentulDetalii/ Formaţii

1.

6 decembrie 201314.00Salonul Alb – Casa deCultură „Platon Pardău”Vernisaj expoziţie de icoane pe sticlă şi lemnautor Valentina Petrescu Anichitei

2.

10 decembrie 201315:00Sala Oglinzilor – PrimăriaVatra Dornei

„In memoriam Elena Șimon”

Festival de proză scurtă

Elevii școlilor din localitate

3.

12 decembrie 201317:00Parcul Stațiunii

Deschiderea Orășelului Copiilor şi a Patinoarului din Parcul Municipal Vatra Dornei

4.

20 decembrie 201318:00Sala Oglinzilor – PrimăriaVatra Dornei

„Spectacolul tradițional de

Crăciun”

Grupuri și formații de colindători și urători din județ

5.

21 decembrie 201313:30Casa de Cultură „PlatonPardău”„Sărbătoarea minorităților”Ansamblul folcloric „Dorna Dorului” Vatra Dornei, Formația de dansuri poloneze „Mica Poiană” Poiana Micului, Ansamblul artistic profesionist „Ciprian Porumbescu” Suceava

6.

28-29 decembrie

2013

11:00Str. Mihai Eminescu

Festivalul Național de Datini și Obiceiuri de Iarnă „Porniți plugul, Feți Frumoși!”

Grupuri și formații de urători din județele Suceava, Iași, Botoșani, Maramureș, Bistrița-Năsăud

7.

31 decembrie 201323:00Str. Mihai Eminescu

Revelion în aer liber

Foc de artificii

ORAŞUL BROŞTENI

Nr. crt.

Data

Ora

Locaţia

EvenimentulDetalii/ Formaţii

1.

6 decembrie 201316:00Esplanada CăminuluiCultural BroșteniVine, vine Moș Crăciun!Copiii din Fundația Bread of Life, localnicii și vizitatorii orașului

2.

19 decembrie 201310:00Esplanada CăminuluiCultural Broșteni

Concert de colinde

Spectacol de datini și obiceiuri de iarnă

Asociația Culturală „Muntenii Broștenilor” și elevii Liceului Tehnologic „Nicolai Nanu”

3.

31 decembrie 201323:00Esplanada CăminuluiCultural BroșteniRevelion în aer liberFocurii de artificii

4.

6 ianuarie 201409:00-12:00Bisericuța Muzeu „IonCreangă”

Religie și spiritualitate

– sfințirea apelor

– sfințirea cailor

– spectacol folcloric

Primăria Orașului Broșteni,Consiliul Local al Orașului Broșteni, Asociația Culturală „Muntenii Broștenilor”, Asociația Crescătorilor de animale, Biserica Sf. Neculai Broșteni

 

 

COMUNA CIOCĂNEŞTI

Nr. crt.

Data

Ora

Locaţia

EvenimentulDetalii/ Formaţii

1.

26 decembrie 201313:00Comuna CiocăneștiFestivalul de Obiceiuri de IarnăScenete, urături, solişti de muzicăpopulară

2.

27 decembrie 201313:00Satul Botoș, comunaCiocăneștiFestivalul de Obiceiuri de IarnăScenete, urături, solişti de muzicăpopulară

COMUNA COŞNA

Nr. crt.

Data

Ora

Locaţia

EvenimentulDetalii/ Formaţii

1.

24 decembrie 201320:00Căminul Cultural CoșnaObiceiuri tradiționale de CrăciunCete de colindători și benzi de mascați din județ

COMUNA CRUCEA

1.

19 decembrie 201312:00Căminul Cultural CruceaSerbarea de CrăciunElevii Școlii Gimnaziale Crucea

COMUNA DORNA ARINI

Nr. crt.

Data

Ora

Locaţia

EvenimentulDetalii/ Formaţii

1.

27 decembrie 201316:00Căminul Cultural „SavinAlexievici” din comunăDatini și Obiceiuri de Anul NouGrupuri și formații de colindători și urători

COMUNA IACOBENI

Nr. crt.

Data

Ora

Locaţia

EvenimentulDetalii/ Formaţii

1.

19 decembrie 201312:00Parcul din centrul localitățiiIacobeniSpectacol de colinde și obiceiuri de iarnăElevii Liceului Tehnologic Iacobeni, Formația artistică „Flori de Mină” Iacobeni și Ansamblul folcloric„Dorna Dorului” Vatra Dornei

 

 

COMUNA PANACI

Nr. crt.

Data

Ora

Locaţia

EvenimentulDetalii/ Formaţii

1.

29 decembrie 201314:00Căminul Cultural PanaciFestival de colinde și obiceiuri de iarnăGrupuri și formații de colindători și urători din zonă

COMUNA POIANA STAMPEI

Nr. crt.

Data

Ora

Locaţia

EvenimentulDetalii/ Formaţii

1.

6 – 25 decembrie2013Curtea Casei de CulturăPoiana Stampei

Târgul de Crăciun

Târg de produse tradiţionale specifice sărbătorilor de iarnă

Deschis în zilele de sâmbătă și duminică

2.

19 decembrie 201312:00Casa de Cultură PoianaStampei

„Noi umblăm și colindăm”

Spectacol de colinde, datini și obiceiuri de iarnă

Elevii Școlii Gimnaziale PoianaStampei

3.

25 decembrie 201320:00Sala de concerte a Casei deCultură Poiana Stampei„Sfânta seară de Crăciun”Spectacol extraordinar deSărbători, Ediția a XIV-aAnsamblurile comunei: „Poienița”,„Flori de pe Dorna”, Grupul folk„Amy-M”, Ansamblul „Cetina Călimanilor” Șaru Dornei, Ansamblul „Perla” Cernăuți, soliștii Vasile Chiforescu și Elisa Hechelciuci

4.

27 decembrie 201319:00Complexul SocialDornișoara

„La izvoarele Dornei”

Festival de colinde, datini și obiceiuri de iarnă, Ediția a IV-a

Corala „Andrei Mureșanu” Bistrița, Ansamblul „Poienița”, Ansamblul„Flori de pe Dorna”, Grupul folk„Amy-M”

 

 

COMUNA ŞARU DORNEI

Nr. crt.

Data

Ora

Locaţia

EvenimentulDetalii/ Formaţii

1.

6 decembrie 201314:00Căminul Cultural NeagraȘaruluiConcert colindeGrupuri de colindători din localitateşi din afara localităţii

2.

23 decembrie 201311:00Căminul Cultural NeagraȘaruluiSărbătoarea Pomului de iarnăSpectacol de colinde şi urăturiȘcoala cu clasele I-VIII Neagra Șarului, Școala cu clasele I-VIII Șaru Dornei

3.

24 decembrie 201318:00Gospodăriile și pensiunile din comunăColindatul tradiţionalAnsamblul folcloric „Cetina Călimanilor”, Școala cu clasele I- VIII Neagra Șarului, Școala cu clasele I-VIII Șaru Dornei

4.

25 decembrie 20139:00-17:00Gospodăriile și pensiunile din comunăDatini şi obiceiuri de iarnăGrupuri de stelari şi irozi

5.

28 decembrie 201311:00-13:00Căminul Cultural NeagraȘarului

Să ascultăm colindătorii și să

pornim urătorii

Program de colinde tradiționale

Corul Ansamblului folcloric „Cetina Călimanilor” și alte ansambluri din zonă

6.

31 decembrie 201314:00Gospodăriile și pensiunile din comunăSă pornim plugușorulObiceiuri de Anul NouAnsamblul folcloric „Cetina Călimanilor”, Școala cu clasele I- VIII Neagra Șarului, Școala cu clasele I-VIII Șaru Dornei

7.

1 ianuarie 201409:00Gospodăriile și pensiunile din comună

Semănatul

Grupuri de copii din comună

 

ZONA FĂLTICENI

 

MUNICIPIUL FĂLTICENI

Nr. crt.

Data

Ora

Locaţia

EvenimentulDetalii/ Formaţii

1.

18 decembrie 201316:00Piața „Nada Florilor”Inaugurarea Orășelului CopiilorElevii școlilor din municipiu șiClubul copiilor și elevilor Fălticeni

2.

22 decembrie 201313:00Centrul Cultural „GrigoreVasiliu Birlic” FălticeniSărbătoarea minoritățilorFormație artistică locală, Ansamblul artistic profesionist „Ciprian Porumbescu” Suceava, Ansamblul polonez „Solonceanca” Solonețul Nou, Maria Tănasă – Fălticeni

3.

27 decembrie 201316:00 – 21:00Piața „Nada Florilor”

Spectacol de datini și obiceiuri de

Crăciun și Anul Nou

Formații din județul Suceava

4.

31 decembrie 20139:00 – 15:00Primăria MunicipiuluiFălticeni„Urători la Primărie”Grupuri și formații de colindători și urători din municipiul Fălticeni și din comunele limitrofe

5.

31 decembrie 201322:00Piața „Nada Florilor”Spectacol artistic, foc de artificiiGrupuri și formații de colindători și urători din municipiul Fălticeni și interpreți de muzică populară și ușoară

ORAŞUL DOLHASCA

Nr. crt.

Data

Ora

Locaţia

EvenimentulDetalii/ Formaţii

1.

22 decembrie 201313:00Casa de Cultură Dolhasca

„Iată, vin colindătorii”

Spectacol pentru „Moș Crăciun”

Elevii școlilor din oraș

2.

31 decembrie 201313:00Centrul orașului DolhascaTradiții și obiceiuri de Anul NouAnsambluri de datini și obiceiuri din orașul Dolhasca și din localitățile învecinate

3.

7 ianuarie 201420:00Centrul orașului DolhascaBalul gospodarilor

ORAŞUL LITENI

Nr. crt.

Data

Ora

Locaţia

EvenimentulDetalii/ Formaţii

1.

27 decembrie 201317:00Primăria orașului Liteni

Datini de Crăciun

Recital de colinde

Vine, vine Moș Crăciun!

Elevii Liceului Tehnologic „Iorgu Vîrnav Liteanu” din Liteni și grupuri de copii și adulți din localitate

2.

31 decembrie 201313:00Primăria orașului Liteni

Parada măștilor

Urături și tradiții din zona orașului Liteni

Grupuri și formații de urători dinLiteni și din localitățile învecinate

COMUNA BOGDĂNEŞTI

Nr. crt.

Data

Ora

Locaţia

EvenimentulDetalii/ Formaţii

1.

20 decembrie 201310:00Căminul CulturalBogdăneștiColinde de CrăciunGrupuri de copii din comună

2.

31 decembrie 201314:00Căminul CulturalBogdăneștiObiceiuri de Anul NouGrupuri de copii din comună

3.

7 ianuarie 201420:00Căminul CulturalBogdăneștiBalul gospodarilorFanfara din Forăști

COMUNA BOROAIA

Nr. crt.

Data

Ora

Locaţia

EvenimentulDetalii/ Formaţii

1.

31 decembrie 201317:00Centrul civic al localitățiiBoroaia

Jocul Caprei

Datini și obiceiuri de iarnă

Grupuri și formații de colindători și urători din Boroaia

 

 

COMUNA CORNU LUNCII

Nr. crt.

Data

Ora

Locaţia

EvenimentulDetalii/ Formaţii

1.

1 decembrie 201312:00Școala Generală CornuLuncii

Făurirea României Mari „La mulți ani România”

Recital de muzică patriotică

Elevii școlii generale

2.

24 decembrie 201316:00Căminul Cultural CornuLuncii

„Iată vin colindători”

Serbare dedicată sărbătorilor de iarnă

Formații și grupuri de colindători și urători din comună

3.

25 decembrie 201316:00Căminul Cultural CornuLuncii

Spectacol al obiceiurilor de

Crăciun

Grupul folcloric „Moștenitorii”

4.

25 decembrie 201320:00Căminul Cultural CornuLuncii

Balul gospodarilor

Cântece și dansuri populare

5.

26 decembrie 201318:00Căminul Cultural CornuLuncii

Carnavalul tinereții

Concurs de măști și dansuri

Grupuri de mascați din comună

6.

31 decembrie 201312:00Căminul Cultural CornuLunciiSpectacol al obiceiurilor și tradițiilor de iarnăGrupuri și formații de colindători și urători din comună

7.

1 ianuarie 201414:00Căminul Cultural CornuLuncii

Caprele din Păiseni

Spectacol al obiceiurilor de anul

Nou

Grupuri și formații de mascați dinPăiseni

8.

7 ianuarie 201412:00Căminul Cultural CornuLuncii

Spectacol al obiceiurilor de

Crăciun pe stil vechi

Grupuri și formații de colindători și urători din comună

COMUNA DOLHEŞTI

Nr. crt.

Data

Ora

Locaţia

EvenimentulDetalii/ Formaţii

1.

31 decembrie 201313:00Căminul Cultural DolheștiObiceiuri de Anul NouFormații locale de căiuți și urși

 

 

COMUNA DRĂGUŞENI

Nr. crt.

Data

Ora

Locaţia

EvenimentulDetalii/ Formaţii

1.

13 ianuarie 201412:00Parcul din centrul localitățiiDrăgușeni

Festivalul datinilor și obiceiurilor de iarnă pe stil vechi,

Ediţia a IV-a

Grupurile și formațiile se deplasează pe traseul Hanul Drăgușeni – Căminul Cultural – Parcul din centrul comunei

Grupuri și formații de colindători și urători din județele Suceava, Iași, Neamț

COMUNA FORĂŞTI

Nr. crt.

Data

Ora

Locaţia

EvenimentulDetalii/ Formaţii

1.

26 decembrie 201320:00Căminul Cultural UniceniBalul gospodarilorGrupuri vocale și formații artistice din comună

2.

31 decembrie 201312:00Căminul Cultural ForăștiObiceiuri de Anul NouFormații din Uniceni și din Forăști

COMUNA MĂLINI

Nr. crt.

Data

Ora

Locaţia

EvenimentulDetalii/ Formaţii

1.

31 decembrie 201317:00Căminul Cultural MăliniDatini și obiceiuri de iarnăGrupuri de elevi, tineri și adulți dinMălini

COMUNA PREUTEŞTI

Nr. crt.

Data

Ora

Locaţia

EvenimentulDetalii/ Formaţii

1.

31 decembrie 201309:00-14:00Căminul Cultural PreuteștiTradiții și obiceiuri de iarnăGrupuri de elevi, tineri și adulți din comuna Preutești

 

 

COMUNA RĂDĂŞENI

Nr. crt.

Data

Ora

Locaţia

EvenimentulDetalii/ Formaţii

1.

20 decembrie 201311:30Sala de festivități a Școlii Gimnaziale „Ion Lovinescu” RădășeniColinde, colinde, e vremea colindelorElevii școlii generale

2.

25 decembrie 201312:00Biserica „Sf. Nicolae” dinLămășeni

„Astăzi s-a născut Hristos, Mesia chip luminos!”

Recital de colinde

Corul bisericesc, grupuri de elevi și adulți din comună

3.

28 decembrie 201313:00Căminul Cultural Lămășeni

Plugușorul

Grupuri de copii și adulți din comună

COMUNA RÂŞCA

1.

24 decembrie 201317:00Primăria comunei RâșcaSpectacol de colindeColindători din comună

2.

26 decembrie 2013

13:30-17:30

 

19:00

Căminul Cultural RâșcaCăminul Cultural Râșca

Festivalul obiceiurilor și tradițiilor de iarnă

Balul Crăciunului

Copii de la Școala Râșca, corul„Flori de măr”, persoane din„Roată”

3.

31 decembrie 201312:00Primăria comunei Râșca

„Roata”

Spectacol de colinde și urături

„Roata” comunei și grupuri de colinde și urători din localitate

4.

1 ianuarie 201418:00Căminul Cultural RâșcaBalul mascațilorGrupuri de mascați din comună

5.

6 ianuarie 201412:00Primăria comunei RâșcaCrăciun pe stil vechiGrupuri și formații de colindători și urători din comună

6.

7 ianuarie 201419:00Căminul Cultural RâșcaBalul gospodarilor

 

 

COMUNA VULTUREŞTI

Nr. crt.

Data

Ora

Locaţia

EvenimentulDetalii/Formaţii

1.

31 decembrie 201310:00 – 13:00Primăria PleșeștiDatini și obiceiuri de Anul NouGrupuri și formații de colindători și urători din comună

 

 

24 decembrie 2013 – Bisericile şi mănăstirile din judeţ – Slujba de Crăciun şi concerte de colinde

06 ianuarie 2014 – Bisericile şi mănăstirile din judeţ – Boboteaza (Iordanul) – Sfințirea apei și a crucilor din gheață

 

 

În data de 26 decembrie 2013, Centrul Cultural Bucovina va organiza, în intervalul orar 13:00 – 20:00, spectacole de datini şi obiceiuri susţinute de formaţii artistice din judeţ în următoarele localităţi turistice: Putna, Suceviţa, Voroneţ, Vatra Moldoviţei, Mănăstirea Humorului.