Acasă Sport Nadal trece de Simon şi merge în semifinale la Openul Australiei!

Nadal trece de Simon şi merge în semifinale la Openul Australiei!

Numărul unu mondial, Rafael Nadal, a trecut în ultimul sfert de finală de Gilles Simon, în minimum de seturi 6-2, 7-5, 7-5.
Matadorul are un parcurs fenomenal în turneul de la Antipozi, fiind singurul jucător care nu a cedat până acum vreun set.
Francezul l-a întrebuinţat serios, totuşi, reuşind să obţină chiar o minge de set. Nadal a încheiat partida în două ore şi 27 de minute, şi aşteaptă să-l răpună pe Federer în a treia finală de Grand Slam, din ultimele patru (ibericul a câştigat anul trecut Roland-Garossul şi Wimbledonul, după ce l-a învins pe expres).
Partida de vineri, contra lui Verdasco, va reprezenta o premieră absolută la Openul Australiei: din 1969, când turneul a devenit profesionist, niciodată o semifinală nu s-a disputat între doi tenismeni iberici. În duelul disputelor directe, Rafa are un avantaj dezarmant în faţa compatriotului său: are un set de meciuri (6) la 0.