Intră acum și în grupul de
Un camion încărcat cu lemne s-a răsturnat, joi dimineața, pe varianta ocolitoare la ieșire din Suceava spre Siret.
Potrivit primelor cercetări ale polițiștilor, accidentul s-a produs din cauză că șoferul (28 ani), din comuna Bilbor, nu a adaptat viteza într-o curbă deosebit de periculoasă la stânga și a pierdut controlul vehiculului. Astfel, camionul s-a și răsturnat în afara părții carosabile.
![](https://cdn.newsbucovina.ro/wp-content/uploads/2020/10/camion-1-1-e1602767577973.jpeg)
În urma accidentului, șoferul a suferit răni ușoare, fiind diagnosticat la UPU Suceava cu ,,contuzionat prin accident rutier, traumatism toraco-abdominal”. Totodată, el a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatele fiind negative.
Pe lângă asta, în urma accidentului rutier a rezultat avarierea unui stâlp de iluminat cu panouri solare și a două indicatoare rutiere.
![](https://cdn.newsbucovina.ro/wp-content/uploads/2020/10/f6f6ecb9-3130-4f2d-b0b5-9dd2f6cdff0c-1.jpg)
Prin urmare, la locul accidentului s-au prezentat și lucrătorii de la Secția Drumuri Naționale pentru evaluarea pagubelor produse, precum și cei de la I.S.C.T.R. pentru verificarea legalității transportului de material lemnos.
În cauză s-a întocmit dosar de cercetare penală sub aspectul săvârşirii infracţiunii de „vătămare corporală din culpă”.
Intră acum și în grupul de