Intră acum și în grupul de
La data de 6 noiembrie 2023, în jurul orei 02:45, echipajul de poliție din cadrul Compartimentului Rutier – Poliția Municipiului Câmpulung Moldovenesc a efectuat o oprire de rutină pe strada Calea Bucovinei din municipiul Câmpulung Moldovenesc. Conducătorul autovehiculului oprit era un tânăr în vârstă de 21 de ani, din același municipiu.
![](https://cdn.newsbucovina.ro/wp-content/uploads/2023/09/politie-4-1024x683.jpg)
În timpul controlului de rutină, conducătorul auto a fost supus testelor cu aparatul etilotest, iar rezultatul a indicat că nu consumase alcool. Cu toate acestea, testarea cu aparatul drugtest a ridicat suspiciuni cu privire la posibila prezență a substanțelor psihoactive în organismul conducătorului auto. Este important de menționat că rezultatul testului cu aparatul drugtest nu reprezintă o probă în cadrul dosarului penal și este folosit doar pentru a genera suspiciuni.
În urma acestor suspiciuni, conducătorul auto a fost condus la o unitate medicală unde i-au fost recoltate probe biologice în vederea stabilirii cu exactitate a consumului de substanțe interzise.
În cauză, poliția a întocmit un dosar penal sub aspectul comiterii infracțiunii de „conducerea pe drumurile publice a unui vehicul sub influența băuturilor alcoolice sau a altor substanțe.” Această faptă este prevăzută și pedepsită conform articolului 336, alineatul 2 din Codul Penal.
Intră acum și în grupul de