Patru sportivi ai Asociației Blijdorp Suceava au obținut opt medalii la Concursul Special Olympics

În perioada 29 mai – 1 iunie 2015, la Târgu Mureș, s-au desfășurat JOCURILE  NAȚIONALE  SPECIAL OLYMPICS 2015, adresate persoanelor cu dizabilități.

sportivi dizabilitati (1)

Competiția s-a desfășurat sub coordonarea Fundației „Special Olympics” din România.

Potrivit unui comunicat de presă, Asociaţia “Blijdorp  România” Suceava a participat, pentru al IX-lea an consecutiv, cu o delegație formată din patru sportivi ce au fost însoțiți de Magda Galbău şi de Gabriel Ionuţ Moroşan.

În urma susținerii probelor de concurs, sportivii suceveni au obţinut o medalie de aur, patru medalii de argint şi trei medalii de bronz.

Astfel, Ciprian Rebenciuc a obţinut locul I la bocce şi locul III la traseu, Alin  Caliniuc locul II la bocce şi locul II la traseu, Sebastian Lavric locul II la bocce şi locul II la traseu, iar Alexandru Galan locul III la bocce şi locul III la traseu.