Intră acum și în grupul de
Un bărbat de 35 de ani a rămas fără permisul auto, a fost amendat și este cercetat penal după ce a condus băut un autoturism, nu a oprit la solicitarea poliției care a fost nevoită să folosească dispozitivele de tip SPIKE tânăr de 23 de ani.
![](https://cdn.newsbucovina.ro/wp-content/uploads/2020/10/c3f38b64-885e-4c78-a4ac-b67cf03b294b.jpg)
Potrivit Poliției Județene Suceava, polițiștii Poliției Orașului Vicovu de Sus care se aflau duminică seara la ora 18:40 în cadrul acțiunii pe linia prevenirii şi combaterii nerespectării regimului legal de viteză şi a depăşirilor neregulamentare de către participanţii la traficul rutier, au depistat un autoturism ce circula pe DJ 209 G, din direcția Brodina către Straja cu viteza de 79 km/h în localitate.
S-a procedat la efectuarea semnalului regulamentar de oprire, moment în care conducătorul auto a încetinit, însă în momentul în care autospeciala de poliție a ajuns în apropiere, a demarat în trombă.
În aceste condiții s-a inițiat acțiunea de urmărire a autoturismului cu utilizarea semnalelor acustice și luminoase și totodată, s-a solicitat sprijinul unui alt echipaj de poliție care se afla de asemenea în cadrul acțiunii, pe raza comunei Straja.
La aproximativ doi kilometri de locul unde i s-a aefectuat semnal de oprire, s-a procedat la blocarea de către cel de-al doilea echipaj, efectuând din nou semnal de oprire autoturismului, unul dintre agenți folosind dispozitivul baraj rutier extensibil cu țepi (SPIKE).
Astfel, s-a reușit oprirea autoturismului în condiții de siguranță, iar conducătorul auto a fost identificat în persoana unui bărbat de 35 de ani, din Straja, în autoturism aflându-se alți doi pasageri de 23 și 47 ani, ambii din comuna Straja.
Fiindu-i solicitate pentru control conducătorului auto documentele personale și ale autoturismului, acesta a prezentat documentele auto, declarând că documentele personale nu le are asupra sa. Întrucât conducătorul auto emana halenă alcoolică, s-a solicitat testarea acestuia cu aparatul alcooltest, rezultatul testării fiind de 1,05 mg/l alcool pur în aerul expirat, șoferul fiind condus la Spitalul Municipal Rădăuți unde i-au fost recoltate două probe biologice de sânge în vederea stabilirii alcoolemiei.
Pentru abaterile rutiere săvârșite, șoferul a fost sancționat contravențional cu amendă în valoare de 1740 lei, fiindu-i suspendat și permisul de conducere.
Totodată, s-a întocmit dosar penal sub aspectul săvârşirii infracţiunii de „conducerea unui vehicul sub influența alcoolului”.
De asemenea, pasagerul de 23 ani a fost sancționat contravențional conform Legii nr. 61/1991, cu amendă în valoare de 2000 lei.
Intră acum și în grupul de