Concursul National „Condei de Jurnalist” si-a desemnat castigatorii

Aula Colegiului Naţional „Mihai Eminescu” din Suceava a devenit neîncăpătoare vineri, 22 martie 2013, odată cu desfăşurarea celei de-a IV-a ediţii a Concursului „Condei de jurnalist”.

Concursul, organizat de Catedra de limba română a Colegiului Naţional „Mihai Eminescu”, reprezentată de dna directoare Gabriela Cazac şi  doamnele prof. Camelia Lorenţi, Cornelia Bratu şi Rahila Cuşnir, are ca scop, după cum au declarat acestea, „dezvoltarea competenţelor de comunicare ale elevilor de liceu, folosind stilul jurnalistic, aceştia având oportunitatea să îşi dezvolte tehnicile de documentare, de investigaţie de tip jurnalistic, reprezentând totodată un bun prilej de dezvoltare a creativităţii artistice în domeniul audiovizual prin crearea unor fotografii, fotoreportaje şi spoturi expresive, convingătoare”.

Condei de jurnalist

La această ediţie, au fost înscrise în concurs 121 de lucrări din 26 de judeţe, iar subiectele au fost diverse, interesante şi de actualitate. Au fost intervievate personalităţi diverse ale lumii contemporane, scriitori, jurnalişti, profesori, componenţi ai unor trupe (Florentina Loredana Dalian, Cezarina Adamescu, Dorel Mihai Gaftoneanu, Anca Rusu, Simona Gherghe, Andreea Marin, Dinu Zară, Oana Şlemco), au fost aduse în atenţia publicului şi a juriului reportaje din diferite zone ale ţării – Biserica din Horodniceni, Centrul Şcolar de Educaţie Incluzivă Suceava, Policlinica Suceava, Martha Bibescu – o prinţesă pe meleagurile Comarnicului; Padina Fest; NO LIMIT – formaţia artistică a elevilor deficienţi de auz a Liceului Tehnologic Special „Beethoven”; Casa Memorială „George Enescu” – Liveni;  drumul cu trenul de la Braşov spre Suceava.

Juriul a fost alcătuit din doamnele profesoare: Amalia Popescu, Camelia Lorenţi şi Rahila Cuşnir şi  domnii profesori Iulian Halip şi George Checheriţă. Din partea presei, au jurizat domnul Liviu Dorin Clement, redactor-şef la cotidianul „Crai nou” şi domnul Robert Holman – director de program la Plus Tv. Trebuie precizat faptul că membrii Comisiei de evaluare nu au avut elevi înscrişi în concurs la secţiunea la care au corectat.

Concursul cuprinde cinci secţiuni distincte (Interviuri, Reportaje, Fotografii, Fotoreportaje şi Spoturi), iar la fiecare dintre aceastea participarea a fost numeroasă. Premiile obţinute au fost pe măsura efortului depus, a creativităţii şi a editării fiecărui material în parte.

Condei de jurnalist

Premii obţinute:

Secţiunea INTERVIURI

Premiul I: Iuliana Negură, Colegiul Naţional „Mihai Eminescu” Suceava;

Premiul II: Raluca Baciu şi Cristina Dinu, Colegiul Naţional „Mihai Viteazul” Slobozia, Ialomiţa;

Premiul III: Diana Vasluianu, Olivia Goicea, Colegiul Naţional „Mihai Viteazul” Slobozia, Ialomița;

Premiul III: Magdalena-Valentina Cocari  , Colegiul Naţional „Mihai Eminescu” Suceava.

Secţiunea REPORTAJE

Premiul I: Georgiana-Bianca Bezuhanici, Elena Antonovici, Colegiul Național „Eudoxiu Hurmuzachi”, Rădăuţi;

Premiul I: Diana Hînţăscu, Colegiul Naţional „Mihai Eminescu” Suceava;

Premiul II: Mara Păduraru, Colegiul Naţional „Mihai Eminescu” Suceava;

Premiul II: Mihaela-Roxana Sava, Colegiul Naţional „Mihai Eminescu” Suceava

Premiul al III-lea: Mihaela-Liliana Coroamă, Mihaela Hreniuc, Colegiul Național „Eudoxiu Hurmuzachi”, Rădăuţi;

Premiul al III-lea: Mădălina-Maria Huţu, Colegiul Naţional „Mihai Eminescu”, Suceava;

Menţiuni: Genoveva-Dumitriţa Sîrbu, Colegiul Naţional „Constantin Carabella” Târgovişte;

Diana Grosu, Alina Ostin, Alexandra Oniga, Colegiul Naţional „Mihai Eminescu”, Botoşani, Ioana Tătaru, Liceul Special Tehnologic „Beethoven”, Craiova.

Secţiunea FOTOGRAFII

Premiul I: Lavinia Bordea, Liceul Tehnologic Corbu, Harghita;

Premiul al II-lea: Ciprian Alupei, Liceul Teoretic „Ion Luca” Vatra Dornei;

Premiul al III-lea: Monica Bujanovschi, Palatul Copiilor – Suceava.

Secţiunea FOTOREPORTAJE

Premiul I:  Bujanovschi Monica, Palatul Copiilor – Suceava;

Premiul II: Lavinia Bordea, Liceul Tehnologic Corbu, Harghita;

Premiul III: Flori Ramona Enache, Colegiul National „Costache Negri”  Galaţi.

Premii speciale:

Alina-Demetra Sandu, Colegiul Naţional „Mihai Eminescu” Suceava;

Cezar Chirilă, Aurelia Maria Mireuţă, Colegiul Naţional „Petru Rareş” Suceava (reportaj video)

Bertişan Loredana, PALATUL COPIILOR SUCEAVA